دونالد ترامپ: ایران به لحاظ اقتصادی در وضعیت بسیار بغرنجی قرار گرفته است/ برای مقابله با تهدید ایران احتیاجی به اعزام نیروی بیشتر نیست

tramp donald رادیو فردا: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه دوم خرداد تاکید کرد که برای مقابله با تهدید ایران احتیاجی به اعزام نیروی بیشتر به منطقه خاورمیانه نیست.
 
رئیس جمهوری آمریکا در گفت وگو با خبرنگاران، ایران را بازیگری «بسیار خطرناک» و «بد» خواند و گفت، از زمانی که او به حضور آمریکا در توافق هسته‌ ای با ایران پایان داد، جمهوری اسلامی به لحاظ اقتصادی در وضعیت بسیار بغرنجی قرار گرفته است.
 
دونالد ترامپ در خصوص گزارش‌ها درباره اعزام نیروهای بیشتر به خاورمیانه برای مقابله با ایران گفت: فکر نمی‌کنم نیازی به این باشد، قطعا اگر نیاز باشد نیروی نظامی می‌فرستیم. در صورت لزوم، هر تعدادی که نیاز باشد نیرو به آنجا می‌فرستیم.
 
پیشتر در روز چهارشنبه، خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش داده بود که پنتاگون طرحی را برای اعزام ۱۰ هزار نیروی بیشتر به خاورمیانه به کاخ سفید ارائه خواهد کرد.
 
رویترز می‌گوید، دونالد ترامپ این اظهارات را قبل نشست خود با پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع در کاخ سفید در خصوص طرح تازه اعزام نیرو به خاورمیانه مطرح کرد.
 
پاتریک شاناهان ساعاتی پیشتر گفته بود، وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، در حال بررسی طرح اعزام نیروی بیشتر به خاورمیانه به عنوان یکی از راه‌های موجود برای محافظت از نیروهای آمریکایی در منطقه با توجه به تنش با ایران است.
 
تنش بین تهران و واشنگتن در هفته‌های اخیر تشدید شده است. مقام‌های دولت آمریکا می‌گویند، اطلاعات « موثقی» درباره تهدیدهای جدید ایران دریافت کرده‌اند و بهمین دلیل نیروهای خود را در منطقه تقویت می‌کنند. ایران این موضوع را رد می‌کند.
 
پاتریک شاناهان به خبرنگاران گفته است: من امروز صبح خبر اعزام ۱۰ هزار نیروی اضافی را به خاورمیانه خواندم و بعد خبر اعزام ۵ هزار نیرو را دیدم.
 
او گزارش‌های رسانه‌ها از اعزام پنج یا ده هزار نیرو را «نادرست» خواند و گفت، «اعزام نیروهای بیشتر، از جمله اقدامات در دست بررسی است».
 
وی گفت، هدف آمریکا بازدارندگی و حفاظت از نیروهایش در خاورمیانه است نه جنگ، و افزود که آمریکا می‌خواهد از خطر اشتباه محاسبه از سوی ایران جلوگیری کند.
 
دولت آمریکا می‌گوید از آنجا که اطلاعات مشخصی حاکی از وجود خطر برای منافع آمریکا در منطقه به دست آورده است، ناو هواپیمابر آبارهام لینکلن و بمب‌افکن‌های بی۵۲ به این منطقه گسیل کرده است.
 
واشینگتن به جزئیات این تهدیدها به طور مشخص اشاره نکرده است.
 
به رغم بالا گرفتن تنش‌ بین ایران و آمریکا در هفته‌های اخیر، مقام‌های دو کشور اعلام کرده‌اند که خواهان جنگ با یکدیگر نیستند، ولی به هر حمله‌ای از سوی طرف مقابل پاسخ محکم خواهند داد.
 
در همین زمینه، محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران روز پنجشنبه «مقطع زمانی جاری» را از «مهم‌ترین ایستگاه‌ها برای عبور از پیچ بزرگ تاریخی» دانست و گفت: «دست به ماشه با قاطعیت مهیای برچیدن بساط هر متجاوز و طمع­ کاری هستیم.»
 
از سوی دیگر، دونالد ترامپ هم روز یکشنبه گذشته در توئیتی نوشت: «اگر ایران درگیری می‌خواهد، این پایان رسمی ایران خواهد بود. هرگز ایالات متحده را دوباره تهدید نکنید».
 
***
 
نظرات متفاوت رئیس جمهوری و نظامیان امریکا در مورد اعزام نیرو به خلیج فارس
 
بی بی سی: ئیس جمهوری و وزارت دفاع آمریکا در مورد تقویت حضور نظامی این کشور برای "مقابله با تهدید ایران" نظرات متفاوتی ابراز داشته‌اند.
 
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در گفتگو با خبرنگاران، در مورد گزارش‌های حاکی از خواست پنتاگون - وزارت دفاع - برای اعزام نیروی اضافی به منطقه خاورمیانه گفته است: "فکر نمی‌کنم که به آنها نیازی داشته باشیم، واقعا فکر نمی‌کنم." آقای ترامپ در این گفتگو که پیش از ملاقات با مقامات وزارت دفاع صورت گرفت، در عین حال گفت: "اگر واقعا احتیاجی باشد، من قطعا نفرات لازم را اعزام خواهم کرد."
 
پیشتر، پاتریک شاناهان، کفیل وزارت دفاع، با اشاره به بحران جاری در روابط آمریکا و ایران، گفته بود که این وزارتخانه به منظور افزایش حفاظت از نیروهای آمریکایی در منطقه خاورمیانه، برنامه اعزام نفرات بیشتری به منطقه را در دست بررسی دارد. گفته شده است که تعداد نفرات مورد نظر آقای شاناهان احتمالا حدود ده هزار نفر است.
 
منابع نظامی آمریکایی گفته‌اند که علاوه بر نفرات اضافی، وزارت دفاع خواستار تقویت پوشش و بنیه دفاعی در منطقه از طریق گسترش سامانه‌های ضد موشکی پاتریوت و هواپیماهای جنگنده است.
 
این درخواست در حالی مطرح می‌شود که دونالد ترامپ همواره نسبت به هزینه اعزام نیرو به خارج حساسیت ویژه‌ای نشان داده هرچند از افزایش بودجه نظامی برای هزینه‌های داخلی مانند تولید تسلیحات پیشرفته حمایت کرده است.
 
آقای ترامپ در گفتگو با خبرنگاران، ایران را :"یک بازیگر خطرناک، بازیگری بسیار بد" توصیف کرد و با متهم کردن ایران به تروریسم، افزود "ما این وضعیت را تحمل نخواهیم کرد."
 
رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر برجام را مورد انتقاد قرار داد و گفت: "توافقنامه‌ای که باراک اوباما امضا کرد، یک نمایشنامه وحشت، توافقی خوفناک بود و همان دقیقه‌ای که من آن را شکستم و به آن خاتمه دادم، وضعیت ایران به مسیر خیلی بدی افتاد." وی با اظهار این نظر که اقدامات او باعث وخامت اوضاع اقتصادی ایران و تورمی در حد بالاترین نرخ‌های تورم در جهان شده، افزود: "مردمشان مردم خیلی خوبی هستند، من با تعداد زیادی ایرانی آشنا هستم و آدم‌های خیلی خوبی هستند اما کشورشان در وضعیت بدی است."
 
دونالد ترامپ با اظهار اینکه در زمینه روابط با ایران، دولت قبلی میراث بدی را برای او برجا گذاشته بود، در توجیه سیاست خود در این زمینه گفت که وقتی دوره ریاست جمهوری خود را آغاز کرد، ایران "یک کشور تروریست بود، اما حالا همه اینها گذشته است." به گفته رئیس جمهوری آمریکا، در زمان آغاز ریاست جمهوری او همه مشکلات منطقه "و شاید فراتر از آن" به ایران ختم می‌شد و ایران را متهم کرد که در یک مورد، "ما با چهارده حمله مواجه بودیم و ایران پشت سر همه آنها بود." مشخص نیست که اشاره او به کدام حملات است.
 
ی بار دیگر در مورد اعزام نیروی اضافی به منطقه گفت که "نه، فکر نمی‌کنم به این نیرو نیازی باشد اما اگر احتیاج داشته باشیم، به هر تعدادی که لازم باشد در آنجا نیرو خواهیم داشت."
 
اظهارات رئیس جمهوری آمریکا ساعاتی پس از منتشر شد که حسن روحانی، ریاست جمهوری اسلامی ایران، تحریم اقتصادی آمریکا را "جنگ اقتصادی و حمله به رفاه مردم ایران" توصف کرد و با اشاره به جنگ هشت ساله با عراق، گفت: "این حمله از یک جهت پیچیده‌تر از حمله قبل است."
 
به گزارش دفتر ریاست جمهوری ایران، آقای روحانی که در کنگره بزرگداشت ایثارگران سخن می‌گفت، خواستار "ایستادگی و مقاومت مردم ایران" شد تا "دشمنان بفهمند یاس و ناامیدی در دل ما راه ندارد." وی اطمینان داد که "اگر سرزمین ما بمباران شود و باز هم شهید، جانباز و اسیر بدهیم، دست از هدف استقلال و عزت کشور برنخواهیم داشت."
 
با اجرایی شدن مرحله دوم تحریم نفتی آمریکا علیه ایران و تصمیم مقامات جمهوری اسلامی به توقف بعضی از تعهدات خود در برجام، تنش بین ایرانیان و دولت آمریکا شدت گرفته و به خصوص حوادثی مانند انفجار در چند نفتکش در خلیج فارس و حملات پهپادی حوثی‌های یمنی به مناطقی از عربستان در هفته‌های اخیر اوضاع منطقه را حساس‌تر کرده است.
 
اگرچه هم مقامات آمریکایی و مسئولان ایران، از جمله رهبری جمهوری اسلامی، تاکید داشته‌اند که خواستار درگیری نظامی نیستند، اما ایالات متحده با تقویت حضور نظامی خود در منطقه، هدف از این اقدام را مقابله با تهدیدات ایران علیه شهروندان و منافع آمریکا عنوان کرده است.
 
هنوز تصمیم نهایی دولت آمریکا در مورد اعزام نیروی بیشتر به منطقه اعلام نشده است.