برایان هوک برای شرح سیاست‌های واشینگتن در قبال تهران به شورای امنیت می‌رود

hook brianنماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، برای شرح سیاست‌های دولت دونالد ترامپ در قبال تهران، به شورای امنیت ملل متحد در نیویورک می‌رود.

وزارت خارجه ایالات متحده در بیانیه‌ای که روز ۱۰ اردیبهشت منتشر کرده، می‌گوید نشست‌های شورای امنیت با حضور برایان هوک در روزهای ۳۰ آوریل و اول مه (به‌وقت ایران ۱۱ و ۱۲ اردیبهشت) برگزار می‌شود.

بنا بر این بیانیه آقای هوک «بر اهمیت پاسخگو نگه داشتن ایران به‌خاطر نادیده گرفتن قطعنامه‌های شورای امنیت ملل متحد در مورد توسعه و آزمایش موشک‌های بالیستیک» تاکید خواهد کرد.

ایالات متحده و نیز هم‌پیمانان اروپایی واشینگتن، بارها به توسعه و آزمایش موشک‌های بالیستیک توسط جمهوری اسلامی انتقاد و اعتراض کرده‌اند. اروپایی‌ها هرچند به توافق اتمی با ایران پایبند مانده‌اند و از خروج دولت ترامپ از آن انتقاد کرده‌اند، اما هم‌صدا با واشینگتن می‌گویند برنامه موشک‌های بالیستیک ایران به تنش‌ها و بحران در منطقه دامن می‌زند. تهران در عین حال متهم به ارسال این جنگ‌افزارها به گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت خود در کشورهایی مانند، یمن، سوریه یا لبنان است.

مقام‌های جمهوری اسلامی اتهام دخالت در امور دیگر کشورهای منطقه را رد کرده‌اند. شماری از آن‌ها در عین حال اسرائیل را تهدید به نابودی کرده‌‌اند. تهران می‌گوید برنامه موشکی‌اش «دفاعی» است و از آن دست نخواهد کشید.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا گفته شده برایان هوک از لزوم اجرای تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت در مورد ایران، «از جمله اجرای محدودیت‌های مسافرتی و ممنوعیت‌های مربوط به فروش سلاح»، سخن خواهد گفت.

مقام‌های دولت ترامپ در موارد مختلف تاکید کرده‌اند ممنوعیت‌های بین‌المللی مربوط به داد و ستد جنگ‌افزار با ایران و برخی دیگر ممنوعیت‌ها نباید محدود به تاریخ مشخصی شود و برای نمونه نباید در سال ۲۰۲۰ برچیده شود.

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در آذر ماه سال پیش در نشستی در شورای امنیت سازمان ملل گفته بود واشینگتن در تلاش است تا با همکاری ۱۴ عضو دیگر این شورا، محدودیت‌های موشکی بالستیک را برای ایران دوباره برقرار کند.

پومپئو گفته بود ممنوعیت تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران نباید در سال ۲۰۲۰ برداشته شود، و از شورای امنیت خواست تا «اقدامات بازدارنده و بازرسی را در بنادر و آب‌های بین‌المللی» برقرار کند تا به گفته او، «تلاش پیگیر ایران برای دور زدن محدودیت‌های تسلیحاتی را خنثی کرد».

محدودیت‌های تسلیحاتی قطعنامه ۲۲۳۱ علیه ایران

قعطنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، از تمام کشورهای جهان خواسته است که محدودیت‌های تسلیحاتی زیر را در ارتباط با ایران به مدت پنج سال رعایت کنند:

* تأمین، فروش و یا انتقال مستقیم یا غیرمستقیم هرگونه تانک جنگی، خودروهای رزمی زرهی، سامانه‌های توپخانه‌ای سنگین، هواپیماهای رزمی، بالگردهای تهاجمی، ناوهای جنگی، موشک‌ها و یا سامانه‌های موشکی، مطابق با اهداف «فهرست تسلیحات متعارف سازمان ملل»

* تأمین مواد مرتبط، شامل قطعات یدکی، از داخل و یا از طریق قلمروهای تحت حاکمیت‌شان، و یا توسط اتباع آنها و یا افراد تحت حاکمیت آنها، یا با استفاده از هواپیماها و یا کشتی‌های حامل پرچم‌های آنها، اعم از اینکه از قلمروشان نشأت گرفته یا خیر، به ایران یا برای استفاده در داخل ایران و یا در جهت تأمین منافع ایران.

* ارائه آموزش فنی، منابع یا خدمات مالی، پیشنهادات، دیگر خدمات و کمک‌های مرتبط با تأمین، فروش، انتقال، تولید، حفظ و نگهداری و یا استفاده از تسلیحات و مواد مرتبط توصیف‌شده در این بند فرعی، به ایران توسط اتباع این کشورها و یا از داخل یا از طریق قلمروهای تحت حاکمیت‌شان

* این بند باید تا مدت پنج سال پس از «روز پذیرش برجام» و یا تا زمانی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش تأیید «جمع‌بندی مبسوط» را ارائه دهد، اجرا شود؛ بسته به اینکه کدام زودتر اتفاق افتد.

 

بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که در سال ۱۳۹۴ در پشتیبانی از توافق دولت باراک اوباما و پنج کشور دیگر با تهران، برای حل‌وفصل برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی تصویب شد، داد و ستد تسلیحاتی با ایران به مدت پنج سال ممنوع شده است. این ممنوعیت در سال ۲۰۲۰ منقضی می‌شود.

دولت ترامپ، تهران را «مهم‌ترین عامل» بی‌ثباتی و تنش در غرب آسیا می‌داند، جمهوری اسلامی را متهم به دخالت در امور کشورهای خاورمیانه و یا حتی آمریکای لاتین کرده‌است. واشینگتن سپاه پاسداران را به «فهرست سازمان‌های تروریستی» خارجی خود افزوده است و می‌گوید برای «تغییر رفتار ایران» به «فشار حداکثری» روی آورده‌است.

دولت دونالد ترامپ در عین حال از تمدید معافیت‌های نفتی ایران نیز خودداری کرده‌است و می‌گوید در پی توقف کامل فروش نفت توسط جمهوری اسلامی‌ است. مقام‌های ایران اما می‌گویند چنین چیزی شدنی نیست و آن‌ها به صادرات نفت ادامه خواهند داد.

تهران در واکنش به افزوده‌شدن سپاه پاسداران به فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» ستاد فرماندهی آمریکا در خاورمیانه را «گروه تروریستی» نامیده‌است. هرچند هنوز دقیقا مشخص نیست پیامدهای این اقدام ایران چیست و چه تاثیری بر عملیات نظامی آمریکا در منطقه خواهد گذاشت. رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا هفته پیش گفته بود کشورش تمامی امکانات لازم برای «مقابله با خطرات» احتمالی ایران در منطقه را در اختیار دارد.

ایران در تلاش برای ایجاد سازوکار مالی مستقلی با اروپا و چند کشور دیگر است تا از طریق آن به دادوستدها ادامه دهد. واشینگتن از اقدام اروپا انتقاد کرده‌است.

منبع: رادیو فردا


در این رابطه