نقد نظریۀ سوسیالیسم مشارکتی توماس پیکتی در کتاب سرمایه و ایدئولوژی، گفتگوی علی صدارت با ابوالحسن بنی صدر (۶)

                                                                               Banisadr-Sedarat-1

                                                                                     

توماس پیکتی امروز در کتاب ۲۰۱۹ خود با عنوان "سرمایه و ایدئولژی"، از بحران‌ های اقتصادی و راه‌ حل‌ ها سخن گفته است. 
 
چند دهه پیش، آقای ابوالحسن بنی صدر، در کتاب خود با عنوان "اقتصاد توحیدی" با دیدی بازتر از بحران‌ های اقتصادی، راه‌ حل‌ های جامع‌ تری را ارائه کرده بود. 
 
سال‌ ها دل طلب جام جم از ما می‌کرد                         آنچه خود داشت، ز بیگانه تمنا می‌ کرد!
 
آقای خمینی گفت: "اقتصاد مال خر است"!
 
"روشن‌ فکران" غرب‌ زده هم دست کمی از ولایت مطلقه، نداشتند و آنرا "خیارات فقه"  و  "اقتصاد اسلامی" خواندند! چه بسا بدون آنکه آن کتاب را حتی باز کرده باشند! چه برسد به اینکه خوانده باشند! 
 
علیرغم دعوت مکرر آقای بنی صدر از اندیشمندان برای بحث آزاد در مورد این کتاب، هنوز هم تا امروز، حتی یک نفر هم پیدا نشده که با مطالعه آن کتاب، آن را به نقد بیاورد و محتوای آن را به چالش بکشد. انتقادها، در حد تخریب، و بچه‌ گانه‌ تر و نازل‌ تر از آن، باقی مانده‌ اند. بخصوص تخریب در مورد صفت "توحیدی" اقتصاد. این در حالی است که اندیشمندانی چون هابر ماس، امروز در سنی کهن، اعتراف به اشتباه خود مبنی بر یک عمر دین‌ ستیزی کرده‌ اند. منتها از خصوصیات بارز "روشنفکر" در جوامع زیرسلطه، عُقده حقارت و خودکم‌ بینی نسبت به قدرتمندان زمانه، و امروز غرب، است. 
 
تخریب اسلام، تنها هدف آنها برای تخریب، بعد از بهار ایران در انقلاب ۱۳۵۷ نبود. تخریب مفهوم انقلاب هم از اولویت‌ های قدرت‌ ها است، چرا که فقط با منقلب شدن است که عصیان کار ساز بر علیه قدرت، به نتیجه می‌ رسد. ایرانیت، قربانی سوم است که باید شب و روز مورد حمله و تخریب قرار می‌ گرفت. برای اینکه قدرت جامعه را به آن درجه از انفعال برساند که در مقابلش هیچ مقاومتی نکند، باید وژدان روانی را چنان چرکین کند که آن را به روانشناسی زندانیان سیاسی شکسته شده، برساند. خشونت در پندار و کردار و گفتار قدرت، چه شکنجه‌ گرها در زندان‌ های سیاسی، و چه عامل‌ ها و عمله‌ های ولایت مطلقه در خارج از دیوار زندان‌ ها، یکسان است. و چه شگفت‌ انگیز است یکسانی پندار و کردار و گفتار "روشن‌ فکران" قدرت‌ پرست، با شکنجه‌ گرها و عامل‌ ها و عمله‌ های ولایت مطلقه! 
 
از جمله دلایل دید متفاوت دو نویسندۀ فوق، یکی این است که اولی به ثنویت و اصالت قدرت باور دارد، و دومی به یگانگی و اصالت حقوق. اولی در روابط، قدرت را وارد می‌کند و موازنه وجودی اندیشه راهمنایش است، و دومی در روابط، قدرت را حذف، و حقوق را وارد می‌کند.
 
 
 
دریافت مطالب سایت علی صدارت به صورت خودکار توسط پادکست: 
 
 
 
 
 
 
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید