پیش بینی ۵ تا ۶ میلیون مهاجر اجباری از کلانشهرها و شهرهای بزرگ به حاشیه شهرها و سکونتگاه‌ های غیررسمی در سال آینده/ ایران جزو معدود کشورها با حداقل دستمزد زیر خط فقر

hashieh neshini کارشناس اقتصاد مسکن با هشدار نسبت به بروز یک مهاجرت بزرگ از کلانشهرها و شهرهای بزرگ به حاشیه شهرها و سکونتگاه‌ های غیررسمی به دلیل افزایش نرخ اجاره‌‌ بهای مسکن، گفت: اگر دولت امسال برای مستأجران کاری انجام ندهد، مرتکب خطای بزرگی شده است.
 
فردین یزدانی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با بیان این که در  بازار اجاره دو دسته سیاست داریم، اظهار کرد:‌ یک دسته سیاست‌ های کوتاه مدت و فوری مثل کمک هزینه اجاره است. به نظرم چنانچه امسال دولت این کار را انجام ندهد، مرتکب خطای بزرگی شده چرا که وضعیت بازار اجاره بهای مسکن، حاد خواهد بود.
 
وی ادامه داد: نرخ اجاره بها بر خلاف برخی اظهارنظرهای غیرکارشناسی مانند قیمت مسکن افزایش نمی یابد و  بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش را در بخش اجاره بها شاهد خواهیم بود.
 
وی با تأکید بر این که با توجه به مؤلفه‌های تورم و وجود گروه‌ های زیر خط فقر بسیار ضروری است یک اقدام سریع در شرایط بحرانی  انجام شود، افزود:‌ بخش دیگری هم داریم که مثلا برنامه‌هایی که اگر امروز شروع کنیم دو سال دیگر جواب می‌دهد. مانند بسته‌های تشویقی برای توسعه اجاره داری حرفه‌ای برای گروه‌های کم درآمد و متوسط.
 
کارشناس اقتصاد مسکن با یادآوری این‌که هم‌اکنون خیلی خانه‌ های سازمانی ادارات دولتی مختص مدیران شده است،‌ گفت: حق مسکن ۱۰۰ هزار تومانی کارگران نزدیک به صفر است. اگر یک مدیریت کارآمد داشتیم، اینها را داخل یک صندوق جمع‌ آوری و یک برنامه تولید مسکن اجاره‌ ای برای کارگران اجرا می‌ کرد، با همین منابع مالی.
 
یزدانی با بیان اینکه اتحادیه‌های کارفرمایی قطعاً از این برنامه استقبال می‌ کردند، چرا که به نفع آنها هم بود، افزود:‌ این کار باعث می‌شود کارآیی نیروی کار در صنایع و کارخانجات بالا رود. بنابراین اجرای برنامه‌های استیجار بسیار ضروری است.
 
وی گفت: روند‌ها صرفنظر از این بحران اقتصادی نشان می دهد که سال به سال بر میزان اجاره نشینی افزوده خواهد شود، چراکه بازده اقتصادی کافی در بازار اجاره برای بخش گرو‌ه‌های کم درآمد و متوسط جامعه وجود ندارد. عرضه مسکن اجاره‌ای در کشور به حد کافی صورت نمی‌ گیرد و لازم است در برنامه توسعه عرضه مسکن اجاره‌ای در دستور کار قرار بگیرد.
 
وی با بیان این که الان حداقل معاش برای خانوارها برای اینکه حداقل زندگیشان را تأمین کنند در کف خط فقر، ۲.۵ میلیون تومان است،‌ اظهار کرد: این در حالی است که حداقل دستمزد ما ۱.۵ میلیون تومان است. ایران از این نظر جزو معدود کشورهایی است که حداقل دستمزد، زیر خط فقر دارد. حالا فرض کنید در این شرایط ۳۰ درصد افزایش اجاره‌ بها داشته باشید، اتفاقی که خواهد افتاد اینکه خانوار یک، ناچار است از مخارج غذایی و بهداشتی، کم کند.
 
یزدانی ادامه داد:‌ اگر این کار کفاف هزینه ها را ندهد خانوار ناچار است از تهران (کلانشهرها) بار مهاجرت را ببندد، برود به سمت حاشیه تهران یا شهرهای بزرگ دیگر. بنابراین یک مهاجرت اجباری و جابجایی نسبتاً بالایی از شهرهای بزرگ به سمت حاشیه خواهیم داشت. حاشیه محلی است که محل سکونتگاه غیررسمی است و ساماندهی فضائی و مدیریت فضائی کافی را ندارد.
 
وی با بیان اینکه در این صورت با انباشت فضای فقر و یک نوع تجمع فقرا مواجه خواهیم شد،‌ بیان کرد:‌ خانوارهایی که در حاشیه و سکونتگاه های غیررسمی ساکن می‌ شوند در یک تله فضایی گرفتار می‌ شوند و نمی‌ توانند هرگز از فقر رهایی پیدا کنند چرا که فرصت‌ هایی که در شهرهاست، الزاما برای آنها در محلاتشان نیست.
 
کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به این که یعنی یک فقر مضاعف و یک محیط غیرانسانی ساخته می‌ شود برای انبوهی از جمعیت که خدمات شهری کافی هم اکثراً ندارند.، تصریح کرد:‌ ما سال ۸۴ بالغ بر ۶ میلیون ساکن سکونتگاه غیررسمی داشتیم که سال  ۹۲ به ۱۱ میلیون افزایش یافته است. با توجه به روندی که مشاهده می‌ شود سال آینده ۵ تا ۶ میلیون نفر به این جمعیت افزوده خواهد شد که یک معضل بزرگی از نظر اقتصادی و اجتماعی خواهد بود.