رعایت محدودیت‌ های اصلی "توافق هسته‌ ای" با کشورهای ۱+۵ توسط رژیم ولایت فقیه

Agence internationale energie atomique بی بی سی: آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی با انتشار تازه‌ ترین گزارش دوره‌ ای خود اعلام کرده است که ایران همچنان محدودیت‌ های اصلی توافق هسته‌ ای با قدرت‌ های جهانی را رعایت کرده است.
 
خبرگزاری‌ های رویترز و فرانسه می‌ گویند نسخه‌ ای از این گزارش را دیده‌ اند و در آن آمده است ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از سقف تعیین‌شده در برجام فرا نرفته است.
 
این اولین گزارش آژانس پس از آن است که ایران اعلام کرد اجرای تعهداتش در توافق هسته‌ ای را کاهش می‌ دهد.
 
ایران ضمن اعلام کاهش تعهداتش گفت "به کشورهای باقی‌م انده در برجام شصت روز فرصت داده می‌شود تا تعهدات خود، بویژه در حوزه‌ های بانکی و نفتی را تأمین کنند"، ضرب‌ الاجلی که اروپا بلافاصله رد کرد.
 
مطابق آنچه خبرگزاری‌ های غربی گفته‌ اند، ذخیره آب سنگین ایران با ۰.۴ تن افزایش به ۱۲۵.۲ تن رسیده است. سقفی که در برجام برای ذخایر آب سنگین ایران تعیین شده ۱۳۰ تن است.
 
همچنین ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از ۱۶۳.۸ کیلو در مقطع ارائه گزارش فصلی قبل، به ۱۷۴.۱ کیلو تا ده روز پیش رسیده است. سقف تعیین‌شده برای اورانیوم‌ غنی‌شده ۳۰۰ کیلو است.
 
اعلام کاهش تعهدات ایران در برجام یک سال پس از خروج آمریکا از این توافق انجام شد.
 
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، تحریم‌ های یکجانبه را علیه ایران بازگردانده است و معافیت خریداران اصلی نفت ایران را نیز از چندی پیش تمدید نکرده است.
 
آقای ترامپ می‌ گوید فشارهایش برای تغییر حکومت ایران نیست، بلکه می‌ خواهد به توافق جدیدی دست یابد. مقام‌ های ایرانی می‌گویند در شرایطی که آمریکا به تعهد قبلی خود پایبند نبوده، نمی‌ توانند وارد مذاکراتی برای توافقی جدید شوند.