امضای قرارداد انجام مبادلات دو جانبه بین چین و روسیه با پول های ملی یوآن و روبل و حذف دلار - ولادیمیر پوتین: دلار ابزار فشار شده است، باید در نقش آن تجدیدنظر کرد

Chin-Russie-1 رؤسای جمهور چین و روسیه برای کند کردن لبه تحریم‌های آمریکا قراردادی امضا کردند که به موجب آن دلار از مبادلات تجاری دو کشور حذف می‌شود.
 
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، با افزایش فشارها و تحریم‌های آمریکا علیه دیگر کشورها و به راه اندازی جنگ تجاری با آنها روابط این کشورها با همدیگر بسیار محکم‌تر و عمیق‌تر می‌شود.
 
یکی از این برنامه‌ ها کاهش سلطه دلار در بازارهای جهانی و به نوعی کم اثر کردن لبه تیغ تحریم‌های آمریکاست.
 
روسیه و چین در جدیدترین اقدام قراردادی امضا کردند که به موجب آن دلار را از مبادلات خود حذف خواهند کرد و انجام مبادلات بین دو کشور با ارز ملی روبل و یوآن انجام خواهد شد.
 
این قرارداد در سفری که رئیس‌ جمهور چین به روسیه داشته روز گذشته بین دو رهبر این کشور امضا شد البته قرارداد کنار گذاشتن دلار از مبادلات جهانی یکی از چندین قرارداد تجاری است که رؤسای جمهور دو کشور روز گذشته با هم توافق کردند.
 
به گزارش راشاتودی رؤسای جمهور دو کشور چین و روسیه روز گذشته دیداری در مسکو داشتند و یکی از مهمترین توافقات آنها کنار گذاشتن دلار از مبادلات دو کشور بود.
 
پوتین رئیس‌جمهور روسیه در کنفرانس خبری بین خبرنگاران اعلام کرد "روسیه و چین به سمت استفاده از ارزهای ملی در مبادلات دو جانبه می‌ روند.»
 
وی اضافه کرد: توافق بین دولتی امضا شد و از این به بعد استفاده از یوآن و روبل در مبادلات مالی اجرایی خواهد شد.
 
بر اساس این گزارش پیش‌ نویس توافق دو جانبه بین دو کشور برای کنار گذاشتن دلار نیز روز گذشته منتشر شد.
 
این سند نشان می‌ داد که مسکو و پکن بر اساس سیستم پرداخت جدید مبادلات خود را با یوآن و روبل انجام خواهند داد.
 
البته در کنار این توافق،تفاهمات دیگری بین دو کشور به امضا رسید.
 
شرکت هسته‌ ای روس‌ اتم روسیه و CNNP چین توافق کردند که واحد سوم و چهارم کارخانه هسته‌ ای را در شمال شرق چین راه‌اندازی کنند.
 
پیش از این گزارش شده بود این توافق ۱.۷ میلیارد دلار ارزش دارد و قرار است شرکت‌ها از اکتبر ۲۰۲۱ کار را اجرایی کنند.
 
در توافق دیگری صندوق سرمایه‌ گذاری مستقیم روسیه (RDIF) و شرکت علی‌ بابای چین و نیز شرکت مل گروپ روسیه توافق کردند که سرمایه‌ گذاری ۳۸۲ میلیون دلار بعنوان سرمایه‌ گذاری مشترک در حوزه تجارت الکترونیکی داشته باشند.
 
بر اساس این گزارش شرکت علی‌ بابا ١٠٠ میلیون دلار و دو شرکت دیگر ۲۸۲ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کنند.
 
قرار است امروز رئیس‌ جمهور روسیه و چین به سنت پترزبورگ محل برگزاری نشست مجمع جهانی اقتصاد بروند .
 
در نشست سنت پترزبورگ قراردادهایی به ارزش ده‌ ها میلیارد دلار در حوزه انرژی،‌ صنعت و مالی بین کشورها  امضا می‌شود.
 
نشست مجمع جهانی اقتصاد از امروز ۶ ژوئن تا ۸ ژوئن در سنت پترزبورگ روسیه با حضور مقامات دیگر کشورها برگزار می‌شود.
 
استفاده مفرط آمریکا از تحریم‌ها و به خصوص استفاده از آن  به عنوان ابزاری برای جنگ اقتصادی با رقبای تجاری مدت‌ها است حتی متحدان آمریکا را به جستجوی راه‌هایی جایگزین برای کنار گذاشتن استفاده از دلار وادار کرده است.
 
آنچه این روند را تسریع کرده روی کار آمدن «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا و به خصوص تصمیم او برای احیای تحریم‌های تجاری علیه ایران بعد از خروج «برنامه جامع اقدام مشترک» یا توافق هسته‌ای ایران بود. 
 
***
 
دیدار رؤسای‌ جمهور روسیه و چین: رویارویی با امریکا، دو کشور را به یکدیگر نزدیک کرده است
 
rfi فارسی: ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ - رؤسای جمهور روسیه و چین - که در مسکو با هم ملاقات کردند، به تأکید از بهبود روابط دو کشور سخن گفتند و اطمینان دادند که این بهبود رابطه در سال‌های آینده ادامه خواهد داشت. این در حالی است که مسکو و پکن، هردو، مشکلات و دردسرهای زیاد با واشنگتن دارند.
 
روز چهارشنبه ۵ ژوئن/١۵ خرداد، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در مسکو با همتای چینی خود شی جین پینگ دیدار کرد. در حال حاضر روابط دشوار هر دو کشور با آمریکا زمینۀ مناسبی برای نزدیکی بیشتر مسکو و پکن مهیا کرده است.
 
در روزهای اخیر، زورآزمایی و رقابت اقتصادی چین و آمریکا باز هم شدت گرفته است. همچنین روابط آمریکا با روسیه نیز دچار مشکلات زیاد است. از جمله ظن مداخلۀ روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نزدیکی مسکو و واشنگتن را تقریباً غیرممکن کرده است.
 
در این وضعیت، شی جین پینگ در آغاز دیدار با پوتین گفت: "من مطمئنم که این دیدار به موفقیت‌های بزرگ خواهد انجامید و روابط ما بهتر و بهتر خواهد شد". پوتین نیز خطاب به شی جین پینگ گفت: "در سال های اخیر، به لطف مساعدت مستقیم شما، روابط دو کشور به سطح بی‌ سابقه‌ ای رسیده است".
 
طی سال ٢٠١٨، مبادلات تجاری دو کشور ٢۵ درصد افزایش داشته و از ١٠٠ میلیارد دلار فراتر رفته است.