کنفرانس مطبوعاتی در لندن درباره وضعیت نازنین زاغری و نرگس محمدی

Ebadi-Mohamadi-Zaghari-jpg

«امروز کنفرانسی مطبوعاتی در لندن با حضور شیرین عبادی، ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری و مونیک ویلا، مدیر موسسه توماس رویترز برگزار می‌شود. به گفته عبادی حکومت ایران مرگ خاموش و تدریجی زندانیان سیاسی را تدارک دیده است.»
 
دویچه وله: نرگس محمدی و نازنین زاغری دو زندانی سیاسی در ایران اعلام کرده‌اند که از روز دوشنبه ۲۴ دی (۱۴ ژانویه) در اعتراض به وضعیت خود به مدت سه روز دست به اعتصاب غذا می‌زنند.
 
به همین مناسبت و در همین روز کنفرانسی مطبوعاتی در لندن با حضور شیرین عبادی، حقوقدان و رییس کانون مدافعان حقوق بشر، ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری و مونیک ویلا مدیر موسسه توماس رویترز که نازنین زاغری برای آنجا کار می‌کند برگزار می‌شود.
 
نرگس محمدی و نازنین زاغری هردو بیمار و نیازمند معاینات ویژه پزشکی هستند. به گفته شیرین عبادی "با آنکه پزشک زندان تاییدیه برای درمان و انتقال این دو به مراکز پزشکی بیرون زندان را صادر کرده اما دادستان بر حسب دستور ماموران امنیتی از اعزام آنها خودداری می‌کند."
 
نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر دچار عارضه فلج ادواری عضلانی و نیز آمبولی ریه است. خانم عبادی به دویچه‌وله گفت که نرگس محمدی به دلیل عارضه آمبولی ریه داروهای رقیق‌کننده خون مصرف می‌کند و به همین خاطر بایستی هر دوماه یک بار غلظت خونش آزمایش شود اما الان ماه‌هاست که این کار انجام نشده است.
 
به گفته خانم عبادی نازنین زاغری نیز غده‌ای در پستان دارد که باید مورد آزمایش قرار گیرد تا تشخیص داده شود که این غده بدخیم یا خوش‌خیم است.
 
با توجه به وضعیت جسمانی این دو، اعتصاب غذا می‌تواند خطر جانی برای این دو زندانی داشته باشد. با این حال به گفته شیرین عبادی "اعتصاب آخرین کاری است که اینها می‌توانند انجام دهند تا توجه مقامات ایران را به وضعیت جسمانی وخیم خودشان جلب کنند."
 
خانم عبادی می‌گوید: «وضعیت زندان‌های ایران به گونه‌ای است که گویا حکومت ایران مرگ خاموش و تدریجی زندانیان سیاسی و عقیدتی را تدارک دیده است.»
 
طبق آیین‌نامه اجرایی سازمان زندان‌ها، در صورتی که زندانیان نیازمند معالجات تخصصی باشند، پس از تایید پزشک زندان باید به بیمارستان یا مراکز درمانی خارج از زندان اعزام شوند.
 
در بیانیه‌ای که کانون مدافعان حقوق بشر به همین مناسبت صادر کرده، اسامی زندانیانی که بیمار هستند اما جلوی درمان آنها گرفته شده به این ترتیب اعلام شده است: نرگس محمدی، نازنین زاغری، سعید ملک پور، احمدرضا جلالی، آرش صادقی، مصطفی دانشجو، محمد بنازاده، حسن شاهرضا، حسن ممتاز سروستانی، سعید شیرزاد، شکوفه یداللهی، شیما انتصاری، علی کریمی و احمد براکوهی.