ابراز نگرانی رئیس جمهوری چین از پی‌آمدهای 'فشار شدید آمریکا بر ایران'

xi jinpingشی جینگ‌پینگ، رئیس جمهوری چین نسبت به افزایش فشار آمریکا بر جمهوری اسلامی ایران ابراز نگرانی کرده است.

شی جین‌پینگ در مصاحبه ای با رسانه های روسیه که در آستانه سفر به آن کشور صورت گرفته گفته است که افزایش تنش ناشی از "فشار شدید" آمریکا بر ایران باعث نگرانی است و لازم است همه طرف‌های اختلاف از خود خویشتنداری نشان دهند.

در پی اجرایی شدن تحریم کامل نفتی ایالات متحده علیه ایران از اوایل ماه مه، حملات لفظی مقامات دو طرف شدت گرفته و برخی از تحولات منطقه، از جمله تقویت حضور نظامی ایالات متحده، انفجار در چند نفتکش در سواحل امارات متحده عربی و حمله پهپادهای حوثی‌ها به تاسیسات نفتی عربستان سعودی باعث نگرانی در مورد درگیری احتمالی شده است.

تا کنون هیچکس مسئولیت انفجار در نفتکش‌ها را برعهده نگرفته و مقامات جمهوری اسلامی ایران هم هرگونه ارتباط با آن را تکذیب کرده اند.

آقای شی شرایط کنونی را نامطلوب دانسته و گفته است که "ما روند کنونی تحولات در منطقه را با نگرانی تلقی می کنیم."

چین یکی از طرف های توافق هسته ای موسوم به برجام است و رئیس جمهوری این کشور گفته است که باید این توافق به طور کامل اجرا شود و اجرای آن را برای ثبات منطقه و جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته ای لازم دانسته است.

او گفته است: "دیدگاه ها و مواضع چین و روسیه در مورد مساله هسته ای ایران همسو است و هر دو کشور امیدوارند که طرف های این اختلاف عاقلانه رفتار کنند و از خود خویشتنداری نشان دهند، گفتگو و مشورت با هم را آغاز کنند و حرارت وضعیت تنش زای کنونی را کاهش دهند.

چین واردکننده عمده نفت ایران بوده و تحریم نفتی آمریکا و هشدار ایالات متحده در مورد خودداری از همکاری با خریداران نفت از جمهوری اسلامی را محکوم دانسته است. در عین حال، گفته می شود که شرکت های بزرگ چینی خرید نفت از ایران را متوقف کرده اند هرچند مقامات چینی در این زمینه رسما اظهار نظر نکرده اند. برخی از منابع احتمال معاملات محدود قاچاق بین ایران و شرکت های کوچک چینی را مردود ندانسته اند.

در هفته های اخیر، گزارش هایی از حرکت چند نفتکش ایرانی به سوی بنادر چین منتشر شد اما مشخص نیست که آیا هدف آنها تحویل نفت به خریداران چینی است یا در نظر دارند محموله خود را فعلا در انبارهای چین ذخیره کنند.

رئیس جمهوری چین مشخصا به موضوع تحریم نفتی ایران اشاره نکرد اما گفت: "چین قاطعانه به دفاع ازحقوق و منافع مشروع و قانونی خود ادامه می دهد."

منبع: بی بی سی