قول همکاری نتانیاهو و پمپئو در مورد سوریه و مقابله با ایران

  netanyabou pompeoدویچه وله: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل پس از دیدار با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در برزیل گفت که همکاری‌های دو کشور برای "اجرای اقداماتی در سوریه و مناطق دیگر به منظور مقابله با ایران" تقویت خواهد یافت.   

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز سه‌شنبه ۱۱ دی‌ماه (اول ژانویه) در ارتباط با اوضاع سوریه و "مقابله با اقدامات ایران در خاورمیانه" به یکدیگر قول ادامه همکاری دادند.

به گزارش رویترز، این دیدار در پی تصمیم دونالد ترامپ برای خروج نیروهای آمریکا از سوریه در برازیلیا، پایتخت برزیل انجام شد.

محور گفت‌وگوهای این دیدار "تقویت همکاری در زمینه‌های امنیتی و اطلاعاتی" و "انجام عملیات‌مشترک در سوریه و نقاط دیگر برای جلوگیری از تجاوز ایران" اعلام شده بود.

پمپئو پیش از این در نخستین واکنش پس از اعلام تصمیم ترامپ به خروج نیروهای این کشور از سوریه نیز گفته بود که این تصمیم "به هیچ وجه تغییری در همکاری‌های دولت آمریکا با اسرائیل" ایجاد نخواهد کرد و کارزارها برای مبارزه با "دولت اسلامی" (داعش) و "مقابله با تجاوز جمهوری اسلامی در منطقه" ادامه خواهد داشت.

نخست وزیر اسرائیل در برزیل گفت: «تصمیم آمریکا برای خارج کردن نیروهایش از سوریه تاثیری بر تعهدات این کشور در باره اسرائیل نخواهد گذاشت.»

نتانیاهو که به دلیل انجام انتخابات اسرائیل در سال جاری میلادی به دنبال به دست آوردن وجهه بیشتر سیاسی است، همچنین گفت که از حمایت رئیس جمهوری آمریکا در حمایت از "تلاش‌های اسرائیل در سوریه و اقدامات این کشور علیه حزب‌الله" قدردانی می‌کند.

وزیر امور خارجه آمریکا نیز که برای شرکت در مراسم تحلیف ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری برزیل، به این کشور سفر کرده است "عملیات اسرائیل در مقابله با تهدیدات ایران و سوریه" را مود ستایش قرار داد.

اسرائیل در هفته‌های گذشته چندین بار از "بمباران و انهدام تونل‌های حزب‌الله توسط نیروهای اسرائیلی" گزارش داده بود.

نتانیاهو حمایت آمریکا از اسرائیل را "تضمینی برای امنیت منطقه در مقابل تهدیدات ایران و حزب‌الله" خواند و خواستار "تقویت عملیات امنیتی با آمریکا در سوریه شد.

پومپئو پس از دیدار با نتانیاهو در توئیتی نوشت: «ملاقات با بنیامین نتانیاهو باعث خوشحالی من شد. در این دیدار من باز هم نسبت به تعهد ترامپ و مردم آمریکا در باره حفظ امنیت اسرائیل به نتانیاهو اطمینان دادم.»

وزیر امور خارجه آمریکا در پیام خود بر دوستی مستحکم دو کشور اسرائیل و آمریکا تاکید کرده و نوشته است که ایالات متحده به طور کامل از "حق اسرائیل برای دفاع از خود" حمایت می‌کند.

دونالد ترامپ هفته گذشته به طور غیرمنتظره اعلام کرد که آمریکا نیروهای نظامی خود را از سوریه خارج می‌کند. این امر از سوی هم‌حزبی‌های جمهوری‌خواه رئیس جمهوری آمریکا و همچنین از سوی دموکرات‌ها مورد انتقاد شدید قرار گرفت.

لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه که در ابتدا به مواضع ترامپ برای خروج از اسرائیل شدیدا انتقاد کرده بود پس از دیدار با ترامپ مواضع خود را تعدیل کرد.

نگرانی‌ها در این است که خروج سریع نیروهای آمریکایی از سوریه به رشد دو باره داعش منجر شود. از سوی دیگر در باره وضعیت کردهای سوریه نیز نگرانی وجود دارد. گراهام هشدار داده بود که خروج نیروهای آمریکایی از سوریه می‌تواند باعث تضعیف کردها در مقابل نظامیان ترکیه شود.

گراهام گفت که خروج نیروهای آمریکایی به صورت ناگهانی رخ نخواهد داد و به نحو "عاقلانه‌ای" به تدریج صورت خواهد گرفت.

پس از اعتراضات بسیار، دولت آمریکا اعلام کرد که روند خروج نیروها از سوریه کندتر خواهد شد.