کشمکش خزانه‌داری و کنگره آمریکا بر سر قطع ارتباط ایران با سوئیفت

Iran-Amrika-jpg

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، یک رسانه نزدیک به نومحافظه‌کاران امریکایی از کشمکش نمایندگان کنگره آمریکا با وزارت خزانه‌داری این کشور بر سر قطع یا حفظ دسترسی ایران به نظام مالی بین‌المللی خبر داده است.

منابع مطلع به پیگاه واشنگتن‌فری‌بیکن گفته‌اند نمایندگان آمریکا در تلاشند طرحی را به تصویب برسانند که خواستار قطع دسترسی ایران به نظام بانکی بین‌المللی است.

این رسانه نزدیک به نومحافظه‌کاران آمریکایی نوشته نمایندگان کنگره آمریکا از تلاش‌های وزارت خزانه‌داری این کشور برای حفظ دسترسی ایران به سامانه موسوم به «سوئیفت» که ارتباطات بانکی بین‌المللی را تسهیل می‌کند ناخشنودند.

پیش از این این رسانه گزارش داده بود کاخ سفید هم بر سر حفظ یا قطع دسترسی ایران به سوئیفت درگیر اختلاف است و دستگاه خزانه‌داری این کشور از جمله «استیون منوشین»، وزیر خزانه‌داری به دنبال حفظ دسترسی ایران به سوئیفت هستند. فری‌بیکن هفته پیش گزارش داد به نظر می‌رسد اجماع در دولت ترامپ با ماندن ایران در سوئیفت است.

       دولت ترامپ در اجرای تحریم‌های نفتی علیه ایران نرم‌ شده است

«تد کروز»، از نمایندگان تندرو در مجلس سنای آمریکا اخیراً طرحی پیشنهاد کرده که به دولت ترامپ اجازه می‌دهد اعضای هیئت مدیره سوئیفت را در صورت عدم قطع ارتباط با ایران هدف تحریم قرار دهد.

این طرح همچنین به رئیس‌جمهور امریکا اختیار می‌دهد بانک‌های ایران را به بهانه حمایت ادعایی از تروریسم تحریم کنند. علاوه بر این، تحریم‌هایی هم برای کمک به ایران بابت ایجاد ارز رمزنگاری‌شده جهت دور زدن تحریم‌های آمریکا در نظر گرفته شده است.

چند نفر از دیگر نمایندگان تندرو از جمله «مارکو روبیو» و «تام کاتن» هم از این طرح حمایت کرده‌اند. منابعی در کنگره گفته‌اند قصد ندارند به خزانه‌داری آمریکا اجازه دهند ارتباط ایران با سوئیفت را حفظ کند.

 

انتهای پیام/