دومین حمله متوالی حوثی‌های یمن به فرودگاه نجران عربستان

hosiha
شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن برای دومین بار ظرف ۲۴ ساعت گذشته فرودگاه نجران عربستان سعودی را مورد "حمله پهپادی" قرار دادند. این حملات در شرایط تنش فزاینده میان ایران و آمریکا و متحدانش صورت گرفته است.
در میانه تنش میان ایران و آمریکا، شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی روز چهارشنبه اول خرداد (۲۲ مه) اعلام کردند که برای دومین بار فرودگاه شهر نجران در نزدیکی مرز عربستان سعودی و یمن را با "پهپادهای انتحاری" مورد حمله قرار دادند.
به گزارش شبکه تلویزیونی المسیره، وابسته به حوثی‌های یمن، این حمله با پهپاد "قاصف کی۲" علیه آشیانه جنگنده‌های نظامی در فرودگاه شهر مرزی نجران انجام گرفته است.
این فرستنده تلویزیونی با استناد به یک منبع نظامی حوثی‌ها بدون اشاره به جزئیات، حمله پهپادی به این فرودگاه را "موفقیت‌آمیز" توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، منتسب به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، "پهپاد انتحاری قاصف کی۲ در ارتفاع ۱۰ متری بالای هدف منفجر می‌شود و ترکش‌های زیادی را پخش می‌کند."
ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن تاکنون واکنشی به این حمله نشان نداده است. حوثی‌ها دیروز سه‌شنبه نیز از حمله با یک پهپاد حامل مواد منفجره به یک انبار مهمات در فرودگاه نجران خبر داده بودند.
با وجودی که شبه‌نظامیان حوثی از استفاده نظامی عربستان از این فرودگاه سخن گفته بودند، دولت عربستان از حمله به یک "منطقه غیرنظامی" خبر داده بود.
خبرگزاری دولتی عربستان بامداد دیروز با استناد به بیانیه ترکی مالکی، سخنگوی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان، به نقل از او نوشت که "تلاش" حوثی‌ها هدف قرار دادن "یک مرکز غیرنظامی" در نجران بوده است.

حوثی‌های مورد حمایت ایران هفته گذشته نیز به تاسیسات نفتی عربستان و خط لوله شرق به غرب این کشور حمله کرده بودند. پس از این حمله نیز عربستان سعودی نقاطی در صنعا را مورد حملات هوایی خود قرار داد که در جریان آن شماری غیرنظامی از جمله چند زن و کودک کشته و زخمی شدند.
یک روز پیش از حمله حوثی‌ها به تأسیسات نفتی عربستان، "عملیات خرابکارانه" علیه چهار کشتی در آب‌های امارات متحده عربی به تنش‌ها در منطقه افزود و انگشت اتهام دوباره متوجه جمهوری اسلامی شد. برخلاف حمله به تأسیسات نفتی عربستان و فرودگاه نجران که حوثی‌ها مسئولیت آن را پذیرفته‌اند، تاکنون کسی مسئولیت انفجار در کشتی‌ها را برعهده نگرفته و نتیجه تحقیقات امارات نیز منتشر نشده است.
تنش میان جمهوری اسلامی و ایالات متحده در سالگرد اعلام خروج آمریکا از برجام توسط ترامپ اوج گرفت. واشنگتن تحریم‌های دیگری را علیه ایران وضع کرد و تهران نیز اعلام کرد که دیگر به برخی تعهدات خود در قبال برجام پایبند نخواهد بود.

پس از بالا گرفتن تنش میان جمهوری اسلامی و ایالات متحده، آمریکا ناو هواپیمابر "آبراهام لینکلن" و بمب‌افکن‌های "بی-۵۲" خود را به آب‌های خلیج فارس اعزام کرد. دلیل این اقدام "تهدیدهایی از سوی ایران" اعلام شد.
واشنگتن همچنین چهارشنبه گذشته اعلام کرد که بخش بزرگی از دیپلمات‌های خود را که حضورشان در عراق "ضروری" نیست، از این کشور خارج خواهد کرد. منابع دولتی آمریکا که نخواستند نامشان فاش شود، دلیل این امر را خطری عنوان کردند که از سوی شبه‌نظامیان عراقی که از سپاه پاسداران دستور می‌گیرند، متوجه آمریکایی‌هاست.
دو روز پیش نیز یک موشک کاتیوشا در نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد فرود آمد و در پی آن ترامپ توییت کرد: «اگر ایران خواهان درگیری است، این پایان رسمی‌اش خواهد بود.»
مقام‌های جمهوری اسلامی اما اتهام‌های آمریکا در مورد "تهدید از جانب ایران" را رد کرده‌اند. با وجود این، شنبه گذشته علاوه بر خروج کارمندان آمریکایی از عراق، اعلام شد که شرکت نفتی آمریکایی اکسان‌موبیل نیز کارکنان خارجی خود را از این کشور خارج کرده است.

تنش در منطقه خلیج فارس با هشدار برخی کشورهای اروپایی همچون آلمان و بریتانیا نسبت به خطر وقوع یک "جنگ ناخواسته" همراه شده است. جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا دوشنبه گذشته، گرچه گفت که ایالات متحده به دنبال جنگ با جمهوری اسلامی نیست، اما در عین حال هشدار داد که ایران "عزم آمریکا" را محک نزند و اراده این کشور را "دست کم" نگیرد. پنی موردانت، وزیر دفاع بریتانیا نیز دیروز گفت که نیروی دریایی ویژه این کشور در منطقه خلیج فارس مستقر شده و صورت بحرانی شدن اوضاع در آنجا، آماده کمک به آمریکا و متحدانش در برابر ایران است. منبع دویچه وله

 


در این رابطه