مستـاجر بعـدی خانه شمـاره۱۰ /چه کسی شانس بیشتری برای جانشینی «ترزا می» دارد؟

May-Theresa

«ترزا می ‌روز جمعه اعلام کرد که از سمت نخست‌وزیری پس از سه سال کنار خواهد کشید. این کناره‌گیری در شرایطی رقم ‌خورد که وی نتوانست برگزیت را مدیریت کند و بریتانیا را هم به موقعیتی غیرقابل پیش‌بینی رسانده است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، ترزا می ‌وقتی از خانه شماره ۱۰ بیرون آمد و به پشت تریبون رفت، اذعان کرد که برای جدایی و مدیریت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، چوپان دیگری لازم است. با این حال او هشدار داد که موضع سرسختانه‌ای که بخشی از تندروهای حزب محافظه‌کار در طول نخست‌وزیری‌اش به وی تحمیل کردند، باید تغییر یابد. ترزا می ‌گفت: «برای موفقیت، نخست‌وزیر بعدی باید راهی برای اجماع پیدا کند. فقط با اجماع از سوی همه طرف‌ها می‌توان به توافق رسید.»
 
دنیای اقتصاد: کارشناسان می‌گویند رسیدن به چنین اجماعی در بریتانیای دو پاره تقریبا محال است. از ۲۳ ژوئن سال ۲۰۱۶، پس از رفراندوم، برگزیت، محافظه‌کاران و هم حزب رقیب‌شان، یعنی حزب کارگر را از درون چندپاره کرده است. اینکه یک رفراندوم دوم هم بتواند بریتانیا را در اتحادیه اروپا نگه دارد، یک احتمال بعید است.
 
درحزب محافظه‌کاران طرفداران برگزیت سخت که معتقد به جدایی بدون توافق هستند، رشد کرده‌اند که این حرکت با خواست اکثریت پارلمان در تضاد است و البته این نکته را هم خبرگان گوشزد کرده‌اند که چنین خروجی تبعات سنگین اقتصادی در پی خواهد داشت.  جدایی ترزا می ‌از دولت موردی بود که از پیش هم قابل پیش‌بینی بود و خود نیز قرار بود در تابستان برنامه خروج از دولت را اعلام کند اما حالا با استعفای نابهنگام خود قرار است از هفتم ماه ژوئن تا انتخاب رهبر جدید از سمت خود کنار برود. این جدایی درست چند روز پس از دیدار دونالد ترامپ از بریتانیا صورت خواهد گرفت.
 
ترزا می‌ قرار است تا پایان رقابت‌های درون‌گروهی برای جانشینی‌اش در سمت خود باقی بماند تا مستاجر جدید خانه شماره ۱۰ انتخاب شود. برگزیت نیز فعلا به‌حال خود رها خواهد شد تا رهبر جدید بریتانیا انتخاب شود. از اساس قرار بود بریتانیا تا روز ۲۹ ماه مارس از اتحادیه اروپا جدا شود اما حالا پس از سه بار رای نیاوردن پیش‌نویس اولیه توافق ترزا می ‌با اتحادیه اروپا برای خروج از سوی پارلمان، اتحادیه اروپا مهلت خروج بریتانیا را تا ۳۱ اکتبر تمدید کرد.
 
با خروج ترزا می، اکنون صدای بوریس جانسون، وزیرخارجه سابق بریتانیا بیش از پیش رسا شده و خود را مشتاق جانشینی دومین نخست‌وزیر زن این کشور نشان داده است. جانسون در زمره افرادی است که به طرفداران برگزیت سخت شهره‌اند. او در یک کنفرانس اقتصادی گفت: «تا ۳۱ اکتبر از اتحادیه اروپا خارج می‌شوم؛ چه توافق بشود چه نشود.» او تصریح کرد: «راه بهتر برای رسیدن به یک شرایط خوب، آماده شدن برای خروج بدون توافق است.»
 
بوریس جانسون و هرکس که قصد دارد برای نخست‌وزیری نامزد شود باید دست‌کم از سوی دو نفر از اعضای پارلمان نامزد شده باشد. اگر فقط یک نامزد برای رقابت وجود داشته باشد، به‌طور خودکار نخست‌وزیر خواهد شد اما به نظر می‌رسد که افراد زیادی در داخل حزب محافظه‌کار مشتاق جاشینی ترزا می هستند. در این گزارش نام افرادی که در زیر مطرح خواهد شد، به‌ترتیب وزن افراد در نظرسنجی‌ها برای جانشینی ترزا می‌ است:
«بوریس جانسون، دامینیک راب، آندریا لیدسام، مایکل گوو، جرمی هانت، ساجد جاوید و دیوید لیندینگتون»
 
سی‌ان‌ان در گزارشی نوشت که رقابتها در وست‌مینیستر برای جانشینی ترزا می، کثیف‌تر و هرج‌ومرج‌گونه شده است. نامزدها بر سر برگزیت خرخره همدیگر را می‌جوَند. این رقابتها نشان می‌دهد که حزب محافظه‌کار پس از برگزیت تا چه حد دچار شکاف شده است.
 
جین مریک، تحلیلگر سی‌ان‌ان می‌گوید: بوریس جانسون شاید در میان هم‌حزبی‌های طرفدار برگزیت سخت حامی بیشتری داشته باشد اما نشانه‌ها حکایت از این دارد که جرمی هانت هم‌اینک در نظرسنجی‌های درون حزب از بوریس جانسون جلوتر زده است.