زندگی در ایران به خطر افتاده / با قطع درختان، خودمان را به سوی نابودی می‌بریم

Jangal-Zagros-jpg
اگر با روند فعلی تخریب جنگل جلو برویم، تا ۵۰ سال دیگر، ایران کشوری کاملا بیابانی می‌شود. یعنی پایان حیات و تمدن در این سرزمین کهن.
 بدون جنگل، همه ما محکوم به فنا هستیم. هر هکتار از جنگل‌، ۲.۵ تن اکسیژن تولید می‌کنند و بدون آن‌ها نفس همه ما به شماره می‌افتد.
تا همین‌جا هم در قطع درختان و نابودی رویشگاه‌های سبز ایران زیاده‌روی کرده‌ایم. سالانه ۱۵ میلیون درخت را برای تولید کاغذ قطع کرده و ۳ هزار تن زباله خود را در جنگل‌ها دفن می‌کنیم.
ایران در میان کشورهای مخرب جنگل در جهان قرار گرفته. سالانه هزاران هکتار از جنگل‌های ما طعمه حریق می‌شوند و چندصد هزار هکتار از درختان را برای تهیه ذغال می‌سوزانیم.
برای احداث جاده، سد یا هرکار عمرانی دیگری، به جان درختان ایران می‌افتیم و برای گسترش زمین‌های کشاورزی هم این پوشش سبزی حیاتی را آتش می‌زنیم.
برج‌سازان، ویلاسازان و زمین‌خواران سالانه خسارت زیادی به جنگل‌های ایران می‌زنند و بسیاری از گردشگران بی‌مبالات، زباله‌های خود را درون طبیعت رها می‌کنند.
نکته این جاست که این روند تخریب و نابودی، چندین برابر کاشت درخت و احیای مناطق جنگلی در کشور است.
آن‌طور که آمارها می‌گویند، سالانه ۱۲هزار هکتار از جنگل‌های ایران تخریب می‌شود و بیابان روز به روز در کشور ما گسترش بیشتری می‌یابد.
سال‌هاست که زنگ خطر نابودی جنگل‌ها به صدا درآمده و امروز در بحرانی‌ترین وضعیت ممکن قرار گرفته‌ایم. زمان آن رسیده تا تصمیم بگیریم آیا قرار است نسل‌های بعدی هم در ایران زندگی کنند یا نه؟

منبع: عصر ایران؛ محسن ظهوری