پیش بینی شما درباره نرخ تورم در سال ۹۸ چیست؟

eghtesad 1

فرارو: میزان تورم از تورم ۲۵ درصد فعلی بیشتر می‌شود. به تدریج بار تورمی در اقتصاد تخلیه می‌شود و احتمالا نرخ تورم سال ۹۸ به حول و حوش ۳۵ درصد برسد. هنوز هم دولت نسبت به تامین کالا‌های ضروری مردم تصمیمی نگرفته است. ارز ۴۲۰۰ تومان برای تامین کالا‌های ضروری همراه با رانت ارزی و عدم تزریق کالا‌ها به بازار بود. خیلی‌ها دلار ۴۲۰۰ تومان گرفتند و به بازار تزریق نکردند ویا کالا وارد نکردند و دلار را از کشور خارج کردند.

در مورد نرخ دلار و طلا چه پیش بینی دارید. آیا دلار مانند امسال با افزایش سر سام آور قیمت روبه رو می‌شود؟

نرخ دلار در محدوده ۱۳ تا ۱۵ هزار تومان نوسان خواهد داشت چراکه اقتصاد ایران کشش دلار بالای ۱۵ هزار تومان را ندارد. وقتی دلار به ۱۵ هزار تومان می‌رسد دلار-کالا ۲۲ هزار تومان است. یعنی کالایی که با دلار ۱۵ هزار تومان وارد بازار ایران، به اضافه هزینه گمرک، سود خرده فروشی، عمده فروشی حمل و نقل و .. با نرخ ۲۲ هزار تومان به دست مردم می‌رسد.

در این وضعیت قدرت خرید مردم در سال ۹۸ نهایتا ۲۰ درصد افزایش خواهد داشت. میانگین حقوق و دستمزد حدود ۲ ونیم میلیون تومان بوده است که اگر ۲۰ درصد افزایش پیدا کند به سه میلیون تومان می‌رسد که به هیچ وجه نمی‌تواند دلار‌های بالای ۱۵ هزار تومان را تحمل کند.

قیمت برآوردی هر گرم طلای ۱۸ عیار هم ۵۰۰ تا ۵۵۰ هزار تومان خواهد بود. چرا که هم نرخ طلای جهانی افزایش می‌یابد و هم فشار به بازار طلا در داخل کشور بیشتر خواهد بود.


در این رابطه