دو حمله تروریستی خونینِ نژاد پرستانه، جامعه مسلمان نیوزیلند را سوگوار کرد

newzeland terrorist
رادیو فرانسه: یکی از مهاجمان به مسجد نور نیوزیلند از زمان ورود به مسجد تا به رگبار بستن افراد نمازگزار را به طور زنده با دوربینی که روی کلاه خود نصب کرده بود، در شبکه‌های اجتماعی پخش می‌کرد. مقام‌های نیوزیلندی خواستار حذف این تصاویر از شبکه‌های اجتماعی شده‌اند.

در حمله به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند دست‌کم ۴۹ تن جان باخته‌اند و بیش از ۴۸ تن زخمی شده اند. این دو حمله همزمان با اقامه نماز جمعه، در دو مسجد نور و لینوود اتفاق افتاد. خبرگزاری فرانسه به نقل از نخست وزیر استرالیا نوشت که یکی از مهاجمان به مساجد یک «تروریست افراطی دست راستی متولد استرالیا» بوده است. پلیس از بازداشت چهار نفر از جمله یک زن در این رابطه خبر داده است. همچنین اسكات موريسون، نخست وزیر استرالیا تأیید کرده است که یکی از مظنونان بازداشت شده استرالیایی است.

جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند امروز در یک نشست خبری این حملات را «تروریستی» نامید و این روز را «سیاه‌ترین روز» نیوزیلند توصیف کرد.او تاکید کرد افرادی که این خشونت را مرتکب شده‌اند، جایی در نیوزیلند ندارد.

مایک بوش، فرمانده پلیس نیوزیلند گفت که پلیس پس از تیراندازی در دو مسجد، تعدادی وسایل انفجاری دست ساز را هم در خودروی مظنونان پیدا کرده است.

نخستین مسجدی که مورد حمله قرار گرفت، مسجد نور بود که شاهدان می‌گویند مرد سیاه پوشی را دیده‌اند که وارد این مسجد شد و بعد از آن صدای چندین شلیک را شنیده‌اند. شاهدان می‌گویند پیش از آمدن نیروهای امنیتی فرد مهاجم فرار کرده بود. یکی از شاهدان که برای کمک به مسجد رفته بود می‌گوید: «در همه جا کشته‌ شده‌ها را دیده است.»

مسجد لینوود دومین مسجدی بود که عصر جمعه، به وقت محلی، به آن حمله شد.

یکی از مهاجمان به مسجد نور نیوزیلند از زمان ورود به مسجد تا به رگبار بستن افراد نمازگزار را به طور زنده با دوربینی که روی کلاه خود نصب کرده بود، فیل برداری کرده و در شبکه‌های اجتماعی پخش می‌کرد. مقام‌های نیوزیلندی خواستار حذف این تصاویر از شبکه‌های اجتماعی شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه گزارش میدهد که  مسلمانان نیوزیلند پس از آنکه هدف دو حمله تروریستی با مختصات نژاد پرستانه قرار گرفته اند، در حال شوک هستند.آنان پیش از این حملات بر این باور بودند که در مطمئن ترین کشور جهان از نظر امنیتی زندگی می کنند.

مصطفی فاروق، رئیس انجمن اسلامی نیوزیلند در این راستا تأکید کرد که مسلمانان نیوزیلند تا امروز همواره این احساس را داشتند که در این مجمع الجزایر دور افتاده اقیانوس آرام امنیت کامل دارند. او گفت که مسلمانان از ۱۰۰ سال پیش در نیوزیلند در آرامش زندگی می کنند و چنین رخداد غم انگیزی برای آنان کاملاً غیر منظره بوده است.

یک بررسی انجام شده از سوی مرکز تحقیقات تبادل فرهنگ ها در دانشگاه ویکتوریا در سال ۲۰۱۰ نشان می دهد که جوانان جامعه مسلمانان نیوزیلند در مقایسه با جوانان مائوری‌( بومیان نیوزلند) و یا اروپایی بسیار بهتر خود را با نحوه زنگی در این کشور تطبییق داده اند.

بر أساس اخرین سرشماری در سال ۲۰۱۳ بیش از ۴۶ هزار مسلمان در کشور نیوزیلند زنگی می کنند. مسلمانان فقط یک در صد کل جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

بر أساس اداره آمار این کشور، شمار مسلمانان بین سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۳ به میزان ۲۸ درصد رشد داشته است و در حدود یک چهارم آنان در کشور نیوزیلند متولد شده اند.

جاسیندا آردرن پس از این حملات تلاش کرد به جامعه مسلمانان در این کشور اطمینان های بدهد. او گفت: « ما به این موضوع افتخار می کنیم که در کشوری زندگی می کنیم که بیش از ۲۰۰ قومیت با ۱۶۰ زبان مختلف به نحو مسالمت آمیزی در کنار هم زندگی می کنند.»