مخالفت خامنه‌ای با برداشت فوری از صندوق توسعه برای سیل‌زدگان

khamenei rohani

دویچه وله: آیت‌الله خامنه‌ای با درخواست حسن روحانی برای برداشت فوری از منابع صندوق توسعه ملی جهت جبران خسارت‌های سیل مخالفت کرد. به گفته رهبر جمهوری اسلامی ابتدا باید از منابع موجود برای جبران خسارات سیل اقدام کرد.

آخرین بار در بهمن ۱۳۹۷ علی خامنه‌ای با برداشت یک‌ونیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای "تقویت بنیه دفاعی" موافقت کرده بود.

آیت‌الله علی خامنه‌ای روز دوشنبه ۲۶ فروردین (۱۵ آوریل) در یک اطلاعیه رسمی به درخواست حسن روحانی، رئیس جمهور برای استفاده از منابع صندوق ذخیره ارزی موسوم به "صندوق توسعه ملی" برای جبران خسارات سیل پاسخ داد.

خامنه‌ای در پاسخ خود با برداشت فوری از این صندوق مخالفت کرده و گفته است ابتدا باید از منابع و محل‌های قانونی موجود استفاده شود و "در ادامه پس از جمع‌بندی وضعیت و در صورت نیاز، برداشت از صندوق توسعه ملی مورد تأیید خواهد بود".

 

رهبر جمهوری اسلامی در پاسخ خود به رئیس جمهور نوشته است: «خسارت‌های مالی ناشی از سیل ویرانگر بویژه در چند استان بسیار سنگین و مصیبت‌بار است و لازم است به‌طور جدّی از سوی دستگاه‌های مسئول پیگیری و جبران شود.»

به گفته او "البته کمک‌های مردم و نهادهای دولتی نمی‌تواند خسارت‌های وارده به آحاد مردم بویژه کشاورزان و صاحبان کشتزارهای سیل‌زده را جبران کند و ورود دولت لازم است".

 

آخرین بار در بهمن ۱۳۹۷ علی خامنه‌ای با برداشت یک‌ونیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای "تقویت بنیه دفاعی" موافقت کرده بود.

 

محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی در نشست روز یک‌شنبه ۲۵ فروردین مجلس اعلام کرد که بخش کشاورزی در سیل اخیر ۱۳ هزار میلیارد تومان خسارت دیده است. محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی نیز می‌گوید تا کنون بیش از ۱۴ هزار کیلومتر راه در استان‌های مختلف دچار آسیب شده و ۷۲۵ پل به طور کامل تخریب شده است.

 

در ادامه پاسخ خامنه‌ای به حسن روحانی آمده است: «مطلعید که استفاده از صندوق توسعه ملی صرفاً در صورت مسدود بودن راههای دیگر ممکن است لذا تأکید می‌شود که دولت سریعاً از محل‌هایی همچون پنج درصد مقرر در بودجه‌ عمومی کشور برای جبران خسارت حوادث غیرمترقبه، جابجایی در ردیف‌های بودجه‌های عمرانی، بیمه‌ها و تسهیلات بانکی اقدامات لازم را آغاز کند و در ادامه پس از جمع‌بندی وضعیت، در صورت نیاز، برداشت از صندوق مزبور مورد تایید اینجانب خواهد بود.»

 

"صندوق توسعه ملی" در سال ۱۳۷۹ با تصویب مجلس شورای اسلامی تاسیس شد و هدف از ایجاد آن ذخیره‌سازی بخشی از درآمدهای ناشی از فروش فراورده‌های نفتی و مصرف آن برای سرمایه‌گذاری‌های مولد است.

رئیس‌جمهوری، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزیر نفت و رئیس‌کل بانک مرکزی از جمله اعضای اصلی هیات امنای "صندوق توسعه ملی" هستند.

 

از میزان موجودی ذخیره ارزی ایران اطلاع دقیقی در دست نیست. در سال‌های گذشته نیز دولت‌های وقت، آمار و اطلاعات متفاوت و متناقضی از موجودی این صندوق ارائه داده‌اند.

هم‌چنین نحوه هزینه‌کرد و دستورالعمل کاری این صندوق روشن نیست. درخواست حسن روحانی از آیت‌الله خامنه‌ای برای برداشت از منابع این صندوق نشان می‌دهد که مجوز استفاده از موجودی این صندوق در اختیار آیت‌الله خامنه‌ای و بدون اجازه ولی فقیه برداشت از این صندوق ممکن نیست.