طرح مسئلۀ آزمایش موشکی سپاه پاسداران رژیم ولایت فقیه در شورای امنیت و تندتر شدن مواضع حسن روحانی، گفتگو با ابوالحسن بنی‌ صدر

                                                                              Banisadr-Enhetat Usa-1

                                                                                برای شنیدن صدای این مصاحبه اینجا را کلیک کنید

                                                                               
 rfi- رحمت قاسم بیگلو: اعضای شورای امنیت ملل متحد، ۴ دسامبر برای بررسی اتهامات کشورهای غربی پیرامون تازه‌ترین آزمایش موشکی ایران تشکیل جلسه می‌دهد. "مایک پمپئو"، وزیر امور خارجه آمریکا روزشنبه اول دسامبر با انتشار توئیتی اعلام داشت که جمهوری اسلامی ایران یک "موشک بالستیک میان‌برد که قابلیت حمل کلاهک اتمی را دارد" آزمایش کرده است.
 
وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید ایران با اینآزمایش قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده‌ است. دولت ایران در پاسخ اعلام داشته است که آزمایش موشکی ایران در مغایرت با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نبوده است.
 
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز دوم دسامبر در واکنش به وزیر خارجه آمریکا گفت: هیچ قطعنامه‌ای در شورای امنیت برنامه موشکی و یا آزمایش‌های موشکی ایران را ممنوع نکرده است. به دنبال انتشار توئیت وزیر امور خارجه آمریکا، آلمان و فرانسه نیز نسبت به ادامه آزمایش موشکی ایران ابراز نگرانی کردند.
 
دولت پاریس اعلام داشت که آزمایش موشک میان‌برد جمهوری اسلامی، باعث نگرانی پاریس شده است و فرانسه این اقدام تحریک‌آمیز و برهم زننده ثبات را محکوم می‌کند. "جرمی هانت"، وزیر خارجه انگلستان، نیز این آزمایش را تحریک‌آمیز، تهدیدکننده و ناسازگار با قطعنامه شورای امنیت توصیف کرده و گفت لندن معتقد است آزمایش‌های موشکی ایران باید فورا متوقف شود.
 
در تهران "علی مطهری" طی سخنانی سپاه پاسداران و دلواپسان را مسبب اوضاع کنونی کشور دانست که به گفته او، "با آزمایش‌های موشکی مانع اجرای برجام شدند". علی مطهری گفت: دو سه روز بعد از امضای برجام، موشکی با نوشتۀ "اسرائیل باید از بین برود" به هوا پرتاپ شد که این کار در آن زمان به نوعی تحریکِ طرف مقابل بود.
 
مطهری افزود: قطعاً موشک نیاز است اما هر کاری باید در جای خود انجام شود. اگر کشور ما در مسأله برجام متحد بود و از سمت اروپایی‌ها به مقداری در ایران سرمایه‌گذاری می‌شد، خروج ترامپ از برجام نیز به راحتی ممکن نبود.
 
درباره نشست شورای امنیت و اقدامات ایران، ازجمله ازمایش موشکی به گفت وگو با ابوالحسن بنی‌صدر، رئیس جمهوری اسبق جمهوری اسلامی ایران گوش کنید: