مراسم پایان جنگ جهانی اول: فرانسه میزبان ترامپ، پوتین، مرکل و دیگر رهبران جهان است

100 Salegi-Jange Jahani.jpg-jpg

«فرانسه و رئیس‌جمهوری آن کشور، ۱۱ نوامبر، ۲۰ آبان، در صدمین سالگرد پایان جنگ جهانی نخست، میزبان رهبران کشورهای مختلف جهان هستند؛ دونالد ترامپ، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، روسای جمهوری آمریکا، روسیه و ترکیه و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان از جمله میهمانان این مراسم هستند.»
 
 رادیو فردا: امانوئل مکرون قرار است امروز در طاق پیروزی پاریس، محل دفن سربازان گمنام جنگ، سخنرانی کند.
 
آقای مکرون روز ۱۹ آبان ماه هشدار داد که تلاش برای رسیدن به صلح و حفظ آن را نباید دست‌کم گرفت: «برخی از ما در آن زمان (جنگ جهانی نخست) در دو جبهه مخالف بودیم، و امروز هم‌بسته هستیم. این والاترین پیمانی‌ست که باید با سربازان گمنام بسته شود».
 
رئیس‌جمهوری فرانسه روز یک‌شنبه در عین حال میزبان نخستین «گردهمایی صلح پاریس» نیز خواهد بود؛ نشستی که هدف از آن گستردن تلاش‌های چندجانبه برای امنیت و کشورداری عنوان شده‌است.
 
خانم مرکل گفته این گردهمایی نشان می‌دهد «امروز تمایلی قوی وجود دارد که باید همه‌کار بکنیم تا نظم صلح‌آمیز بیشتری جهان را فراگیرد؛ با وجود این‌که می‌دانیم کارهای زیادی برای انجام دادن داریم».
 
بنا بر گزارش‌ها ترامپ در این نشست شرکت نخواهد کرد، اما پوتین قرار است در آن حضور یابد. آن‌طور که کاخ سفید اعلام کرده، برخلاف انتظارات پیشین، روسای جمهوری آمریکا و روسیه قرار نیست دیداری در پاریس داشته باشند. شاید آن‌ها در جریان نشست گروه ۲۰ در آرژانتین در اواخر ماه میلادی دیدار کنند.