پزشكيان: مردم را از حضور در صحنه محروم نكنيم/ سمن‌ها می‌توانند مشکلات را حل کنند نه دولت

Pezashkian-Masoud

«نايب‌رئيس مجلس گفت: اگر کسی حاضر است کمک کند به او بگوییم پول و تیمت را به فلان جا ببر و فلان کار را انجام بده، لذا نباید مردم را از حضور در صحنه محروم کنیم.»
 
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه‌) پارلمان ضمن تشکر از دولت و همه نیروها،‌ اظهار داشت: بارندگی نعمت خدا بوده و خیلی از مشکلات آبی کشور را حل کرده است، ولی سیلاب و تخریبها هزینه سنگینی برای مردم به وجود آورده است.
 
وی با اشاره به تصویب قانون جدید مدیریت بحران در مجلس شورای اسلامی و ارجاع آن به شورای نگهبان، گفت‌: در این قانون شورای عالی به ریاست رییس جمهور تشکیل می‌شود.
 
نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بخشهای مختلف کشور باید برای صیانت از جنگلها و آبخیزداری، برنامه داشته باشند، افزود: وزارت نیرو هم باید در مورد لایروبی رودخانه‌ها، زهکشی، جلوگیری از ساخت و ساز در بستر رودخانه و تکمیل سدها جدیت داشته باشد.
 
وی با بیان این که بارندگی ها ممکن است موجب بروز حادثه شود، یادآور شد: نحوه پیشگیری باید به گونه‌ای باشد که با کمترین صدمه از این مشکلات عبور کنیم. من معتقدم مردم زور بیشتر از سیل را دارند و اگر ما پشتیبانی مردم را داشته باشیم می‌توانیم مشکلات را حل کنیم. امیدوارم که با همکاری، همدلی و مدیریت این تهدید به فرصت تبدیل شود.
 
وی بر ضرورت تکمیل تجهیزات هواشناسی و آسیب دیدگان سیل تاکید کرد و در مورد تامین هزینه‌های آن گفت‌: در حال‌ حاضر که وضعیت حالت بحرانی و اورژانسی است همه می‌گویند که باید این هزینه‌ها تامین شود اما نباید این موضوع به فراموشی سپرده شود.
 
پزشکیان ادامه داد: به اعتقاد من بدون مشارکت و بسیج مردم و حرکتهای جهادی این کار امکان پذیر نیست. وزارت کشور باید بسیج، خیریه‌ها، هیات های مذهبی و سازمان‌های مردم نهاد را بسیج کند.
 
پزشکیان بر ضرورت سازماندهی و مدیریت مشارکت مردمی تاکید و در این رابطه خاطرنشان کرد: سمن‌ها می‌توانند مشکلات مردم را حل کنند نه دولت.
 
وی در همین رابطه عنوان کرد: اگر کسی می‌خواهد خودش پول ببرد و کاری انجام دهد نباید جلوی او را گرفت،‌ بلکه باید کمکهای مردمی سازماندهی شود. در حال‌ حاضر گفته‌اند که پول به جمعیت هلال احمر و کمیته‌ امداد امام خمینی (ره) بدهیم، اما اگر کسی حاضر است کمک کند به او بگوییم که پول و تیمت را به فلان جا ببر و فلان کار را انجام بده. نباید مردم را از حضور در صحنه محروم کنیم.