تجلیل در تهران، بازداشت در خوزستان؛ بر سر اعضای سازمان مردم نهاد میثاق فجر انتصار اهواز چه آمد؟

Bazdasht-Khoozestan

«در جریان برگزاری این مراسم، «انجمن میثاق فجر انتصار اهواز» که با هدف تشویق مردم به دادخواهی از طریق مجاری قانونی فعالیت می‌کند، به‌ عنوان برترین سازمان مردم‌نهاد، تندیس این جایزه را دریافت کرد. این تقدیر و جایزه دریافت شده اما سرانجام خوشی برای مدیران و اعضای این انجمن نداشت.»
 
عصر روز سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، دانشگاه «علامه طباطبایی» میزبان مراسم ابتکاری خود برای تقدیر از برگزیدگان «نخستین دوره جایزه حقوق شهروندی» بود. این مراسم در محل دانشکده حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه برگزار شد و «لعیا جنیدی» معاون حقوقی رییس جمهوری، «شهین‌دخت مولاوردی» دستیار ویژه پیشین رییس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی و دکتر «حسین سلیمی» رییس دانشگاه علامه طباطبایی حضور داشتند.
 
برنده تندیس حقوق شهروندی دانشگاه علامه طباطبایی بازداشت شد
ماهر دسومی، ناجی سواری، عبدالله فریسات و علی عبیداوی معلمان و فعالان فرهنگی از دیگر بازداشت شدگان در روزهای اخیرند.
 
۱۵ اردیبهشت ماه جاری، فرمانداری اهواز مجوز فعالیت این انجمن را به طور رسمی لغو کرد و به «حکیم سواعدی»، مدیر این انجمن اعلام کرد: «این انجمن حق هیچ گونه فعالیتی ندارد.»
 
یک روز بعد، در ۱۶ اردیبهشت‌ماه جاری نیز حکیم سواعدی، مدیر انجمن میثاق فجر انتصار اهواز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. در حالی که روز ۱۲ اردیبهشت‌ماه جاری اعضای این انجمن در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده بودند از مسوولان دولتی و قضایی وعده گرفته‌اند که تمام بازداشت شدگان در جریان سیل اخیر خوزستان آزاد خواهند شد. برخی از اعضای همین انجمن نیز در میان بازداشت شدگان هستند.
یک منبع آگاه در گفتگو با «ایران‎وایر» می‌گوید: «حکیم سواعدی، مدیر انجمن میثاق فجر انتصار اهواز چند روز پیش از بازداشت خود در جلسه‌ای که با حضور فعالان مستقل و برخی مقامات حکومتی در منزل یکی از مسوولان ارشد خوزستان، واقع در کوی "سیاحی" اهواز تشکیل شده بود، در حضور آیت‏الله "فرحانی"، عضو مجلس خبرگان رهبری، آزادی اعضای انجمن میثاق را مطالبه کرده بود.»
در ویدیویی که از این جلسه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، «علی کروشات»، فعال کارگری عرب خطاب به فرحانی به زبان عربی می‌گوید: «اسلام در تعامل با زندانی‌ها اثبات می‌شود. در زندان خبری از اسلام نیست!»
کروشات خود سابقه بازداشت دارد.
 
«صالح حمید»، از اعضای «سازمان حقوق بشر» اهواز درباره این بازداشتها به «ایران‎وایر» می‌گوید:«ما توانستیم اسامی حدود ۵۰ نفر از بازداشت‌شدگان را مشخص کنیم. ولی این بازداشتها محدود به داوطلبان حاضر در کمیته‌های مردمی سیل نیستند. دستگاههای امنیتی هر چند وقت یکبار به بهانه‌های مختلفی نسبت به بازداشت فعالان مدنی عرب و ایجاد رعب و وحشت در سایرین اقدام می‌کنند.»
صالح حمید درباره بازداشت اعضای موسسه میثاق فجر انتصار نیز می‌گوید:«آنها هم امدادگر بودند. البته بعضی‌ها نیز شهروند خبرنگار بوده‌اند که بازداشت شدند. این‎ها را صرفا به دلیل فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و انتشار فیلم و عکسهای مربوط به امدادرسانی به سیل زدگان یا اعتراض به حضور "حشدالشعبی" در خوزستان بازداشت کرده‌اند. این بار بهانه بازداشت افراد، تشکیل گروه غیرقانونی است؛ یعنی همان کمیته‌های مردمی مقابله با سیل.»
 
او در مورد حضور حشدالشعبی می‌گوید: «حکومت خودش حشدالشعبی را وارد خوزستان کرده و در پایگاههای بسیج سامان‌ داده است؛ همان کسانی که با سپاه "قدس" در سوریه همراهی می‎کردند و پایگاه‌هایشان در هفته‌های قبل توسط امریکا در عراق بمباران شده است. بخشی از آن‎ها هم عضو گردان‏های "کتائب حزب‏الله" هستند. 
این‎ها را به بهانه امدادرسانی به سیل زدگان در شهرها و روستاهای مختلف خوزستان پخش کرده‌اند. ولی چه کمکی می‌توانند بکنند؟ نه لوازم امدادی همراهشان هست و نه ابزار مکانیکی مثل لودر و بلدوزر و نه تدارکاتی مثل بیل و گونی. نه موادغذایی و پوشاک همراه دارند و نه توانسته‌اند در منحرف کردن سیل حرکتی کنند.»
 
"مفهوم شعار «ایران برای تمام ایرانیان»“
«عقیل دغاقله»، پژوهش‎گر اجتماعی «دانشگاه راتگرز» در ایالت «نیوجرسی» امریکا در کانال تلگرام خود با انتشار یادداشتی ضمن اشاره به این که دلیلی برای این حجم از بازداشت‎ها ارایه نشده است، با انتقاد از مرجع نامشخص بازداشت‌ها می‌نویسد:«تمام این افراد در روزهایی که سیل روستاها و شهرها را تهدید می‌کرد، از جان و دل مایه گذاشتند تا سیل بند بسازند و به یاری مردم آسیب دیده بشتابند؛ فعالیت شبانه روزی که باید الگو شود و آموزش داده شود. 
نهادهای اطلاعاتی بیش از ۱۵۰ نفر جوان را بدون دلیل و تنها  در مدت چند هفته، آن هم پس از سیلی ویران‌گر بازداشت کردند،‌ در حالی که حتی یک خبر از آن ها در رسانه‎های ملی منتشر نشده است؟  تصور کنید اگر همین رخداد در تهران بود، چه واکنشی را شاهد بودید؟ این حجم از نادیده گرفتن چه معنایی جز تحقیر و یا همراهی با سرکوب دارد؟»
منبع خبر: ایران وایر