«دست‌کم ۳۳۷ نفر در زمین‌لرزه‌های کرمانشاه و کرمان زخمی شدند»

Zelzele-97-jpg
بامداد دوشنبه اول تیر ماه، زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۵.۸ ریشتر، منطقه سیرچ در استان کرمان را لرزاند. یک مقام امدادی از «مصدومیت غیر مستقیم» شماری از شهروندان خبر داده‌است.

به نوشته راديو فردا، خبرگزاری دولتی ایران به نقل از مرکز لرزه نگاری کشوری می‌گوید این زمین‌لرزه ساعت یک و ۹ دقیقه در عمق ۱۰ کیلومتری زمین روی داده‌است.

شمار مصدومان زمین‌لرزه تا کنون ۹۱ نفر اعلام شده‌است. محمد صابری، رئیس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفته دلیل مصدومیت‌ها، «آسیب‌های غیرمستقیم ناشی از ترس و فرار» بوده‌است.

روزنامه سازندگی نیز گزارش داده طبق ارزیابی صورت گرفته توسط اورژانس ایران در شهرهای شهداد، سیرچ و کرمان، زمین‌لرزه تاکنون «بدون صدمات جانی» بوده و «تنها منجر به ترس مردم و حضور آن‌ها در خیابان‌های شهر» شده است.

خبرگزاری تسنیم نیز به نقل از محمد حسین یزدان‌پناه، سرپرست بخشداری شهداد، گزارش داده‌است که زمین‌لرزه تلفات جانی در پی نداشته‌است.

یزدان‌پناه می‌گوید «تیم‌های ارزیاب در منطقه حاضر و در حال بررسی میزان خسارات وارده به منازل هستند».

زمین‌لرزه در سیرچ کرمان، یک روز پس از زلزله‌ای با بزرگای مشابه در کرمانشاه رخ داده‌است. ۳۱ تیر ماه زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۹ ریشتر «تازه‌آباد» از توابع شهرستان ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه را لرزاند. دست‌کم ۱۲۸ تن در این زمین‌لرزه مصدوم شدند.

صبح همان روز و پیش از زمین‌لرزه کرمانشاه، دو زمین‌لرزه پیاپی به بزرگی ۴.۷ و ۵.۷ ریشتر شهر رویدر در استان هرمزگان واقع در ۱۲۹ کیلومتری بندرعباس را لرزاند. از این زمین‌لرزه‌ها نیز تلفاتی گزارش نشده است.

یک مقام سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر از وقوع «پس‌لرزه‌های زیادی» پس از زمین‌لرزه‌های اخیر در کرمانشاه و کرمان خبر داد و شمار مجروحان این دو زمین‌لرزه را «۳۳۷ نفر» اعلام کرد.

به گزارش راديو فردا، بامداد دوشنبه اول مرداد، زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۵.۸ ریشتر، منطقه «سیرچ» در استان کرمان را لرزاند و مقام‌های امدادی از «مصدومیت غیر مستقیم» شماری از شهروندان خبر دادند.

یک روز پیش از آن نیز زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۹ ریشتر «تازه‌آباد» از توابع شهرستان «ثلاث باباجانی» در استان کرمانشاه را لرزانده بود.

پیش از زمین‌لرزه کرمانشاه نیز دو زمین‌لرزه پیاپی به بزرگی ۴.۷ و ۵.۷ ریشتر شهر «رویدر» در استان هرمزگان واقع در ۱۲۹ کیلومتری بندرعباس را لرزاند که از این زمین‌لرزه خسارات جانی گزارش نشده است.

شاهین فتحی، معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت که این پس‌لرزه‌ها در هر چهار استان‌ هرمزگان، فارس، کرمانشاه و کرمان به وقوع پیوسته و همچنان ادامه دارد.

وی بزرگی قوی‌ترین پس‌لرزه در استان‌های هرمزگان و فارس را آن ۴.۷ دهم ریشتر عنوان کرد و در عین حال از وقوع پس‌لرزه‌ای با بزرگی ۵.۸ ریشتر در ساعات اولیه صبح روز دوشنبه در سیرچ کرمان خبر داد.

به گفته آقای فتحی، بیشترین اقدامات امدادی در میان چهار استان یادشده، به دلیل وسعت زمین‌لرزه، در استان کرمانشاه در حال انجام است و ۲۰۰ نیروی عملیاتی در حال فعالیت هستند که زمان پایان عملیات آنها مشخص نیست.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال‌احمر بر اساس آخرین آمار گفت که زمین‌لرزه‌های هرمزگان و فارس «مصدوم‌های خاصی نداشتند»، اما در زلزله کرمانشاه ۲۴۷ نفر آسیب‌دیده‌اند که ۲۳ نفر آن‌ها بستری، ۲۰۴ نفر تروما و آسیب‌دیده و ۴۴ نفر هم غیر ترومایی و به‌صورت سرپایی مداوا شدند.

او شمار مجروحان زمین‌لرزه سیرچ کرمان را نیز ۹۰ نفر اعلام کرد، اما وسعت زمین‌لرزه رخ‌داده در این منطقه در مقایسه با کرمانشاه را «کم» توصیف کرد.

خبرگزاری تسنیم نیز به نقل از مسئول شبکه لرزه‌نگاری استان کرمانشاه نوشت که از روز یکشنبه تا صبح روز دوشنبه، «۱۶۵ پس‌لرزه تازه‌آباد در استان کرمانشاه را لرزانده است.»

به گفته فرهاد فروزی، از این تعداد پس‌لرزه دو مورد بالای چهار ریشتر بوده است.

این خبرگزاری در گزارش دیگری نوشته که ساکنان کرمان، بدلیل بیم وقوع دوباره زمین‌لرزه، شب را در پارک‌ها و خیابان‌ها سپری کردند.

استاندار کرمانشاه نیز اعلام کرده که زمین‌لرزه اخیر در این منطقه، خسارات جانی نداشته، اما «۱۰۱ واحد در زلزله تازه‌آباد به طور کامل تخریب شده است.»

به گفته هوشنگ بازوند، بر اثر زمین‌لرزه اخیر، ۴۳ روستا در کرمانشاه تحت تأثیر قرار گرفته است.

بر اساس اظهارات مسئول شبکه لرزه‌نگاری استان کرمانشاه، زمین‌لرزه ۵.۹ ریشتری تازه‌آباد بزرگترین زمین‌لرزه ثبت شده در ایران از زمان زلزله ۷.۳ ریشتری سال گذشته سرپل ذهاب است.

۲۱ آبان ماه سال گذشته زمین‌‌لرزه ۷.۳ ریشتری در ۳۲ کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب استان کرمانشاه ۶۲۰ کشته و بیش از ۱۲ هزار نفر زخمی شدند.

بر اساس آمار ماهیانه‌ای که مرکز لرزه‌نگاری ایران منتشر می‌کند، در خردادماه، ایران مجموعاً ۱۱۳۰ بار به لرزه در آمده که قو‌ی‌ترین زمین لرزه خرداد با قدرت ۵.۰ ریشتر مربوط به استان کرمان و حوالی «راور» است.