لرزه بحران پناهجویی بر پیکر دولت آلمان: مهلت دوهفته‌ای مرکل

 Merkel-Angela-jpg

دویچه وله: حزب سوسیال‌ مسیحی آلمان که وزارت کشور را در اختیار دارد، پذیرفت که بازگرداندن پناهجویان از مرز را به صورت گام به گام اجرا کند. صدراعظم آلمان هم در مقابل دو هفته مهلت دارد که برای مشکل پناهجویی راه حلی در سطح اروپا بیابد.

صدراعظم و وزیر کشور آلمان، سران دو حزب مسیحی این کشور که در دولت ائتلافی حضور دارند، در اختلاف بر سر پذیرش یا رد پناهجویان تازه‌وارد به توافقی موقت رسیدند. بر اساس توافق دمکرات‌ مسیحی‌ها (حزب مرکل) و شاخه این حزب در بایرن – سوسیال‌مسیحی‌ها به ریاست وزیر کشور، هورست زهوفر – بازگرداندن پناهجویان در مرز آلمان گام به گام به اجرا گذاشته می‌شود؛ نخست از ورود پناهجویانی که ورود آنها به آلمان ممنوع شده، جلوگیری می‌شود.

به گفته یک سخنگوی وزیر کشور آلمان، این دسته از پناهجویان تا کنون می‌توانستند وارد آلمان شوند، اما ممکن بود تا بررسی تقاضای پناهجویی‌شان بازداشت شوند.

در مقابل صدراعظم آنگلا مرکل دو هفته (تا آخر ماه ژوئن) مهلت دارد راه‌حلی اروپایی برای مشکل پناهجویی در آلمان بیابد. مرکل می‌گوید با دیگر کشورهای اتحادیه اروپا رایزنی و نتایج را در روز یکم ژوئیه اعلام خواهد کرد.

روزنامه "دی ولت" آلمان به نقل از دیپلمات‌های ارشد اتحادیه اروپا می‌نویسد، مرکل قصد دارد در آستانه نشست سران اتحادیه، نشستی فوق‌العاده با مقام‌های ایتالیا، اتریش و چند کشور دیگر برگزار کند. بر این اساس، اقدامات جامع علیه مهاجرت غیرقانونی به اروپا محور این نشست خواهد بود. همچنین قرار است مأموریت و وظایف فرونتکس، نهاد کنترل و نظارت بر مرزهای اروپا، به صورت چشمگیری گسترش یابد و همکاری با دیگر کشورهای غیر عضو اتحادیه تقویت شود.

 

اگر تلاش‌های مرکل تا زمان نشست سران اتحادیه اروپا – پایان ژوئن – نتیجه‌بخش نباشد، از ورود پناهجویان به خاک آلمان به صورت گسترده جلوگیری خواهد شد.

مرکل پیش از ظهر دوشنبه (۱۸ ژوئن/ ۲۸ خرداد) در نشست رؤسای محلی حزب دمکرات ‌مسیحی گفت: «این‌که آیا اروپا یکپارچه می‌ماند یا نه، به رفتار آلمان بستگی دارد».

 

اختلافی که دولت را تهدید می‌کند

احزاب دمکرات‌ مسیحی و سوسیال‌ مسیحی آلمان از هفته گذشته بر سر نحوه برخورد با موضوع پناهجویی به شدت دچار اختلاف شده‌اند. هورست زهوفر، وزیر کشور و رئیس حزب سوسیال‌ مسیحی می‌گوید پناهجویانی که مشخصات آنها در دیگر کشورهای اروپایی ثبت شده، باید در مرز آلمان متوقف و از ورود آنها به این کشور جلوگیری شود. آنگلا مرکل، صدراعظم و رئیس حزب دمکرات‌ مسیحی این موضع را رد و بر لزوم یافتن راه‌حل‌هایی با مشارکت دیگر کشورهای اروپایی تأکید می‌کند.

اختلاف بر سر موضوع پناهجویان، دولت ائتلافی آلمان را هم تهدید می‌کند. در محافل رسانه‌ای حتی از احتمال شکست مذاکرات، شکست دولت و برگزاری انتخابات مجدد سخن به میان آمده است.

 

بر اساس نتایج یک نظرسنجی، در صورتی که سوسیال‌ مسیحی‌ها نتوانند خواسته‌های خود مبنی بر بازگرداندن پناهجویان از سر مرزها را به کرسی بنشانند، تقریبا ۷۱ درصد از مردم ایالت بایرن موافق خروج این حزب از دولت ائتلافی هستند؛ موضوعی که به شکست دولت ائتلافی و انتخابات مجدد خواهد انجامید.

ایالت بایرن در جنوب آلمان خانه حزب سوسیال‌ مسیحی است. این حزب تنها در این ایالت فعالیت می‌کند.

مشکلات ناشی از بحران پناهجویی در آلمان در سال‌های اخیر، بر نتایج انتخابات سراسری ۲۰۱۷ تأثیر منفی شدیدی گذاشت و موجب تقویت احزاب راستگرای خارجی‌ستیز و پوپولیستی شد. به زودی انتخابات ایالتی در بایرن برگزار می‌شود. هورست زهوفر و حزبش تلاش می‌کنند با اتخاذ سیاست‌های سختگیرانه در قبال پناهجویان، موضع خود در انتخابات پیش رو را تقویت کنند.