سفر مدیر سیاسی وزارت خارجه آلمان به تهران

plotner jensتلاش‌های دیپلماتیک برای کاستن از تنش پدید آمده بین ایران و آمریکا ادامه دارد. دولت آلمان نیز بر تلاش‌های خود به منظور یافتن راه‌حلی دیپلماتیک افزوده است. درهمین رابطه مدیر سیاسی وزارت امور خارجه آلمان راهی تهران می‌شود.

روزنامه آلمانی زود دویچه روز پنجشنبه دوم خرداد (۲۳ مه) با انتشار گزارشی از برلین، خبر از تلاش‌های دیپلماتیک آلمان برای میانجیگری بین ایران و آمریکا داده است. بر اساس این گزارش، ینس پلوتنر مدیر سیاسی وزارت خارجه آلمان روز پنج‌شنبه دوم خرداد به تهران می‌رود.

وزارت امور خارجه آلمان در بیانیه خود اعلام کرده است که هدف از این سفر و تلاش‌های دیپلماتیک آلمان نجات توافق هسته‌ای است.

افزایش حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه و حملات صورت گرفته به چهار نفتکش‌در بندر فجیره و همچنین حمله پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان، بر تنش پدید آمده بین ایران و آمریکا افزوده است.

بسیاری از کشورهای منطقه برای مانع شدن از بروز جنگی ناخواسته اعلام آمادگی کرده‌اند تا بین دولت‌های ایران و آمریکا میانجیگری کنند.

آلمان مایل است ایران را از عدم پایبندی به برخی از الزام‌های پیش بینی شده در توافق هسته‌ای برحذر دارد. جمهوری اسلامی ایران در سالروز اعلام خروج آمریکا از برجام اعلام کرده بود که به تعهدات خود در زمینه ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده و همچنین محدودیت تعیین شده برای ذخایر آب سنگین پایبند نخواهد ماند.

افزون بر آن، جمهوری اسلامی ایران برای کشورهای باقی‌مانده در برجام مهلتی ۶۰ روزه تعیین کرده است. ایران تهدید کرده است که در صورت عدم تامین خواست‌های خود، پس از این بازه زمانی محدودیت غنی‌سازی اورانیوم را نیز رعایت نخواهد کرد.

در بیانیه وزارت امور خارجه آلمان آمده است که این کشور بر آن است تا مقامات ایران را به اجرای همه تعهدات پیش بینی شده در برجام متقاعد سازد.

خبرگزاری رویترز در گزارش خود نوشته است که وزارت امور خارجه آلمان اوضاع حاکم بر خلیج فارس و منطقه را بسیار حساس ارزیابی می‌کند.

در گزارش روزنامه "زوددویچه" به نقل از مسئولان وزارت امور خارجه آلمان آمده است: «خطر تشدید تنش در منطقه در اثر سوءتفاهم یا وقوع یک حادثه، بسیار واقعی است.» وزارت امور خارجه تاکید کرده است که در چنین شرایط حساسی، "دیالوگ و گفت‌وگو" اهمیت فوق‌العاده‌ای می‌یابد.

منبع: دویچه وله


در این رابطه