گزارشگران بدون مرز: ۸۰ خبرنگار در سال ۲۰۱۸ کشته شدند

Marge Khabarnegaran2018

«گزارشگران بدون مرز در گزارش سالانه خود درباره وضعیت آزار و سرکوب خبرنگاران در جهان، سال ۲۰۱۸ را "یکی از مرگبارترین سال‌ها" برای اهالی رسانه خوانده است. به گفته این سازمان در ایران شهروند خبرنگاران هدف سرکوب بوده‌اند.»
 
    
دویچه وله: بیش از نیمی از خبرنگاران کشته‌شده در سال ۲۰۱۸، در پنج کشور افغانستان، سوریه، مکزیک، هند و یمن مشغول فعالیت بوده‌اند
 
سازمان گزارشگران بدون مرز در روزهای پایانی سال ۲۰۱۸ با انتشار گزارشی اعلام کرده در این سال دستکم ۸۰ خبرنگار و کارمند رسانه در ارتباط با فعالیت حرفه‌ای خود جانشان را از دست داده‌اند. بیش از نیمی از این افراد به گفته این سازمان، در پنج کشور افغانستان، سوریه، مکزیک، هند و یمن مشغول فعالیت بوده‌اند. از ۸۰ خبرنگاری که در این سال به قتل رسیده‌اند، سه نفر زن بوده‌اند.
 
در افغانستان ۱۵ گزارشگر، در سوریه ۱۱ تن، در مکزیک ۹ تن، در یمن ۸ نفر و در هند ۶ تن جان خود را از در این سال از دست دادند. گزارشگران بدون مرز گفته ۴۹ تن از خبرنگارانی که در سال ۲۰۱۸ کشته شده‌اند به طور هدفمند به دلیل فعالیت حرفه‌ای‌شان قربانی قتل شده‌اند.
 
گزارشگران بدون مرز در گزارش سالانه خود از وضعیت آزادی مطبوعات عنوان کرده آمار خبرنگاران کشته‌شده در سال ۲۰۱۸ به نسبت سال گذشته ۱۵ نفر افزایش داشته است.
 
میشائیل ردیسکه، مدیر بخش آلمان گزارشگران بدون مرز آمار منتشره را نشان‌د‌هنده این واقعیت دانسته که "همچنان مانند گذشته درگیری‌های مسلحانه بزرگترین تهدید علیه خبرنگاران در سراسر جهان به شمار می‌رود."
 
او اضافه کرده: «با این حال این موضوع که بسیاری از گزارشگران خارج از مناطق جنگی به قتل رسیده‌اند، یک علامت ترسناک است.»
 
امسال در ایالات متحده نیز شش خبرنگار کشته شدند. چهار تن از این کشته‌شدگان در جریان حمله مسلحانه به دفتر روزنامه محلی "کاپیتال گزت" در روز ۲۸ ژوئن به قتل رسیدند.
 
طبق آمار گزارشگران بدون مرز در سال ۲۰۱۸ همچنین ۳۴۸ خبرنگار بازداشت شده، ۶۰ تن به گروگان گرفته شده و سه تن نیز ناپدید شدند.
 
 
رکورد مثبت برای عراق و منفی برای چین و افغانستان
این سازمان در گزارش خود با اشاره به قتل یان کوچیاک، خبرنگار افشاگر اهل اسلواکی و جمال خاشقجی خبرنگار منتقد سعودی یادآور شده، قتل خبرنگاران به دلیل تحقیقات افشاگرانه‌شان "نشانگر سخت‌سری کسانی است که به هر قیمتی می‌خواهند روزنامه‌نگارانی را که تحقیقات‌شان به منافع آنها گزند می‌رساند، وادار به سکوت کنند."
 
گزارشگران بدون مرز افغانستان را مرگبارترین کشور برای خبرنگاران در سال ۲۰۱۸ خوانده است.
 
 
در مقابل برای نخستین بار در ۱۵ سال گذشته هیچ خبرنگاری در عراق امسال جان خود را از دست نداده است. به نوشته گزارشگران بدون مرز بازپس‌گیری موصل و دیگر مناطق استراتژیک از تصرف گروه تروریستی "دولت اسلامی" (داعش) به منزله "پایان جنگی خونین" بوده که شمار زیادی از خبرنگاران قربانی آن شدند.    
 
در این گزارش همچنین از چین به عنوان "رکورددار بزرگترین زندان جهان" برای روزنامه‌نگاران حرفه‌ای و شهروند خبرنگاران یاد شده است. پس از آن مصر، ترکیه، عربستان و ایران به عنوان زندان‌های بزرگ جهان برای خبرنگاران لقب گرفته‌اند.
 
"شهروند خبرنگاران در ایران، هدف اصلی نهادهای اطلاعاتی"
گزارشگران بدون مرز در بخش دیگری از گزارش خود به وضعیت خبرنگاران، به‌ویژه شهروند خبرنگار‌ها در ایران اشاره و عنوان کرده در پی سرکوب رسانه‌ها، شهروند خبرنگاران در ایران نقش پررنگی را در شبکه‌های اجتماعی برای اطلاع‌رسانی آزاد و تغییر دموکراتیک ایفا می‌کنند.
 
به گفته این سازمان شهروند خبرنگاران ایرانی به همین دلیل هدف اصلی نهادهای اطلاعاتی و سپاه پاسداران بوده‌اند.
 
طبق آمار ارائه شده از سوی گزارشگران بدون مرز دو سوم از مجموع ۲۸ خبرنگاری که اینک در ایران در زندان بسر می‌برند، شهروند خبرنگار هستند.
 
بازداشت گردانندگان سایت مجذوبان نور که اخبار دراویش گنابادی را پوشش می‌دهد و دستگیری شماری از خبرنگاران نظیر هنگامه شهیدی، پویان خوشحال (خبرنگار روزنامه ابتکار)، مسعود کاظمی (خبرنگار سابق شرق) و شجاع حسین‌زاده (مدیر سایت بانه‌ نیوز) به دلیل انتشار مطالب انتقادی در شبکه‌های اجتماعی از جمله مواردی بوده‌اند که در این گزارش سالانه به آن اشاره شده است.
 
"گروگان‌گیران خاورمیانه"
به گفته گزارشگران بدون مرز در حال حاضر دست‌کم ۶۰ خبرنگار در جهان به گروگان گرفته شده‌اند. بیشتر این موارد گروگان‌گیری در سوریه (با ۳۱ مورد) و پس از آن یمن (با ۱۷ مورد)، عراق (۱۱ مورد) و اوکراین (یک مورد) بوده است.
 
داعش و پس از آن شورشیان حوثی اصلی‌ترین گروگان‌گیران خبرنگاران در منطقه خاورمیانه ذکر شده‌اند.
 
گزارشگران بدون مرز از سال ۱۹۹۵ به طور سالانه گزارشی را از وضعیت آزار و سرکوب خبرنگاران ارائه می‌کند. این سازمان گفته در ده سال گذشته مجموعا ۷۰۲ خبرنگار در جهان به هنگام انجام وظیفه اطلاع‌رسانی کشته شده‌اند.