ظریف: امیدی به اروپایی ها نبستیم اما با آنها کار می کنیم

  zarifمحمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله خامنه‌ای و در واکنش به گفته‌های او درباره رفتار اروپایی‌ها در قبال برجام گفت: «در بُعد دیپلماتیک، کار با اروپا را ادامه دادیم، کماکان هم ادامه می‌دهیم؛ اما هیچ‌گاه امید به اروپا نبستیم.»

آیت‌الله خامنه‌ای در سخنان خود گفت بود "اروپایی‌ها با بهانه‌های مختلف در مقابل آمریکا نَایستادند و با اینکه مدام به ما تأکید می‌کردند و می‌کنند که «نبادا از برجام خارج بشوید»، عملاً از برجام خارج شده‌اند و حتّی تحریم‌های جدیدی را علیه ایران به وجود آورده‌اند." او با اشاره به اقدام‌ها، اروپایی‌ها را "غیرقابل اعتماد" خواند و افزود "آنها در این مورد هم مثل گذشته به ما خیانت کردند." خامنه‌ای کانال مالی‌ ایجاد شده از سوی اروپایی برای کمک به ایران جهت دورزدن تحریم‌های آمریکا (اینس‌تکس) را هم به "شوخی، البته یک شوخی تلخ" تشبیه کرد.

محمدجواد ظریف گفته‌های آیت‌الله خامنه‌ای مبنی بر کافی‌نبودن تلاش‌ها اروپایی‌ها در قبال برجام را تایید و آن را در بعضی موارد نشان‌دهنده‌عدم آمادگی اروپایی‌ها برای هزینه کردن در حوزه‌ای که خود ادعا می‌کنند اهمیت استراتژیک برای آن‌ها دارد، خواند. ظریف در ادامه گفت: «ما هم با توجه به اینکه ضرورت داشت اروپایی‌ها را ناگزیر کنیم بر اینکه به تعهداتشان عمل بکنند، در بُعد دیپلماتیک، کار با اروپا را ادامه دادیم، کماکان هم ادامه می‌دهیم؛ اما هیچ‌گاه امید به اروپا نبستیم.» او افزود: «اروپایی‌ها را هم ما همچنان برای اجرای تعهداتشان تحت فشار قرار می‌دهیم. یعنی اروپا باید بداند که نمی‌تواند فقط با چند اظهارنظر و یا چند طرح اجرانشده از زیر بار مسئولیت‌هایش شانه خالی کند. لذا وظیفه‌ی ما به‌عنوان دستگاه دیپلماسی این است که کار اروپایی‌ها را پیگیری کنیم، به آن‌ها تذکر بدهیم، فشار بیاوریم که شما موظفید تعهداتتان را انجام بدهید؛ اما هیچ‌گاه به آن‌ها چشم امید نباید داشته باشیم.»

 

انتظار و انتقاد متقابل اروپایی‌ها

اروپایی‌ها در مذاکرات با ایران در زمینه اجرای بهتر برجام از یک سو تغییر و اصلاحات در سیاست منطقه‌ای ایران و تجدیدنظر در برنامه موشکی این کشور را خواستارند و از سوی دیگر ارتباطات اقتصادی و مالی بهتر و روانتر با ایران که تحریم‌های آمریکا را هم تا حدودی خنثی کند را بی‌ارتباط با اراده ایران برای تصویب لوایح مربوط به پیوستن به گروه ویژه مالی (FATF) نمی‌دانند. دستکم دو لایحه از این ۴ لوایح همچنان در شورای تشخیص مصلحت نظام بلاتکلیف مانده‌اند.

ظاهرا مذاکرات اروپا با ایران که آخرین دور آن کمی پیش از سال نو در بروکسل و با حضور جابری انصاری، معاون وزارت خارجه انجام شد در زمینه مربوط به سیاست‌های منطقه‌ای ایران و برنامه موشکی آن پیشرفت چشمگیری را در پی نداشته است. نامه اخیر سه کشور اروپایی به دبیرکل سازمان ملل در باره تهیه و ارائه گزارش از برنامه موشکی ایران هم به نتیجه مبهم این مذاکرات و هم به آزمایش‌های تازه موشکی ایران پیوند داده می‌شود.

ظریف ساعاتی پیش از مصاحبه با سایت آیت‌الله خامنه‌ای در توئیتر خود پیامی منتشر کرد که در آن با انتقاد از اروپایی ها به دلیل ناتوانی از راه اندازی کانال ویژه مالی موسوم به اینستکس، آنها را متهم کرد که"نه تنها نتوانسته‌اند به وعده راه‌اندازی کانال مالی عمل کنند، بلکه تلاش می‌کنند رضایت "دونالد ترامپ" رئیس‌جمهور آمریکا را جلب کنند."

او همچنین نوشت: «بعد از گذشت یک سال از کناره‌گیری غیرقانونی ایالات متحده از برجام، اروپا نمی‌تواند اراده‌ای سیاسی برای مقابله با تروریسم اقتصادی ایالات متحده گردهم آورد.»