آمریکا سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد؛ جمهوری اسلامی ایران واکنش نشان داد

Sepahe Pasdaran-jpg 

کاخ سفید واشنگتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سیاه سازمان های تروریستی آمریکا قرار داد. رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که سپاه پاسداران «مهمترین ابزار مورد استفادۀ جمهوری اسلامی ایران برای هدایتِ کارزارِ تروریستی جهانی» این کشور است. دونالد ترامپ تاکید کرد که «هر گونه رابطۀ مالی و تجاری با سپاه پاسداران، حمایت از تروریسم محسوب می‌شود». این اقدام بی سابقه آمریکا در چهارچوب فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی ایران صورت می‌گیرد و می تواند به انزوای بیشتر ایران در منطقه‌ و در سطح بین‌المللی منجر شود و احتمالاً تبعاتی نیز برای نیروهای نظامی و سیاسی آمریکا در خاورمیانه و دیگر مناطق جهان در بر داشته باشد.

دونالد ترامپ نیمروز دوشنبه 8 آوریل در بیانیه کاخ سفید در این باره تصریح کرد: این "نخستین باری" است که یک سازمان نظامی وابسته به یک دولت خارجی در فهرست سیاه سازمان‌های تروریستی آمریکا قرار می‌گیرد. در بیانیه رئیس جمهوری آمریکا همچنین آمده است که این اقدام در چهارچوب افزایش فشارها بر ایران تدارک دیده شده است. این اقدام بی سابقه همچنین اعلام این موضوع است که حکومت ایران حکومتی نیست که فقط از تروریسم حمایت می‌کند، بلکه سپاه پاسداران که وابسته به این حکومت است، در تأمین مالی وحمایت از تروریسم نقش بسیار فعالی را ایفا می‌کند. دونالد ترامپ همچنین تأکید کرد که نیروی قدس سپاه پاسداران، یعنی شاخه برون مرزی سپاه نیز شامل این تصمیم می‌گردد.

دونالد ترامپ در این بیانیه تاکید کرده است که این تصمیم، بیان کننده درجه و گسترۀ افزایش بی سابقۀ فشارهای حداکثری ایالات متحده آمریکا بر حکومت ایران است. او تصریح کرده که این تصمیم همچنین بدین معنی است که هر نهاد و شرکتی در جهان که با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تعامل تجاری داشته باشد، در تأمین مالی تروریسم مشارکت کرده است.

اندکی پس از انتشار بیانیۀ کاخ سفید، مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا، در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که این تصمیم از یک هفتۀ دیگر اجرائی می‌شود.

در همین حال، برایان هوک، هماهنگ کنندۀ امور ایران در وزارت امور خارجۀ آمریکا، یادآوری کرد که واشینگتن از دو سال پیش به این سو «٢۵ رشته» مجازات علیۀ ایران برقرار کرده است و مجازات علیۀ سپاه پاسداران «تنها فصل تازه‌ای در این زمینه است و مجازات دیگری نیز پس از این اعلام خواهد شد».

واکنش جمهوری اسلامی ایران

شورای عالی امنیت ملی ایران، در واکنش به تصمیم واشنگتن، دولت آمریکا را حامی تروریسم نامید و نیروهای این کشور در غرب آسیا را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد.

در بیانیه شورای عالی امنیت ملی ایران، ضمن محکوم کردن اقدام ایالات متحده آمریکا در قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  در فهرست سازمان تروریستی این کشور، تاکید شده است: "رژیم ایالات متحده آمریکا تمامی مسئولیت‌های عواقب خطرناک این اقدام ماجراجویانه را برعهده خواهد داشت.

بدنبال اعلام تصمیم واشنگتن مبنی بر قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست گروه‌های تروریستی، محمدجواد ظریف، وزیر أمور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نامه‌ای به حسن روحانی، رییس‌جمهوری و رییس شورای عالی امنیت ملی ایران، پیشنهاد کرد تا نیروهای نظامی آمریکا در منطقه غرب آسیا موسوم به سنتکام را در فهرست گروه‌های تروریستی از نظر جمهوری اسلامی ایران قرار دهد
منبع:رادیو فرانسه ,بقلم شاهرخ بهزادی
.