آغاز اجرایی شدن دور دوم تحریم‌ های امریکا علیه ایران از ۱۴ آبان، گفتگو با ابوالحسن بنی صدر

                                                                              Banisadr-Golzar-1

                                                                                 برای شنیدن صدای این مصاحبه اینجا را کلیک کنید

                                                                                 
 rfi فارسی- رحمت قاسم بیگلو: حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی می‌ گوید: "تحریم‌ های ظالمانه آمریکا را با افتخار دور می‌ زنیم". این سخنان در حالی بیان می‌ شوند که آمریکا از روز دوشنبه دور دوم تحریم‌ ها علیه ایران را اجرایی کرد. روحانی برجام را پیروزی سیاسی برای ایران توصیف کرده و گفته است هم اکنون کشورها و سازمان های بین المللی در کنار ایران قرار گرفته اند، و به گفتۀ وی "آمریکا در انزوا قرار گرفته است".
 
حسن روحانی در استدلال خود می‌ گوید: اینکه آمریکا مجبور شده است به زبان خودش ۸ کشور را در خرید نفت ایران استثنا کند، این برای ایران پیروزی حساب می‌ شود.
 
همچنین در بخشی از سخنانش گفت: «اینکه امروز آمریکا ناچار می شود به زبان خودش ۸ کشور را در خرید نفت استثنا کند... این پیروزی ما نیست؟» رئیس جمهوری ایران در بارۀ تعهد ایران به برجام گفت: «توطئه آمریکا این است که ایران را به جایی برساند که بگوید ما به برجام دیگر متعهد نیستیم. روحانی در ادامه افزود: «این توطئه اخیری است که آمریکا طراحی کرده و به اعتقاد من هرگز موفق نخواهد بود.»
 
آقای روحانی بار دیگر مقامات دولت واشنگتن را به سیاست نژاد پرستانه متهم کرد و گفت "فکر نمی‌ کنم در تاریخ آمریکا کسانی به کاخ سفید آمده باشند که تا این حد ضد قوانین و معاهدات بین‌ المللی بوده باشند. حسن روحانی می‌ افزاید ما با مذاکره مشکلی نداریم....، اما وی در این مورد توضیح بیشتری نداده است. رئیس جمهوری اسلامی در سخنان امروز خود گفت: ما به طور جدی "مرگ بر آمریکا" را محقق خواهیم کرد.
 
آقای روحانی همچنین در بخش دیگری از سخنانش از صدا و سیمای جمهوری اسلامی انتقاد کرد که کوچکترین مشکلات در کشور را در بخش های خبری نشان می دهد، اما پیروزی های ایران از جمله در لاهه علیه آمریکا را آهسته عبور می‌ کند.
 
درباره آغاز رسمی بسته دوم تحریم های ایران و سخنان رئیس جمهوری اسلامی به گفتگو با ابوالحسن بنی صدر، اولین رئیس جمهوری اسلامی ایران گوش کنید.