توضیحاتی درباره ۱۵میلیارد یورو گم شده حاصل از درآمد نفتی! /پیش بینی افزایش ۲۰درصدی حقوق کارمندان در سال۹۸

 euros گزیده گفت‌وگوهای محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهوری، محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، جمشید انصاری رئیس سازمان اداری استخدامی کشور، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازیو سیدمحمد بطحائی وزیر آموزش و پرورش با خبرنگاران به نقل از ایسنا:

 محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه گفت: ما اصلا برنامه سلاح هسته‌ای نداریم ، موشکی را هم برای حمل سلاح هسته‌ای طراحی نمی‌کنیم. موشک‌های جمهوری اسلامی با توجه به اینکه نقطه زن هستند فقط برای سلاح متعارف طراحی شده است. وی در پاسخ به موضوعات اخیری که درباره مبحث موشکی ایران مطرح شده است، اظهار کرد: واضح است که آمریکایی‌ها هم در دولت گذشته و هم در دولت فعلی اعلام کردند که نه برجام و نه قطع‌نامه ۲۲۳۱ فعالیت موشکی ایران را محدود نمی‌کند.

توضیحات معاون اقتصادی رئیس جمهور درباره ۱۵ میلیارد یورو گم شده حاصل از صادرات غیرنفتی

 

محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهوری با ارایه توضیحاتی درباره خبر مربوط به گم شدن ۱۵ میلیارد یورو حاصل از صادرات غیرنفتی، یادآورشد:با توجه به واقعیاتی که ما در صادرات مان داریم و مسائل تحریمی و محدودیت هایی که می گذارند باید از انعطاف‌پذیری کامل برخوردار باشیم. وی افزود: سیاست ارزی تجاری کشور به صراحت و روشنی اعلام شده است. خود صادرکنندگان هم کاملا با این سیاست همراهند که ارز حاصل از صادرات باید به چرخه اقتصاد کشور برگردد منتها با توجه به واقعیاتی که ما در صادرات مان داریم و مسائل تحریمی و محدودیت هایی که می گذارند باید از انعطاف‌پذیری کامل برخوردار باشیم.

 

 

فردا بودجه سال ۹۸ را به مجلس ارسال خواهیم کرد

 

محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: صبح فردا (۱۵ آذر) بودجه را به مجلس ارسال خواهیم کرد، هرچند نمایندگان محترم برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه تا ده روز آینده تعطیل خواهند بود و مجلس جلسه علنی ندارد، اما دولت طبق آیین نامه داخلی با تلاش فراوان و حتی جلسات فوق‌العاده چه در دولت و چه در سازمان برنامه و بودجه لایحه را در ۱۴ جلد ارسال می کنیم.

 

میزان افزایش حقوق کارکنان دولت در سال ۹۸ ، ۲۰ درصد پیش‌بینی شده است

 

جمشید انصاری رئیس سازمان اداری استخدامی کشور گفت: فعلا در قانون بودجه منابع مالی افزایش حقوق کارکنان دولت ۲۰ درصد پیش بینی شده اگر قرار باشد بیشتر شود، در زمان بررسی بودجه در مجلس مشخص می‌شود. وی در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنان دولت را با توجه به وضعیت تورم، کافی می دانید یا خیر، گفت: مرجع اعلام وضعیت تورم بانک مرکزی و مرکز آمار هستند و تا پایان سال رقمی که اعلام کنند، مرجع ماست و بر اساس آن حقوق کارکنان دولت افزایش می‌یابد، ولی فعلا در قانون بودجه منابع مالی افزایش حقوق کارکنان دولت ۲۰ درصد پیش بینی شده اگر قرار باشد بیشتر شود، در زمان بررسی بودجه در مجلس مشخص می‌شود.

بازار مسکن متاثر از تحولات بازار ارز است

 

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی گفت: بازار مسکن تابعی از شرایط اقتصادی است و متاثر از تحولاتی است که در بازار ارز رخ داد و الزاما به خود بازار مسکن مربوط نمی‌شود. ویدر پاسخ به این پرسش که دولت برای کاهش قیمت مسکن چه برنامه‌ای دارد، گفت: بازار مسکن تابعی از شرایط اقتصادی است و متاثر از تحولاتی است که در بازار ارز رخ داد و الزاما به خود بازار مسکن مربوط نمی شود. وزیر راه افزود: مهم این است ما در  جریان تولید مسکن برای  اقشار متوسط و کم درآمد ، برنامه متنوعی داشته باشیم و به آنان کمک کنیم تا صاحب مسکن شوند.

 نظام رتبه‌بندی در بودجه ۹۸ قرار گرفت

 

سیدمحمد بطحائی وزیر آموزش و پرورش از قرار گرفتن نظام رتبه بندی معلمان در بودجه سال ۹۸ خبر داد و افزود: کار نظام رتبه بندی در حال پیشرفت است، تا آخرین خبرهایی که من دارم نیز این موضوع در بودجه سال ۹۸ هم در نظر گرفته شده است. منتظر ارائه بودجه به مجلس هستیم تا تکلیف این موضوع روشن شود.

 

 

توضیحات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره مکان برگزاری جشنواره فیلم فجر

 

عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره مشخص شدن مکان برگزاری جشنواره فیلم فجر، اظهار کرد: با مجموعه هایی مذاکراتی صورت گرفته و همچنان ادامه دارد و اگر به نتیجه برسد، این جشنواره در محل جدید و درغیر این صورت در محل‌های قبلی برگزار خواهد شد. وی با اشاره به آخرین اقدامات صورت گرفته برای برگزاری سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر، گفت: شورای سیاستگذاری جشنواره شروع به کار کرده و برنامه هایی را در دستور کار خود قرار داده اند و دیگر بخش های جشنواره های فجر از جمله تئاتر و موسیقی نیز شوراهای سیاستگذاری خود را مشخص و شروع به کار کرده اند.

همچنین هیأت وزیران در جلسه امروز  که به ریاست دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور تشکیل شد، لایحه مشارکت عمومی – خصوصی را تصویب و به مجلس فرستاد.