آذربایجان غربی؛ مخازن سد شهید قنبری و دانالو ماکو به شرایط سرریز رسیدند /زنگ هشدار سیل برای آذربایجان

 sade makou

فرماندار ماکو گفت: ۷۳ میلیون متر مکعب آب پشت سد ماکو ذخیره شده است.

حسین عباسی فرماندار ماکوT با اشاره به افزایش ۲۰ میلی متری بارندگی نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته گفت: در حال حاضر ۷۳ میلیون متر مکعب آب پشت سد ماکو ذخیره شده است و مخازن سد شهید جواد قنبری و سد دانالو نیز به شرایط سرریز رسیده‌اند.

رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان ماکو با تاکید بر لایروبی سریع رودخانه‌ها بمنظور جلوگیری از ورود سیلاب به سطح شهر از عموم شهروندان و مهمانان نوروزی خواست از توقف و برپا کردن چادر در حاشیه رودخانه و مسیرهای منتهی به آن و مناطق کوهستانی به جد خودداری نمایند.

زنگ هشدار وبسایت هواشناسی جهانی آکیوودر برای خاورمیانه و مخصوصا آذربایجان در کشور ایران درمورد بارش سنگین و سیلاب به صدا درآمده و در این بین لزوم دقت عمل در بین مسوولان استانی و شهرستانی و توجه مردم به هشدارها برای مدیریت بارندگی شدید پیش‌رو ضروری است.
 

به گزارش فارس، زنگ هشدار وبسایت هواشناسی جهانی آکیوودر برای خاورمیانه و مخصوصا آذربایجان در کشور ایران به صدا درآمده و کاهش ارتفاع ژئوپتانسیل در تراز پانصد نشان می‌دهد سامانه پیش‌رو یکی از قدرتمندترین یا می‌توان گفت قدرتمندترین سامانه جوی بسته - سلولی است که در آسیا و اروپا طی روزهای آینده فعالیت خواهد کرد.

بارش‌های هفته گذشته و جاری شدن سیل در چندین استان کشور باعث وارد شدن خسارات جبران ناپذیری به مبلمان شهری، منازل شهری و روستایی و زمین‌های کشاورزی شد که شاید بتوان گفت در برخی موارد عدم مدیریت به‌هنگام و سومدیریت‌های قبلی باعث جای شدن سیلاب‌ها و افزایش خسارات در استان‌های مختلف کشور شده است.

بنابراین با آگاهی از ورود سامانه جوی بسیار قوی و احتمال بارش‌های سنگین باید در امر مدیریت پیشگیری از بروز حوادث ناگوار مردم و مسوولان دست به دست هم دهند تا بار دیگر شاهد صحنه‌های دلخراش در کشور نباشیم.

آذربایجان‌غربی به عنوان یکی از استان‌های حاضر در خط مقدم بارش‌های پیش‌رو تلقی می‌شود و خطر سیلاب در کمین این استان است که با هشدارهای مختلف از سوی مسوولان استانی تا حدود زیادی آگاهی‌های کافی به مردم منتقل شده تا از بروز مشکلات و حوادث ناگوار جلوگیری به عمل آید و از سوی دیگر تمامی دستگاه‌های اجرایی و امدادی این استان به حالت آماده‌باش کامل درآمده‌اند.

در ادامه این گزارش بر چگونگی آمادگی مسوولان آذربایجان‌غربی، هشدارها و وضعیت سدها و میزان بارش‌های سال آبی جاری مروری خواهیم داشت.

لزوم بسیج امکانات برای مدیریت بارش‌ها در آذربایجان‌غربی

استاندار آذربایجان‌غربی بر آماده‌باش فرمانداری‌ها و دستگاه‌ها برای مدیریت هرگونه بحران احتمالی و سیلاب تاکید کرد و گفت: باید تمامی امکانات برای مدیریت بارش در روزهای آتی بسیج شوند و همچنین مسوولان دستگاه‌های مرتبط، ضمن آمادگی و حضور تمام وقت و میدانی، باید تمهیدات لازم برای بحران‌های احتمالی و سیلاب را بیاندیشند.

محمد مهدی شهریاری با اشاره به اینکه باید هشدارهای سازمان هواشناسی از سوی مدیران و مردم جدی گرفته شود، افزود: مسوولان پیش‌بینی‌ها و امکانات لازم برای مواقع اضطراری را در نظر داشته باشند تا مردم دچار مشکل نشوند.

وی با تاکید بر اینکه برای پیشگیری از بحران سیل باید آب وارد شده به سدها و رودخانه‌ها مدیریت شود، افزود: از سوی دیگر اجرای طرح‌های آبخیزداری و جلوگیری از تخریب منابع طبیعی در کنار ایجاد تاسیسات مناسب مهار آب در مناطق مختلف از موارد پیشگیری از بحران سیل است که باید مدنظر مدیران مرتبط قرار گیرد.

استاندار بر شناسایی مسیل‌ها و مناطق مستعد بحران در زمان بارش اشاره کرد و گفت: این موارد باید در ابتدای سال شناسایی شود تا امسال برای حل مشکل آنها تامین اعتبار کرده و عملیات اجرایی آن در دستور کار قرار گیرد.

لزوم خودداری مسافران و مردم از چادرزنی در مناطق حریم رودخانه‌ها

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان‌غربی نیز با اشاره به ورود سامانه بارشی از فردا به استان گفت: با ورود این سامانه بارشی به استان، احتمال آبگرفتگی معابر و خیابان‌ها پیش‌بینی می‌شود.

امیرعباس جعفری با تاکید بر خودداری مردم از سفر‌های غیرضروری تصریح کرد: مردم و مسافران آذربایجان‌غربی در حد امکان از سفرهای غیرضروری در روز‌های شنبه و یک‌شنبه در محور‌های استان خودداری کنند.

وی افزود: مسافران و مردم از چادرزنی در مناطق حریم رودخانه‌ها، مناطق کوهستانی و مناطق خطرآفرین اکیدا خودداری کرده و مسافران پس از آگاهی از وضعیت راه‌ها، با به همراه داشتن تجهیزات کامل اقدام به مسافرت کنند.

افزایش 26 درصدی ذخایر سدهای آذربایجان‌غربی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی با بیان اینکه میزان بارش‌ها در این استان 51 درصد نسبت به سال آبی گذشته رشد داشته است، اظهار کرد: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون به میزان 352.1 میلیمتر بارندگی در آذربایجان‌غربی اتفاق افتاده که در سال آبی گذشته این رقم در مدت مشابه 233.3 میلیمتر گزارش شده بود.

کیومرث دانشجو با بیان اینکه میزان بارندگی مدت زمان مشابه سال آبی سطح استان در دراز مدت 221.7 میلیمتر بوده است، اضافه کرد: میزان بارندگی‌های سال آبی جاری 58.8 درصد رشد را نسبت به مدت مشابه درازمدت نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه سه حوضه آبریز ارس، دریاچه ارومیه و زاب در آذربایجان‌غربی قرار گرفته‌اند، افزود: بیشترین بارش‌ها در حوضه‌های آبریز زاب با 817.7 میلیمتر و دریاچه ارومیه با 365.1 میلیمتر بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی افزایش 26 درصدی ذخایر سدهای آذربایجان‌غربی را از دیگر نتایج مثبت بارندگی‌های اخیر در استان ذکر کرد و گفت: در حال حاضر با افزایش 306 میلیون مترمکعبی ذخایر ۱۳ سد مخزنی استان طی سال آبی جاری، ذخیره آب این سدها در مجموع یک میلیارد و 502 میلیون مترمکعب بوده که بیشترین ذخیره‌سازی در سدهای بوکان با 667 میلیون مترمکعب، مهاباد با 184 میلیون مترکعب و آغ چای با 208 میلیون مترمکعب اتفاق افتاده است.

وی همچنین با اشاره به سد جدید سیلوه نیز گفت: ذخیره آب در پشت سد سیلوه در سال آبی جاری با توجه به بارش‌های خوب منطقه به میزان قابل توجهی افزایش یافته و از 25 میلیون مترمکعب در مدت مشابه سال قبل به 73 میلیون مترمکعب در روزهای فعلی رسیده است.

رهاسازی آب سد بوکان برای آماده شدن در مقابل سیلاب احتمالی

دانشجو از رهاسازی آب سد بوکان بای آماده شدن در مقابل سیلاب احتمالی خبر داد و گفت: با هدف ایجاد فضای مناسب برای گنجایش سیلاب، رهاسازی آب از سد بوکان با دبی 350 مترمکعب بر ثانیه آغاز شده است.

وی افزود: دبی ورودی آب از سرشاخه‌ها به سد بوکان افزایش یافته و به 209 مترمکعب بر ثانیه رسیده است.

مسافران نوروزی در هنگام بارندگی برای بازدید سدها مراجعه نکنند

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی نیز به بارش‌های باران در طول چند روز آینده اشاره کرد و افزود: به گردشگران و مسافران نوروزی توصیه می‌شود با توجه به هشدار‌های هواشناسی و بارش‌های باران و برف از نزدیک شدن به حاشیه‌های رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری کنند.

کیومرث دانشجو با اشاره به اینکه سدهای ساروق تکاب، مهاباد، شهرچای ارومیه و سد آغ چای چایپاره در نوروز برای بازدید گردشگران آزاد بود، تاکید کرد: مسافران نوروزی در مواقع بارندگی برای بازدید به این سدها مراجعه نکنند.

وی اضافه کرد: با توجه به افزایش بارش‌های اخیر در سطح حوضه‌های آبریز آذربایجان‌غربی که در ارتفاعات اغلب به صورت پوشش برفی بوده، برابر پیش‌بینی‌های انجام شده در روزها و ماه‌های آتی به دلیل تغییرات اقلیمی، احتمال افزایش ناگهانی دما و ذوب زودهنگام پوشش‌های برفی موجود در ارتفاعات و متعاقب آن احتمال بروز سیلاب وجود دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی خاطر نشان کرد: به منظور پیشگیری و کاهش خطرات مالی و جانی ناشی از سیلاب، از کلیه شهروندان ساکن در مناطق تحت تاثیر و کشاورزان، روستاییان و عشایر تقاضا داریم ضمن رعایت موارد احتیاطی و ایمنی، از تردد، اسکان، توقف در حریم و بستر قانونی رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری کرده و در سریعترین زمان ممکن نسبت به برچیدن تمامی اعیانی و اشجار موجود در حدود قانونی مجاری آبی اقدام کنند.

احتمال طغیان رودخانه‌ها و سیلابی شدن مسیل‌ها

کارشناس پیش‌بینی هواشناسی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه سامانه بارشی قوی از شنبه وارد آذربایجان‌غربی می‌شود، اظهار کرد: با تشدید فعالیت این سامانه بارشی که سبب بارش باران و برف همراه با وزش باد گاهاً شدید از بعدازظهر روز شنبه تا اواخر وقت دوشنبه در سطح استان خواهد شد، آبگرفتگی معابر عمومی، سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌ها در طی این مدت دور از انتظار نخواهد بود.

مهدی کریمی تصریح کرد: همچنین با توجه به بارش برف در مناطق سردسیر و کوهستانی استان، احتمال لغزندگی، کولاک برف، مه‌گرفتگی، کاهش دید و اختلال در ترددهای جاده‌ای استان نیز پیش‌بینی می‌شود.

مدارس و سالن‌های ورزشی ارومیه آماده اسکان موقت در مواقع ضروری

فرماندار ارومیه با بیان اینکه ۱۱ جلسه هماهنگی مدیریت بحران در رابطه با بارندگی‌های پیش‌رو و پیشگیری از حوادث احتمالی تشکیل و تمهیدات لازم اندیشیده شده است، اظهار کرد: تمامی امکانات دستگاه‌های اجرایی و حتی نهادهای نظامی و انتظامی در اختیار ستاد بحران شهرستان است و دهیاران هر حادثه‌ای در روستاها را به بخشداران گزارش کنند تا اقدامات لازم در اسرع وقت انجام گرفته و خسارات به حداقل برسد.

علیرضا ملامحمدی‌زاده با بیان اینکه دهیاران، نمایندگان دهستان و شورای بخش‌ها اطلاعیه‌های ستاد بحران را به مردم روستاها اطلاع رسانی کنند، تصریح کرد: دهیاران به مردم روستاها هشدار دهند تا خانه‌ها و محل نگهداری احشام و طیور در مسیل‌ها را برای روزهای یکشنبه و دوشنبه تخلیه کنند.

وی اضافه کرد: دهیاران در رابطه با بسیج امکانات و نیروهای محلی برای مقابله با حوادث احتمالی مسوولیت دارند و باید در راستای تامین امنیت جانی و مالی مردم تا زمان رسیدن وضعیت عادی از هیچ تلاشی دریغ نکنند.

فرماندار ارومیه خاطر نشان کرد: اقدامات فنی لازم در پل هاشم آباد و پل گلستانه که در اثر سیل‌های قبل تخریب شده بودند و در حال بازسازی هستند، انجام می‌گیرد تا دوباره دچار خسارت نشوند.

وی اذعان کرد: تمهیدات لازم در رابطه با تامین سوخت و سهمیه آرد روستاها اندیشیده شده و مدارس و سالن‌های ورزشی ارومیه آماده اسکان در مواقع ضروری است.

به گزارش فارس، نیروهای نظامی و انتظامی برای برقراری نظم و امنیت در موقع بحران سیلاب و جمعیت هلال احمر با تمام قوا و امکانات برای جلوگیری از بروز حوادث ناگوار در استان به صورت آماده‌باش کامل درآمده‌اند.

 

منبع: فارس