اعتراض انجمن حمایت از حقوق کودکان به اظهارات وزیر آموزش و پرورش درباره «۱۴ میلیون دانش‌آموز آماده جنگ»

Koodak-Sarbaz

«اظهارات چند روز پیش محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش ایران، مبنی بر «آمادگی ۱۴ میلیون دانش‌آموز برای حضور در عرصه جنگ» با اعتراض‌های گسترده‌ای روبه‌رو شده و انجمن حمایت از حقوق کودکان ایران نیز گفته است وزیر نمی‌تواند به نمایندگی از دانش‌آموزان اعلام آمادگی برای جنگ کند.»
 
به گزارش رسانه‌های ایران، محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش، روز جمعه ۲۰ اردیبهشت در یک سخنرانی در نیشابور گفت: « اکنون ۱۴ میلیون دانش‌آموز داریم که به‌رغم همه هجمه‌های فرهنگی، اگر لازم باشد همانند دوران دفاع مقدس در صحنه خواهند بود و جانفشانی خواهند کرد».
 
این اظهارات در طول چند روز گذشته موجی از اعتراض‌ها را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخت.
 
«انجمن حمایت از حقوق کودکان»، مستقر در تهران، در نامه‌ای به وزیر آموزش و پرورش که روز یکشنبه ۲۲ اردیبهشت در وب‌سایت این انجمن منتشر شد، از این اظهارات انتقاد کرد.
 
در نامه این انجمن، علاوه بر انتقاد از رویکرد وزیر آموزش و پرورش در قبال «پخش کلیپ‌هایی از شادی کودکان در مدارس» و درخواست وزیر از پلیس فتا و قوه قضائیه برای شناسایی سازندگان، از گفته‌های او درباره «حضور ۱۴ میلیون دانش‌آموز ایرانی در میدان دفاع یا جنگ» انتقاد کرده است.
 
در بخشی از این نامه آمده است: این گفته‌ها «حتی اگر به واسطه پیام فرستادن به جنگ‌طلبان داخلی و خارجی باشد، نه تنها سودی برای وضعیت امروز کشور و آموزش و پرورش ندارد، بلکه باعث تزریق افکار غیر مرتبط با مسائل نظام تعلیم و تربیت می‌شود».
 
انجمن حمایت از حقوق کودکان تأکید کرده است که وزارت آموزش و پرورش و شخص وزیر «نمی‌تواند به نمایندگی از ۱۴ میلیون انسان و دانش‌آموز ... اعلام آمادگی یا عدم آمادگی کند».
 
در چند روز گذشته شمار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی، به ویژه در توئیتر، به سخنان وزیر آموزش و پرورش ایران اعتراض کردند.
 
برخی از کاربران به ممنوعیت «کودک‌سربازی» اشاره کردند، شماری از آنان از اعزام نوجوانان به جبهه‌ها در طول جنگ ایران و عراق نام بردند و عده‌ای نیز به فرزند وزیر و فرزندان سایر مسئولان اشاره کردند:
 
 «وزیر آموزش و پرورش که گفته ۱۴ میلیون دانش آموز داریم آماده دفاع یعنی تمام کودکان ۶ تا ۱۸ ساله را محاسبه کرده و نیمی از آنان دختران هستند که از حقوق برابر انسانی هم برخوردار نیستند اما موقع جنگ همشون برای جمهوری اسلامی سرباز جنگند!»
 
« وزیر آموزش و پرورش: ۱۴ میلیون #دانش‌آموز داریم که اگر لازم باشد همانند دوران دفاع مقدس در صحنه خواهند بود.و فرزندان ما #مسئولین از #سوئد و #هلسینکی و #هامبورگ و #آمستردام و #نیویورک و # لس_آنجلس و #تورنتو برای آنها دعا خواهند کرد.“
 
«وزیر آموزش و پرورش فرموده بودند که ۱۴میلیون دانش آموز داریم که اگر لازم باشد آماده جانفشانی هستند. نفر سمت چپ وزیر در تصویر پسر ایشون هستن که نه سربازی میرن و نه جزو ۱۴میلیون محصل محسوب میشن و لزومی برای جانفشانی ایشون نیست.“
 
«برادر من سال ۶۶ در جبهه کشته شد. دانش‌آموز بود. پارسال مادرم به فرمانده سپاه گفت چرا پسر من کشته شد اما پسر خامنه‌ای نه؟ مادر من سواد خواندن نوشتن هم ندارد. 
خلاصه اینکه پیش‌قدم شوید جناب بطحایی، این بار نوبت شماست که بچه‌هایتان را به کشتن بدهید.»
 
در حالی که کنوانسیون های متعدد از جمله کنوانسیون #حقوق_کودک مشارکت دادن افراد زیر 18 سال در فعالیت های جنگی و نظامی را منع کرده است؛ وزیر #آموزش‌وپرورش گفت: ۱۴ میلیون #دانش‌آموز داریم که اگر لازم باشد همانند دوران #دفاع_مقدس در صحنه خواهند بود و جانفشانی خواهند کرد
 
پیش از این سازمان دیدبان حقوق بشر، سپاه پاسداران ایران را متهم کرد که کودکان مهاجر افغان را به عنوان سرباز به جنگ سوریه اعزام می‌کند.
 
این سازمان در گزارشی عنوان کرده است که کودکان افغان که گاهی حتی ۱۴ سال بیش ندارند در لشکر فاطمیون به کار گرفته می‌شوند تا کنار نیروهای ایرانی در سوریه بجنگند.
 
قوانین بین‌المللی اعزام افراد کمتر از ۱۵ سال به جبهه را جنایت جنگی می‌نامد.
منبع خبر: رادیو فردا