۱۵۲ هزار نفر از ادلب سوریه فرار کردند

avare soriyeh
آتش جنگ در ادلب واقع در شمال غربی سوریه دوباره شعله‌ور شد. هواپیماهای جنگی دوباره بمباران این مناطق را آغاز کرده‌اند. در ظرف یک هفته بیش از ۱۵۲ هزار نفر مناطق درگیری ادلب را ترک کرده‌اند.
دیوید سوانسون، سخنگوی سازمان بشردوستانه و امدادرسانی سازمان ملل متحد گفته است که در ظرف یک هفته بیش از ۱۵۲ هزار تن از اهالی استان‌های ادلب و حلب محل زندگی خود را ترک کرده‌اند. سوانسون درباره بمباران‌مناطق مسکونی و زیرساخت‌های غیرنظامی ادلب توسط هواپیماهای جنگی سوریه هم هشدار داده است.
سخنگوی سازمان بشردوستانه و امدادرسانی سازمان ملل گفته است که در پی این حملات صدها غیرنظامی کشته و زخمی شدند و در این حملات مدارس و بیمارستان‌ها نیز به شدت بمباران شدند.

نقض آتش بس ادلب
در آخرین گزارش‌ها آمده است که حملات هوایی جنگنده‌های روسیه و نیروهای دولتی سوریه به مناطق ادلب گسترش یافته و ادامه دارد. روسیه یکی از حامیان بشار اسد است.
طبق گفته سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه حملات جنگنده‌های روسی بدترین حملات در ظرف ماه‌های گذشته بوده و نیروهای بشار اسد برای نخستین بار به صورت زمینی به این مناطق هجوم آورده‌اند.

ترکیه: نیروهای ایرانی هم حمله کردند
خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داده است که علی‌رغم توافق سوچی میان ترکیه و روسیه در سپتامبر ۲۰۱۸، رژیم اسد و حامیانش حملات خود به منطقه کاهش تنش در ادلب را ادامه داده‌اند.
آناتولی می‌نویسد بیش از ۳۳۰ مدرسه در منطقه ادلب تعطیل شده‌اند و "نیروهای وابسته به رژیم بشار اسد و گروه‌های تروریستی تحت حمایت ایران" با نقض توافقنامه مرتبط با منطقه کاهش تنش ادلب، روستای الجنابره و ارتفاعات عثمان را که پس از توافق ترکیه و روسیه جزو مناطق خلع سلاح به شمار می‌رفت، به تصرف خود درآوردند.
به نوشته آناتولی حمله زمینی به منطقه کاهش تنش در ادلب هم توسط نیروهای "رژیم اسد و گروه‌های تروریستی تحت حمایت ایران" انجام گرفته است.

این خبرگزاری می‌نویسد که روسیه به عنوان کشور حامی رژیم اسد مکلف به جلوگیری از حملات این رژیم است.
ادلب آخرین پایگاه عمده مخالفان اسد در سوریه است. در این استان سه میلیون نفر زندگی می‌کنند که یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از آنان آوارگان جنگی سوری هستند. تعداد کودکان در ادلب حدود یک میلیون برآورد می‌شود.
از جنگ سوریه هشت سال می‌گذرد. منطقه ادلب، آخرین بقایای شورشیان سوری است. حدود سه میلیون غیرنظامی در آنجا زندگی می‌کنند، نیمی از آنها پناهنده از سایر مناطق هستند. این منطقه به طور عمده توسط هیئت تحریرالشام، شبه نظامیان نزدیک به القاعده کنترل می‌شود. سوریه و روسیه استدلال می‌کنند که با افراط گرایان در حال مبارزه هستند.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد "از طرفین درگیری خواسته است که قرارداد آتش بس را که در ماه سپتامبر ۲۰۱۸ بسته شده رعایت کنند.

منبع دویچه وله