تحریم رهبر، به بن‌ بست رسیدن سیاست واشنگتن در قبال ایران را نشان می دهد، گفتگو با ابوالحسن بنی‌صدر

                                                                             Bani sadr-Abol Hassan-1

                                                                                برای شنیدن صدای این مصاحبه اینجا را کلیک کنید

                                                                               
rfi فارسی- شاهرخ بهزادی: دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا با امضای یک فرمان اجرایی، آیت‌ الله علی خامنه‌ ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران و دفتر او را تحریم کرد. نام چند فرمانده ارشد سپاه پاسداران هم در فهرست تحریم‌ های جدید واشنگتن گنجانده شده است. امریکا ادعا کرده است که آیت‌ الله خامنه‌ ای دارای ثروت بزرگی است که از بخشی از آن برای تأمین مالی سوداگرای‌ های منطقه‌ ای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استفاده می‌ شود. مایک پومپئو وزیر خارجه امریکا در سال ۲۰۱۸ گفته بود که اموال شخصی رهبر ایران ممکن است به ۹۵ میلیارد دلار برسد. در همین حال دولت ایران امروز به این تحریم‌ ها واکنش نشان داده و این اقدام را عبور امریکا از خط قرمز نظام و به منزله بستن تمامی راه‌ های مذاکره بین واشنگتن و تهران توصیف کرده است.
 
ابوالحسن بنی‌ صدر، نخستین رئیس جمهوری اسلامی ایران، درباره فرمان جدید تحریمی واشنگتن که رهبر جمهوری اسلامی را نشانه رفته می‌ گوید این رویکرد نشانگر بن‌ بستی است که هر دو طرف یعنی امریکا و ایران در آن قرار گرفته‌ اند؛ بن‌ بستی خودساخته است و آنچه آقای ترامپ می‌ کند، عملیاتی در بن‌ بست است. او می‌ گوید واشنگتن در قبال ایران یا باید اقداماتی انجام دهد که اصطلاحاً رو کم‌ کردن از حریف است، یا اینکه باید مبادرت به اقدام نظامی کند. در شرایطی که واشنگتن نتواند هیچ یک از دو اقدام یاد شده را اجرا کند، دست به چنین اعمالی می‌ زند.
 
ابوالحسن بنی‌ صدر همچنین می‌ گوید این اقدام ترامپ هیچ بردی ندارد؛ اگر یک مقام که از نظر اخلاقی مورد احترام جهانیان است چنین اقدامی می‌ کرد، توجیه‌ پذیر بود و هدف او برای بی‌ اعتبار کردن رژیم اسلامی اثربخش بود؛ اما دونالد ترامپ، در چنین شرایط و موقعیتی قرار ندارد که با تحریم آقای خامنه‌ ای موجب بی‌ اعتبار شدنش شود. این اقدام دونالد ترامپ می‌ تواند نتیجۀ عکس داشته باشد و توده‌ هایی از مردم مسلمان، حتی در خود ایران نیز به آقای خامنه‌ ای بعنوان شخصی که در برابر امریکا ایستاده، مشروعیت بدهند.
 
- آیا دولت امریکا با تحریم آیت‌ الله خامنه‌ای، ایران را تحریک به واکنش می‌ کند؟
 
- امریکا در این ماجرا بدنبال چیست و چه هدفی را دنبال می‌ کند؟                      
 
- آیا همانطور که امریکا ادعا می‌ کند، آیت‌ الله خامنه‌ ای واقعاً دارای یک ثروت افسانه‌ ای است که آن را در حدود ۹۵ میلیارد دلار تخمین می‌ زنند؟
 
- آیا واشنگتن واقعاً به دنبال گفتگو و تعامل با ایران است، یا اینکه در حال زمینه چینی برای یک حمله احتمالی به ایران است؟