تاکید ایران بر «جنبه دفاعی و بازدارنده» فعالیت موشکی در پاسخ به اروپا

vezaratekharejeh

«یک روز پس از ابراز نگرانی «شدید» اتحادیه اروپا از فعالیت موشکی بالیستیکی ایران، وزارت خارجه جمهوری اسلامی در بیانیه‌ای مفصل تاکید کرد که این گونه فعالیت‌های ایران «صرفا دفاعی، بازدارنده و بومی» است.»
 
رادیو فردا: وزارت خارجه ایران همچنین در بیانیه پنج بندی خود تاکید کرد که ربط دادن «ساحات» یا همان اینس‌تکس، با نام قبلی سازوکار ویژه برای تجارت، به اف‌ای‌تی‌اف «غیر قابل قبول» است.
 
اتحادیه اروپا روز دوشنبه، ۱۵ بهمن، در جمع‌بندی از موضع خود در قبال ایران اعلام کرد که «شدیداً نگران» فعالیت موشکی بالیستیکی تهران است و از جمهوری اسلامی خواست تا این فعالیت‌ها به‌ویژه پرتاب موشک‌های بالیستیک را متوقف کند.
 
بیانیه اتحادیه اروپا در ۱۲ بند به طیف گسترده‌ای از موضوعاتی که مرتبط با ایران است از جمله برنامه موشکی بالیستیک، نقش تهران در منطقه، راه‌اندازی سازوکار ویژه مالی و تجاری، پایبندی ایران به تعهداتش در چارچوب برجام و فعالیت‌های خصمانه تهران در برخی از پایتخت‌های اروپایی پرداخته بود.
 
در این بیانیه تصریح شده بود که «ایران به تلاش‌هایش در زمینه افزایش برد و دقت موشک‌هایش ادامه داده و تعداد آزمایش‌ها و پرتاب‌های موشکی خود را بیشتر کرده است