روسیه از تشدید سیاست‌ تحریم نفتی ایران از سوی آمریکا انتقاد کرد

vezarate kharejeh rusiلغو معافیت موقت مربوط به واردات نفت خام از ایران، واکنش‌های متفاوتی در پی داشته است. وزارت امور خارجه روسیه نیز رسما از سیاست‌های تحریم حداکثری ایران از سوی دولت ترامپ انتقاد کرده است.

واکنش‌ها به سیاست دولت ترامپ مبنی بر عدم تمدید معافیت واردات نفت ازایران همچنان ادامه دارد. برخی از کشورهای وارد کننده نفت از ایران، اعلام کرده‌اند که نیازهای خود را از طریق واردات نفت از کشورهای دیگر جبران خواهند کرد. این در حالی است که کشورهای چین و ترکیه، از سیاست تحریم کامل نفتی ایران انتقاد کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه چهارم اردیبهشت (۲۴ آوریل) با انتشار گزارشی از مسکو، از واکنش وزارت امور خارجه روسیه نسبت به سیاست تحریم ایران از سوی دولت آمریکا خبر داده است.

وزارت امور خارجه روسیه، از سیاست تشدید تحریم‌های ایران و به‌ویژه از سیاست تحریم نفتی ایران از سوی ایالات متحده آمریکا انتقاد کرده است.

 

سیاستی بی‌رحمانه

 

وزارت امور خارجه روسیه در اطلاعیه خود با اشاره به سیاست آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران، رویکرد آمریکا را ناصحیح ارزیابی کرده و ضمن انتقاد از سیاست‌های آمریکا گفته است که سیاست‌های این کشور روز به روز، "تهاجمی‌تر و بی‌رحمانه‌تر" می‌شود.

در اطلاعیه وزارت امور خارجه روسیه آمده است که کار به جایی رسیده است که «آمریکا حتی آرزوی سروری بر جهان را نیز پنهان نمی‌کند.»

دولت روسیه در عین حال سیاست و واکنش مسئولان جمهوری اسلامی ایران در قبال آمریکا را سیاست درستی ارزیابی کرده است. روسیه "خویشتن‌داری" حکومت ایران در برابر سیاست‌های"تحریک‌آمیز" آمریکا را راهکار صحیحی برای مقابله با سیاست‌های دولت آمریکا خوانده است.

لازم به یادآوری است که مایک پمپئو روز دوشنبه ۲۲ آوریل رسما از پایان دوره معافیت موقت معامله نفتی با ایران خبر داده بود. به این ترتیب، واردات نفت از ایران از روز سوم ماه مه مشمول مجازات‌های پیش بینی شده از سوی آمریکا می‌گردد.

برایان هوک، رئیس گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که شرکت‌ها و کشورها باید بین ایران و آمریکا یکی را انتخاب کنند.

منبع: دویچه وله