برایان هوک: سیاست امریکا به صفر رساندن صادرات نفتی ایران است/ هیچ کشوری مجاز به خرید نفت از ایران نیست

Tahrim-Usa-1 دویچه وله فارسی: رایان هوک، رئیس گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا، بار دیگر تأکید کرد که سیاست آمریکا به صفر رساندن صادرات نفتی ایران است. اظهارات برایان هوک تکذیب گزارشی است که از سوی رسانه‌ ها منتشر شده بود.
 
رایان هوک، رئیس گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده است که عدم تمدید معافیت‌ موقت ٨ کشور برای معاملات نفتی با ایران شامل حال همه می‌شود و هیچ کشوری مجاز به خرید نفت از جمهوری اسلامی ایران نیست.
 
خبرگزاری رویترز روز جمعه ۱۰ خرداد (۳۱ مه) با انتشار گزارشی به اظهارات برایان هوک پرداخته است. گفته می‌ شود که تهدید به مجازات برای تداوم معاملات نفتی با ایران عمدتاً متوجه دو کشور هند و چین است.
 
این دو کشور اعلام کرده‌اند که در چارچوب میزان توافق شده در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ به خرید نفت از ایران ادامه خواهند داد. لازم به یادآوری است که در نوامبر سال گذشته میلادی، آمریکا با ٨ کشور بر سر یک سقف واردات نفت از ایران به توافق رسیده بود.
 
بر این اساس این کشورها می‌توانستند تا روز دوم مه سال جاری به میزان تعیین شده نفت از ایران خریداری کنند. چین و هند اعلام کرده‌ اند که هنوز به میزان تعیین شده نفت وارد نکرده‌ اند.
 
روزنامه وال‌استریت ژورنال پیش از اظهارات برایان هوک اعلام کرده بود که دو کشور چین و هند چون هنوز به سقف مورد توافق ناظر بر واردات نفت از ایران نرسیده‌اند، می‌توانند همچنان از ایران نفت خریداری کنند.
 
برایان هوک در واکنش به گزارش این روزنامه تأکید کرده است حتی کشورهایی که پیش از پایان مهلت معافیت از مجازات‌ های آمریکا، به اندازه مورد توافق نفت از ایران خریداری نکرده‌ اند، مجاز به واردات نفت از این کشور نیستند.
 
رئیس گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا تأکید کرده است که سیاست آمریکا در خصوص خرید نفت از ایران روشن است و این کشور خواستار به صفر رساندن صادرات نفتی ایران است.
 
هوک تأکید کرده است که هر کشوری که با ایران معامله نفتی کند، مشمول مجازات‌های پیش بینی شده خواهد شد.
 
حمله به نفتکش‌ ها:
 
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرده است که مسئولیت حمله به نفتکش‌ ها در بندر فجیره برعهده جمهوری اسلامی ایران است.
 
پیش از او، جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرده بود که ایران به نفتکش‌ ها در بندر فجیره حمله کرده است.
 
مایک پمپئو در پاسخ به پرسش خبرنگاران که پرسیده‌ بودند که آیا سند و مدرکی دال بر نقش ایران در حمله به نفتکش‌ ها وجود دارد یا خیر، گفته است: «بله. من اسناد را دیده‌ ام.»
 
جان بولتون اعلام کرده است که هفته آینده اسناد و مدارک مربوط به نقش ایران در حمله به نفتکش‌ ها را به سازمان ملل متحد ارائه خواهد کرد.
 
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده است که «ایران با هدف افزایش بهای نفت اقدام به حمله به نفتکش‌ ها نموده است.»