نیروی دریایی سپاه: نگذارند از تنگه هرمز استفاده کنیم آن را می‌بندیم

Tangsiri Sardar

داریو فردا: دریادار علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، دوشنبه، دوم اردیبهشت، تهدید کرد چنانچه جلوی استفاده ایران از تنگه هرمز گرفته شود، سپاه پاسداران این تنگه را خواهد بست.

فرمانده نیروی دریایی سپاه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی عربی‌زبان العالم گفت: «تنگه هرمز برپایه قوانین بین‌المللی، گذرگاه دریایی است و چنانچه از به‌کارگیری آن منع شویم، آن را خواهیم بست».

این تهدید فرمانده نیروی دریایی سپاه پس از آن بیان می‌شود که ایالات متحده آمریکا اخیراً کلیت سپاه پاسداران را در زمره «گروه‌های تروریستی» قرار داد؛ اقدامی که می‌تواند باعث مقابله احتمالی نیروهای نظامی آمریکایی حاضر در خلیج فارس با نیروهای سپاه پاسداران شود.

آمریکا ۱۹ فروردین ماه سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی خود قرار داد. این نخستین بار است که ایالات متحده، یک سازمان نظامی رسمی کشوری دیگر را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار می‌دهد.

با این وجود خبرگزاری رویترز یکشنبه در گزارشی اختصاصی نوشت که آمریکا، معافیت‌هایی برای مقام‌های دولتی، شرکت‌ها و سازمان‌های غیردولتی در ارتباط با سپاه پاسداران در نظر گرفته‌ است.

 

این نخستین باری نیست که علیرضا تنگسیری تهدید به بستن تنگه هرمز می‌کند.

ششم اسفند گذشته هم دریادار تنگسیری در مصاحبه با شبکه العالم، تهدید کرده بود در صورت به صفر رسیدن صادرات نفت ایران، تنگه هرمز بسته خواهد شد.

 

تنگسیری در این مصاحبه گفته بود: «تا زمانی‌که نفت ما از تنگه هرمز خارج می‌شود و منعی برای خروج و ورود کشتی‌های ما صورت نگیرد این تحقق پیدا نمی‌کند».

او افزوده بود: «اما اگر روزی نفت ما خارج نشود… آن موقع هر عقل سلیم و سالمی اجازه نمی‌دهد که ما نتوانیم نفت‌مان را صادر کنیم اما یک بیگانه فرامنطقه‌ای بیاید و بتواند نفت را از اینجا ببرد و صادر کند».

تحریم‌های نفتی ایران در پی اعلام بهار گذشته دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، مبنی بر خروج از توافق اتمی با ایران (برجام) از سر گرفته شد.