تحلیل آقای بنی صدر درباره کنفرانس ورشو و پیامدهای آن در ایران و منطقه

 

Bani Sadr 120228

 

 مصاحبه رادیو عصر جدید با آقای بنی صدر، جمعه ۲۶ بهمن ۹۷

بنی صدر: یکی از هداف کنفرانس ورشو، تشکیل ناتوی عربی به اتفاق اسرائیل بر ضد ایران بود. در این کنفرانس، یک امر جدیدی هم واقع شده و آن اینکه سه تا از وزیران خارجه عرب، سعودی، عمارات و بحرین در مقام دلبری از آقای نتانیاهو برآمدند. نه تنها از این لحاظ که آنچه به آقای نتانیاهو گفتند و او منتشر کرده- یکی از آنها گفته اسرائیل حق دارد به سوریه حمله هوایی بکند و بمب باران کند و دیگری گفته که ایران سم مهلکی است که از هر سمی مهلک تراست و اگر ایران نبود کار حل مشکل فلسطین و اسرائیل پیش می رفت و سومی گفته است که هر جا ایران حضور دارد آنجا ویرانگریست و خلاصه اینکه ایران مانع اصلی است-. بلکه خوب به حرفهای این آقایان سه وزیر توجه کنید، اینها آمدند تازه میگویند شرط اینکه رابطه اسرائیل با فلسطین خوب و درست بشود، باید اول مانع ایران را برداشت، ببینید از کجا به کجا رفتند .
خوب حالا آقای نتانیاهو راه افتاده بطرف ورشو و در آنجا گفت که ما با کشورهای عرب تدارک جنگ با ایران بکنیم، خوب این فضاحت شد، پس هدف این کنفرانس ورشو را این آقا پیشاپیش رو کرد، بعد گفت تقابل با ایران. تقابل با ایران یعنی چی، تقابل سیاسی، تقابل دیپلماتیک یا تقابل اقتصادی می خواهید بکنید یا نظامی می خواهید بکنید یا اینکه همه اینها را میخواهید بکنید؟ آمد درست کنه بدترش کرد، معلوم شد حیلی هداف در این تقابل هست.
خوب در ایران گفتند که سفیر لهستان در تهران گفته که مسئله ایران در کنفرانس ورشو مطرح نیست، خوب غیر ایران چه مسئله ای در آنجا طرح شده، هیچی،
مسئله دوم که داشتند این بود که به اروپا فشار بیاورند که اروپا وسیله شکستن تحریمهای آمریکا نشود و به تحریمهای آمریکا بپیوندد. خوب هم وزیر خارجه آمریکا و هم معاون رئیس جمهوری هر دو از اروپا خواستند که از برجام بیرون بیایند و به تحریمهای آمریکا بپیوندند. حالا این از یک جهت گویایی داره، ورشو کجاست؟ پایتخت لهستانی است که تحت سلطه روسها بوده، ایران تحت سلطه کی بوده؟ آمریکا. ترکیه کجا بود؟ در ناتوئی که پیوسته به آمریکا، حالا آن دوتا کشور رفتند با روسها در همین زمان در باره سوریه کنفرانس تشکیل دادند. این به ما و همه جامعه های روی زمین می گوید که این روابط سلطه گر زیر سلطه ناپایدار است، تا از این روابط بیرون نیایید و به معنای درست کلمه مستقل و آزاد نشوید بازیچه اید، یک روز بازیچه این طرفند و فردا ممکن است بازیچه آنطرف ولی در هر حال وسیله باقی می مانید.
یک هرفی هم روزنامه لوموند نوشته است که ایالات متحده در کنفرانس داشته اما کسی از آن هدف چیزی نشنیده، غیر از اینکه به آن هدف رسیدنش موکول است به این برداشتن مانع ایران که آن هم حل مسئله طرح صلح آقای ترامپ برای فلسطین و اسرائیل است که در واقع آن یک دست آویزی شده برای این دو هدف .
حالا اینکه بگوئیم این رژیمهای منطقه ناپایدار و گرفتار فساد و استبداد چاره کار خود را در این دیدند که با اسرائیل متحد بشوند و ایالات متحده را هم به حمایت خود بیاورند که بر ضد ایران صف بندی بکنند، این یک طرف قضیه است، طرف دیگر قضیه ایران است و این رژیم، خوب چرا مرتب به مردم دروغ می گویید؟ 
چه روشی در پیش گرفتند که ۶۵ کشور کنفرانس تشکیل بدهند و بر ضد کشور ما تصمیم بگیرند ؟ چه سیاستی شما اتخاظ کردی که کار را به اینجا رساندی ؟
آقای خامنه ای، شما به انقلاب تجاوز کردی، این تجاوز را رها کن و بگذار انقلاب به هدفهایش برسد.
شما چرا دست آویز درست میکنید برای کنفرانس سازی بر ضد ایران.
آقای نتانیاهو بیخودی نمی گوید که این روز روز تاریخی است، خوب چه میکنی که به بیگانه امکان میدهی برای عمل بر ضد وطن ما ؟
تا شما مردم تغییر نکنید، تغییر ایجاد نمی شود...

 

 

برای شنیدن این مصاحبه، اینجا را کلیک کنید


در این رابطه