اگر ساعات کار ادارات در استان‌ها به 5.30تا 13.30تغییر نمی‌کرد چه اتفاقی می‌افتاد؟ خاموشی‌های سراسری از زبان وزیر نیرو

 Bargh tehran
به گزارش پارسینه، رضا اردکانیان با اشاره به خاموشی‌های اخیر در کشور اظهار داشت: بهار بسیار خوبی از حیث بارش‌ها پشت سر گذاشته شد که امیدوارم ادامه تابستان همانند ابتدای آن نباشد، چرا که روز گذشته ۵۶ هزار و ۶۷۲ مگاوات برق مصرف شد که اوج بار بود.

وزیر نیرو با بیان اینکه اگر صرفه‌جویی ناشی از تغییر ساعات کار ادارات در تعدادی از استان‌ها صورت نمی‌گرفت، دچار خاموشی بیشتری می‌شدیم، افزود: با تغییر ساعت کار برخی ادارات ۱۵۰۰ مگاوات در اوج بار در میزان مصرف برق صرفه‌جویی شد که در واقع ۱۱ تیرماه سال ۹۷ در مقایسه با سال گذشته اوج بار مصرفی کشور بود.

وی ادامه داد: امیدوارم روز‌های گرم به قله خود رسیده باشد و شاهد کاهش دما پس از این تاریخ باشیم، در غیر این صورت مصرف ما بیش از مصرف پیش بینی شده در سال ۹۷ خواهد بود البته جای نگرانی در این بخش وجود ندارد به شرط آن که صحیح مصرف کردن و صرفه‌جویی‌ها خارج از انتظار باشد یعنی مصرف‌کنندگان بخش‌های عمومی، صنعت و خانگی همراهی‌های لازم را با وزارت نیرو داشته باشند.

اردکانیان با بیان اینکه از حدود ۵۷ هزار مگاوات اوج بار حدود ۲۱ هزار مگاوات مصرف دستگاه‌های سرمایشی است، یادآور شد: از این مقدار حدود ۴ هزار و ۵۰۰ مگاوات سهم سازمان‌های دولتی است که دولت با دو تصویبنامه به وزارت نیرو اجازه داد تا با همکاری نزدیک با استانداری‌ها ساعت کار ادارات را در استان‌های مختلف و در تمام کشور بر حسب نیاز تغییر دهد.

وزیر نیرو با بیان اینکه پس از پایان ساعت کار تیم‌های شرکت‌های توزیع برق موظف شدند که پیمایش لازم را انجام دهند، تصریح کرد: در صورت عدم توجه نسبت به قطع برق تمامی دستگاه‌هایی که از این دستور تبعیت نکنند اقدام می‌شود.

در همین حال، معاون هماهنگی توزیع توانیر اعلام کرد: محدودیت‌های احتمالی برق برای هر منطقه، از فردا (۱۴ تیر) به مردم اطلاع رسانی می‌شود.

«محمود رضا حقی فام» افزود: با توجه به شاخص‌هایی از جمله درجه هوا و میزان رطوبت میزان تقاضای انرژی الکتریکی هر استان و هر منطقه از روز قبل مشخص و با توجه به ظرفیت تولید، میزان محدودیت‌های احتمالی اعلام می‌شود.

وی ادامه داد: هر منطقه در صورتی که مصرف خود را به میزان «محدودیت اعلام شده» کاهش دهند، با قطعی برق مواجه نخواهند شد.

معاون هماهنگی توزیع توانیر با بیان اینکه این محدودیت‌های احتمالی در پایگاه‌های اطلاع رسانی شرکت‌های توزیع و همچنین رسانه‌ها منتشر خواهد شد، اظهار داشت: «با این اقدام، به مردم اطلاع می‌دهیم که میزان کمبود احتمالی ما چقدر خواهد بود و اگر مصرف خود را در این حد تقلیل دهند، بدیهی است که خاموشی نخواهند داشت».

وی با اشاره به اینکه استان خوزستان توانسته است مصرف خود را ۵۰۰ مگاوات نسبت به پارسال کاهش دهد، گفت: بدیهی است برق در استان و منطقه‌ای قطع می‌شود که مصرف خود را به اندازه محدودیت‌ها کاهش نداده باشند.

حقی فام تصریح کرد: «محدودیت‌های احتمالی» به این معنی نسبت که برق آن مناطق حتما قطع خواهد شد؛ بلکه به این معنی است که در این مناطق با محدودیت مواجه هستیم؛ اگر آن مناطق مصرف خود را مدیریت کنند، محدودیت از دوش آن‌ها برداشته خواهد شد و در غیر این صورت، به اندازه محدودیتی که شبکه برق با آن مواجه است، برق مشترکان آن منطقه قطع خواهد شد.

به گفته وی، این طرح از پنج استان اصفهان، مشهد، همدان، البرز و کرمانشاه آغاز شده و از فردا در کل کشور اجرایی خواهد شد.

مصرف برق کشور دوشنبه هفته جاری (یازدهم تیرماه) رکورد زد و به رقم ۵۶ هزار و ۵۳۲ مگاوات رسید؛ این رقم در مقایسه با رکورد قبلی که پارسال با مصرف ۵۵ هزار و ۴۴۳ مگاوات به ثبت رسیده بود، افزایش یک هزار و ۸۹ مگاواتی را نشان می‌دهد.

توزیع برق تا هفته گذشته بدون هیچ مشکلی در حال انجام بود، اما از آن زمان تاکنون، شهروندان برخی شهر‌ها از جمله پایتخت با قطعی‌های مکرر مواجه شده اند.

یکی از چالش‌هایی که مردم در چنین شرایطی با آن مواجه می‌شوند، ناشی از بی اطلاعی نسبت به زمان قطعی برق است و این مساله در روز‌های اخیر، یکی از گلایه‌های مردم بود.