مرکل: دور بعد از صدراعظمی کنار می‌روم

Merkel-Angela-jpg

دویچه وله: به دنبال ریزش قابل‌توجه آرای حزب دموکرات مسیحی آلمان به رهبری مرکل، او اعلام کرد که در دور بعدی پارلمان نامزد صدراعظمی نخواهد بود. قبلا او از انصراف خود از رهبری حزب خبر داده بود.

آنگلا مرکل در جلسه رهبری حزب دمکرات مسیحی آلمان اعلام کرد که دور بعدی پارلمان (از سال ۲۰۲۰) نامزد صدراعظمی آلمان نخواهد شد. او ساعتی قبل‌تر از انصراف خود از نامزدی برای رهبری حزب در کنگره دی ماه و نیز از شرکت در انتخابات پارلمانی دور بعد خبر داده بود.

 

این تصمیمات مرکل به فشارهایی نسبت داده می‌شود که بعد از شکست‌های اخیر حزب دمکرات مسیحی در انتخابات‌های ایالات آلمان متوجه رهبری حزب شده است. در انتخابات دیروز ایالت هسن، حزب دمکرات مسیحی یک شکست تاریخی را تجربه کرد و گرچه قوی‌ترین حزب پارلمان باقی ماند، ولی یازده درصد آرای خود را از دست داد.

و رهبر حزب دموکرات مسیحی (سی دی یو) که می‌خواست برای ریاست این حزب در کنگره آتی نامزد شود، اعلام کرد که از این کار منصرف شده است. کنگره حزب دموکرات مسیحی در ماه دسامبر در شهر هامبورگ برگزار خواهد شد.

 

به دنبال انتشار این خبر و پس ساعتی او اعلام کرد که نامزدی انتخابات برای پارلمان آینده آلمان نیز نخواهد شد. این تصمیم‌های مرکل به عنوان مقدمه‌ای برای انصراف او از صدراعظمی آلمان تلقی می‌شوند.

نامزدهای احتمالی ریاست حزب دموکرات مسیحی آلمان آنه گرت کرامپ کارن باور، دبیرکل حزب دموکرات مسیحی آلمان، ینس اسپان، وزیر بهداشت آلمان و آرمین لاشت، وزیر کشور ایالت نوردراینوستفالن هستند.

 

نتایج اولیه انتخابات ایالتی هسن نشان می‌دهد که دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات هر کدام به نسبت انتخابات قبلی حدود ۱۱ درصد از آرای خود را از دست داده‌اند. برخی از ناظران معتقدند نتایج این انتخابات که شباهت زیادی با نتایج انتخاباتی در ایالت بایرن دارد، می‌تواند ادامه کار دولت ائتلافی در برلین و هم‌چنین ادامه صدراعظمی آنگلا مرکل را با چالش روبرو کند. تصمیم امروز خانم مرکل احتمالا اولین نشانه‌های بارز این بحران در دولت ائتلافی خواهد بود.

 

آنگلا مرکل این دور از ریاست دولت را با اختلافات بسیار با هورست زهوفر، رهبر حزب سوسیال مسیحی و متحد اصلی حزب خانم مرکل شروع کرد. تلاش‌های اولیه برای تشکیل یک دولت ائتلافی با احزاب لیبرال و سبزها به جایی نرسید و دولت ائتلافی با سوسیال دموکرات‌ها نیز پیوسته در دست‌انداز چالش‌هایی قرار گرفت که باز کردن درهای آلمان در سال ۲۰۱۵ به روی پناهندگان از مسائل اصلی آن بوده است.

به باور برخی از ناظران این سیاست به قدرتگیری حزب راست افراطی، آلترناتیو برای آلمان، منجر شد که حالا در تمام ایالت‌های این کشور وارد مجلس‌های ایالتی شده است. این سیاست و هم‌چنین مخالفت‌های رهبر حزب سوسیال مسیحی با راه و روش خانم مرکل، در عمل دولت فعلی را از رسیدگی به بسیاری از مشکلات عاجل باز داشت. امری که خود منجر به ریزش آرای هرسه حزب حاکم در انتخابات بایرن و روز گدشته در هسن شد.