چرا علی خامنه ای پس از دیدار دونالد ترامب از عربستان سعودی و اسرائیل جیغ بنفش می کشد؟، مصاحبه رادیو بین المللی فرانسه با ابوالحسن بنی صدر

                                                                            Banisadr-Abolhassan-1

                                                                               برای شنیدن صدای این مصاحبه اینجا را کلیک کنید

رحمت قاسم بیگلو: تنها چند روز پس از دیدار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از پایتخت عربستان و سخنان تند رهبران آمریکا و عربستان علیه آنچه که «دخالت‌های ایران در امور داخلی کشورهای منطقه» نامیده شد، آیت‌ الله علی خامنه‌ ای رهبر جمهوری اسلامی، دیشب شنبه ۶ خرداد/ ۲۷ مه در تهران، رهبران عربستان را به شدت مورد حمله لفظی قرارداد و آنها را «گاوهای شیردۀ آمریکا» توصیف کرد.
 
سخنان آیت‌ الله خامنه‌ ای، به قراردادهای بیش از ١٠٠ میلیارد دلاری خرید سلاح و تجهیزات نظامی است که هفته گذشته همزمان با دیدار دونالد ترامپ از "ریاض"، میان دو کشور به امضا رسید.
 
رهبر جمهوری اسلامی ایران، در واکنش تند امروز خود، از جمله گفت: «این احمق‌ ها باور دارند که با پول می توانند دوستی دشمنان اسلام را کسب نمایند».
 
این اولین بار نیست که رهبر جمهوری اسلامی ایران، رهبران عربستان را مورد انتقاد شدید قرار می‌ دهد. مقامات ایران از امضای قرارداد خرید تسلیحات میان عربستان و آمریکا بسیار ناخشنود به نظر می‌ رسند.
 
حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی نیز با اشاره به قرارداد خرید سلاح گفته است: رهبران عربستان سعودی باید در عوضِ توافقات خرید اسلحه، به اتباع این کشور بیاموزند که صندوق‌ های رأی و انتخابات دموکراتیک چیست.
 
روابط ایران و عربستان از هنگام وقوع انقلاب اسلامی در ایران، بجز زمان‌ های محدودی همیشه همراه با تنش دیپلماتیک بوده است. 
 
سال گذشته میلادی ٢٠۱۶، به دنبال حمله گروهی از افراد خشمگین به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد، دولت ریاض روابط خود با تهران را به حالت تعلیق درآورد.
 
عربستان سعودی در سال های اخیر یکی از مخالفین سرسخت برنامه‌ های اتمی ایران نیز بوده است.