بن سلمان درباره خاشقجی: "عدالت" اجرا خواهد شد!

 bensalman khashoggi بی بی سی: محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در اولین اظهارنظر عمومی درباره پرونده قتل جمال خاشقجی آن را "دردناک" خواند و گفت: "عدالت اجرا خواهد شد."

ولیعهد عربستان گفت این اتفاقی دردناک برای همه سعودی‌ها بوده است و عاملان این قتل مجازات خواهند شد.

محمد بن سلمان گفت این اتفاق باعث اختلاف عربستان و ترکیه نخواهد شد و آنها برای روشن شدن ماجرا با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

ولیعهد عربستان در کنفرانس سرمایه‌گذاری آینده در ریاض، پایتخت، صحبت می‌کرد. در روزهای اخیر قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان بر این نشست سایه انداخته و بسیاری از کشورها و شرکت‌ها نمایندگانشان را به آن نفرستادند.

محمد بن سلمان قتل جمال خاشقجی را "جنایت هولناک" خواند و گفت: "خیلی‌ها می‌خواهند از این موقعیت دردناک برای ایجاد شکاف بین عربستان و ترکیه استفاده کنند. برایشان پیغامی دارم: از پس این کار برنمی‌آیید. هرگز شکافی بین ما ایجاد نخواهد شد."

پس از ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی منتقد حکومت عربستان که به کنسولگری این کشور در استانبول رفته بود، مقام‌های ترکیه گفتند او در کنسولگری به قتل رسیده و رسانه‌های نزدیک به دولت ترکیه جزئیاتی را از قتل آقای خاشقجی منتشر کردند.

گفته می‌شود که نواری از مکالمات داخل کنسولگری در هنگام قتل آقای خاشقجی در اختیار مقام‌های سعودی است.

کنفرانس جذب سرمایه گذاری

کنفرانس سه روزه سرمایه گذاری آینده در ریاض به اقتباس از کنفرانس سالانه داوس سوئیس به "داوس صحرا" معروف است.

این کنفرانسی درحالی برگزار می شود که بسیاری از سیاستمداران و رهبران صنایع غربی آن را در ارتباط با پرونده خاشقجی بایکوت کرده اند.

عربستان تا به حال سعی داشت تصویری از عادی بودن اوضاع در این کنفرانس ارائه کنه اما خالد الفالح وزیر انرژی عربستان روز چهارشنبه به وجود بحرانی پیرامون موضوع قتل اذعان کرد.

'ربودن سعد حریری'

سعد حریری، نخست وزیر لبنان، از حاضران در کنفرانس اقتصادی ریاض بود و هنگام صحبت‌های محمد بن سلمان کنار او نشسته بود.

ولیعهد عربستان با اشاره به حضور آقای حریری گفت: "نخست وزیر حریری دو روز در کشور ما هست. امیدوارم که شایعه درست نکنید که او را ربوده‌اند."

آقای حریری هم گفت: "با آزادی کامل".

حاضران در محل جلسه به این صحبت‌ها خندیدند.

به نظر می‌رسد آنچه محمد بن سلمان گفته شوخی با ماجرای استعفای سال گذشته سعد حریری است که در ریاض انجام شد. آقای حریری در عربستان بود و سرانجام پس از مداخله فرانسه به لبنان بازگشت و استعفای خود را پس گرفت.

ترامپ در چند روز گذشته به تدریج در حال اتخاذ موضعی تندتر علیه عربستان بوه است.

تازه ترین واکنش ترامپ

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هم به تدریج در حال اتخاذ موضعی تندتر علیه عربستان بوده است.

عربستان ابتدا می گفت که آقای خاشقجی به سلامت سفارت را ترک کرده، اما روز جمعه به مرگ او اذعان کرد هرچند آن را به "درگیری فیزیکی" با ماموران در کنسولگری نسبت داد. در نهایت عادل جبیر وزیر خارجه عربستان روز یکشنبه از قتل او در "عملیاتی خودسرانه" سخن گفت.

آقای ترامپ ابتدا خواستار خودداری از پیشداوری علیه عربستان شده بود و روز جمعه توضیح اولیه ریاض درباره علت مرگ را معتبر دانست.

با این حال او از آن زمان بر انتقاد از عربستان افزوده است.

رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه ای که روزنامه وال استریت ژورنال چهارشنبه چاپ کرد در پاسخ به سوالی درباره مسئولیت قتل گفت: "البته این ولیعهد است که گرداننده امور در آنجاست به خصوص در این مرحله. او گرداننده است و اگر کسی (مسئول) باشد، او خواهد بود."

او یک روز پیشتر گفته بود که تلاش برای پنهانکاری در این ماجرا "بدترین سرپوش گذاری در تاریخ" بود.

آمریکا گفته است که ویزای ۲۱ نفر را که در حادثه مظنون می داند و می گوید اعضای دربار، دستگاه های اطلاعاتی و وزارت خارجه هستند لغو می کند.

اما مایک پومپئو وزیر خارجه گفت که این قدم آخر نیست. به علاوه او گفت که آمریکا در تلاش است مستقلا به آنچه اتفاق افتاده پی ببرد.

جینا هسپل، مدیر سی آی ای، در همین ارتباط از روز دوشنبه به ترکیه رفته است.

روزنامه واشنگتن پست گزارش می دهد که خانم هسپل به فایلی صوتی که ترکیه می گوید از لحظات بازجویی و قتل در اختیار دارد گوش کرده است.

این یکی از شواهد کلیدی است که ترکیه براساس آن عربستان را به قتل از پیش برنامه ریزی شده متهم می کند.

یک منبع مطلع به این روزنامه گفته که این فایل "قانع کننده است" و می تواند باعث فشار بیشتر بر دولت آمریکا برای مسئول شناختن عربستان شود.

   انقلاب اسلامی در هجرت: در رژیمهای خودکامه از نوع  نظامهای حاکم بر ایران و عربستان که زور اساس حکومت استبدادی آنها است کشتن مخالفان رویه است، هرگاه جنایت مرتکب شده افشا میشود عناصری که خود قربانی زور پرستی و عمله ستمکاری هستند به عنوان "خود سر" قربانی میشوند، حتی اگر نزدیکترین افراد باشند. در نظام ولایت فقیه به هنگام افشای جنایت قتلهای سیاسی،- کارد آجین کردن فروهر ها و کشتن نویسندگان  که خود بر آنها قتلهای زنجیره ای نام نهاد-سعید امامی یکی از عناصر کلیدی وزارت اطلاعات که روابط نزدیکی با بیت خامنه ای به ویژه مجتبی خامنه ای داشت و او را سعید جان میخواندند ،را "خودسر" گفتند و قربانی شد . حال ، به دنبال قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول، عربستان که ابتدا منکر شده بود، اینک پس از افشای جنایت، محمد بن سلمان، ولیعهدی که مرد قدرتمند عربستان است و همه چیز تحت کنترل او است مدعی اجرای عدالت و مجازات عناصر خود سر شده است!