اروپا مهلت ۶۰ روزه ایران را رد کرد

eu parcham
وزرات خارجه سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا در بیانیه مشترکی اولتیماتوم ۶۰ روزه ایران را برای رفع مشکل صادرات نفت و امور بانکی این کشور رد کردند. فدریکا موگرینی نیز این بیانیه را امضا کرده است.

سه کشور آلمان، بریتانیا و فرانسه به همراه فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا ضرب‌الاجل ۶۰ روزه جمهوری اسلامی ایران برای فروش نفت و امورات بانکی را رد کردند.

در بیانیه‌ای که روز پنج‌شنبه ۱۹ اردیبهشت (۹ مه) از سوی این سه کشور و مسسول سیاست خارجه اتحادیه اروپا صادر شد تصریح شده که این کشورها پایبندی ایران به تعهداتش  در توافق اتمی را رصد خواهند کرد و همچنین به تعهدات خود، از جمله تلاش برای رفع تحریم‌های ایران وفادارند.

در این بیانیه آمده است: «ما با نگرانی شدید، بیانیه ایران درباره تعهداتش در برجام را بررسی می‌کنیم. ما تمام و کمال به حفظ و اجرای کامل برجام پایبند هستیم، (توافقی) که دستاوردی مهم در عرصه عدم اشاعه هسته‌ای در سطح جهان و به سود امنیت همه ما است».

موگرینی و وزرای خارجه سه کشور موکداَ از ایران خواسته‌اند که به اجرای کامل تعهداتش در برجام و برنداشتن گام‌های تنش‌زا پایبند بماند: «ما هرگونه اولتیماتوم را رد می‌کنیم و پایبندی ایران به تعهداتش در برجام را بر اساس عملکرد آن و معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (اِن‌پی‌تی) ارزیابی می‌کنیم. در این زمینه، ما نقش مهم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نظارت و راستی‌آزمایی از اجرای تعهدات هسته‌ای ایران را یادآور می‌شویم. ما همچنین امیدواریم که ایران به پایبندی به ساختارها و مکانیزم‌های مندرج در برجام، شامل کمیسیون مشترک برجام ادامه دهد».

این بیانیه ضمن تاکید مجدد بر پایبندی محکم اتحادیه اروپا به تعهداتش در توافق هسته‌ای "که شامل لغو تحریم‌ها برای منفعت مردم ایران می‌شود" از بازگشت تحریم‌های ایالات متحده درپی خروج این کشور از برجام، ابراز تاسف کرده است.

اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان و بریتانیا نهایتا با درخواست از کشورهای غیر عضو در برجام برای خودداری از انجام اقدامات تنش‌زا، گفته‌اند: «ما مصمم هستیم تا اقدامات برای تداوم تجارت قانونی با ایران را ادامه دهیم که شامل اجرایی کردن کانال سازوکار ویژه مالی اینستکس می‌شود. ما از کشورهای غیر عضو در برجام می‌خواهیم از هرگونه اقدامی که مانع اجرای کامل تعهدات طرف‌های باقی‌مانده در توافق می‌شود، اجتناب کنند».

جمهوری اسلامی ایران روز ۱۸ اردیبهشت، در سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، اعلام کرد که اجرای برخی از تعهدات خود در برجام را به حالت تعلیق در می‌آورد.

بنا بر اعلام حسن روحانی ایران  از روز ۱۸ اردیبهشت خود را ملزم به رعایت محدودیت‌های ناظر بر میزان نگهداری ذخائر اورانیوم غنی‌شده و ذخائر آب سنگین نمی‌بیند.

شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی هم در بیانیه خود به کشورهای باقی مانده در توافق هسته‌ای، مهلتی ۶۰ روزه برای عملیاتی کردن تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی داده است.

این بیانیه در ادامه بر این نکته تاکید کرده است: «چنانچه در این مهلت کشورهای مزبور قادر نباشند مطالبات ایران را تامین کنند، در مرحله بعدی جمهوری اسلامی ایران رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم، و اقدامات مربوط به مدرن سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد.»

منبع: دویچه وله