خلاء قدرت در عراق؛ پارلمان منحل شد

Parlemane Araagh-jpg

«با گذشت بیش از یک ماه از انتخابات پارلمانی عراق، این کشور به دلیل اختلافات بر سر تخلفات انتخاباتی با خلاء قدرت روبرو شده است. طبق قانون اساسی دوره کار دولت و پارلمان به پایان رسیده، اما مجلس جدید هنوز تشکیل نشده است.»
 
دویچه وله: به دلیل اختلافاتی که بر سر تخلفات گسترده انتخاباتی و بی‌نظمی در شمارش آرا وجود دارد، مجلس جدید عراق هنوز نتوانسته تشکیل جلسه دهد
طبق قانون اساسی عراق، دوره نخست‌وزیری حیدرعبادی روز یکشنبه ۱۰ تیر (اول ژوئیه) به پایان رسید و او اینک تنها سرپرستی دولت را بر عهده دارد. مجلس عراق نیز منحل شده است. به دلیل اختلافاتی که بر سر تخلفات گسترده انتخاباتی و بی‌نظمی در شمارش آرا وجود دارد، مجلس جدید عراق هنوز نتوانسته تشکیل جلسه دهد.
 
یک روز پیش از انحلال مجلس، نمایندگان تلاش کردند تا اعتبار مجلس کنونی را فراتر از پایان ماه ژوئن تمدید کنند، اما این تلاش‌ها به دلیل غیبت شمار زیادی از نمایندگان در صحن مجلس با شکست مواجه شد.
 
به نقل از سایت خبری "السومریه نیوز"، عادل نوری، رییس "کمیسیون حقیقت‌یاب" پارلمان عراق روز شنبه (۹ تیر) خواستار ابطال کامل نتایج انتخاباتی شد.
یک منبع آگاه در پارلمان به این سایت خبری گفت که عادل نوری در جلسه روز شنبه پارلمان اعلام کرده که به دلیل تحقیقاتی که کمیسیون حقیقت‌یاب داشته، عاملان تقلب در انتخابات مانع از ورود اعضای کمیسیون حقیقت‌یاب به ساختمان کمیته شده‌اند.
 
انتخابات پارلمانی عراق روز ۲۲ اردیبهشت، با سیستم رای‌گیری الکترونیک و با مشارکت ۵ / ۴۴ درصدی مردم برگزار شد. پس از برگزاری انتخابات برخی از نامزدها و احزاب سیاسی که از ورود به پارلمان ناکام مانده بودند، از بروز تقلب گسترده در روند برگزاری انتخابات و شمارش آرا به شدت انتقاد کرده و خواستار شمارش مجدد آرا یا برگزاری دوباره انتخابات شدند.
 
در پی این اعتراض‌‌ها پارلمان عراق رأی داد که تمامی تعرفه‌های رأی مجددا شمارش شوند. یک روز پس از رأی پارلمان به بازشماری آرا در یکی از مکان‌‌‌های نگهداری صندوق‌های رأی آتش‌سوزی رخ داد و برخی صندوق‌ها از میان رفتند.
 
حیدر عبادی در آن زمان این آتش‌سوزی را عمدی دانسته و اعلام کرد تصمیم برای برگزاری مجدد انتخابات بر عهده دیوان عالی کشور است.
 
دیوان عالی عراق روز ۳۱ خرداد حکم داد کلیه آرای ریخته‌شده به صندوق‌ها به صورت دستی بازشماری شوند. به این ترتیب مقرر شد تا حدود ۱۱ میلیون برگه رأی از نو شمارش شود.
 
عبادی پیش‌تر گفته بود در روند انتخابات "تخلفاتی خطرناک" وجود داشته است. 
 
در انتخابات پارلمانی عراق فهرست سائرون به رهبری مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه، بیشترین تعداد آرا را کسب کرد. صدر برای تشکیل دولت جدید در ابتدا با ائتلاف انتخاباتی "الفتح" به رهبری هادی عامری، رهبر سازمان و سپاه بدر و نزدیک به حکومت ایران، و سپس با ائتلاف حیدر عبادی به توافق‌هایی رسیده است. ائتلاف الفتح و ائتلاف عبادی به ترتیب دومین و سومین رتبه را در انتخاب به دست آورده‌اند.