آزمایشگاه انگلستان در مورد منشأ سم مسموم کننده جاسوس روسی ابراز تردید کرد

englis rosiyeh
رادیو فرانسه: مسکو می‌گوید با انتشار گزارش آزمایشگاه انگلیسی درباره نحوه مسمومیت "سرگئی اسکریپال" جاسوس بازگشته از روسیه، لندن باید از متهم کردن روسیه پوزش بخواهد. آزمایشگاه انگلیسی روز گذشته اعلام داشت که نمی‌تواند "منبع و منشا دقیق سم أعصاب استفاده شده علیه سرگئی اسکریپال و دخترش را تعیین کند".
دولت لندن طی هفته های گذشته، و به دنبال اعلام مسمومیت اسکریپال و دخترش گفته بود که تنها توضیح محتمل پیرامون این مسمومیت اینست که روسیه در آن دست دارد. به دنبال اعلام نتایج آزمایش‌ها، "دیمیتری پسکوُف" سخنگوی کاخ کرملین اظهار داشت که "تئوری آنها هیچگاه اثبات نخواهد شد، زیرا امکان اثبات آن وجود ندارد".

از سوی دیگر "سرگئی ناریشکین" رئیس آژانس اطلاعات خارجی روسیه روز چهارشنبه ۴ آوریل اتهام مسمومیت اسکریپال را یک "اقدام تحریک آمیز" از سوی سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و انگلستان توصیف کرد. "سرگئی ناریشکین" گفت: "مسمومیت اسکریپال اقدامی تحریک آمیز و مضحک بود که توسط سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس طراحی شد ولی برخی دولت‌‌های اروپایی به جای آنکه کورکورانه به دنبال لندن و واشنگتن بروند کوشش کردند که به دقت واقعیت آنچه را که اتفاق افتاده دریابند". رئیس آژانس اطلاعات خارجی روسیه که در یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت غرب را فراخواند که "پیش از اینکه وارد دوران تازه ای از بحران جنگ سرد شود، به گفت و شنود با مسکو بنشینند".
همزمان با انکار و ابرام از سوی روسیه و انگلستان امروز چهارشنبه ۴ آوریل قرار است سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در "لاهه" هلند به منظور بررسی علل و نحوه مسمومیت جاسوس سابق روس و دخترش در شهر "سالزبوری" بریتانیا تشکیل جلسه دهد.