گسترش تحریم های امریکا/ تحریم علیه "شرکت پتروشیمی ایران" و ۳۳ شرکت اقماری آن - مایک پامپئو: فشار حداکثری علیه ایران را ادامه می‌ دهیم

Tahrim-Usa-1 رادیو فردا: وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه ۱۷ خرداد بخش هایی از صنعت پتروشیمی ایران را به اتهام حمایت از سپاه پاسداران تحریم کرد.
 
آمریکا شرکت پترشیمی ایران و همچنین ۳۳ شرکت اقماری این شرکت را به فهرست تحریم‌ های خود اضافه کرده است. بر اساس بیانیۀ وزارت خزانه‌ داری آمریکا آمریکا، همچنین نوع تحریم ٧ شرکت که پیش از این تحریم شده بودند، تغییر داده است.
 
شرکت پتروشیمی خلیج فارس یکی از این شرکت‌ ها است.
 
استیو منوچین، وزیر خزانه‌ داری آمریکا، هدف از تحریم این شرکت را محدود کردن منابع مالی شرکت‌ های پتروشیمی ذکر کرد که به گفته او، حامی مالی قرارگاه خاتم‌ الانبیا سپاه پاسداران است.
 
شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌ فارس بعنوان بزر‌گترین مجموعه پتروشیمی در ایران، بعنوان سودآورترین مجموعه پتروشیمی کشور معرفی شده است.
 
مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در توییتی نوشته است: کارزار فشار حداکثری علیه ایران هم امروز ادامه یافت. وزارت خزانه داری تحریم‌ هایی علیه صنعت پتروشیمی ایران اعمال کرد که منابع مالی سپاه پاسداران را تأمین می‌ کند. ایالات متحده راه دستیابی حکومت (ایران) به منابع مالی مورد نیاز خود را برای بی ثبات کردن خاورمیانه، مسدود می کند.
 
شرکت‌ های پتروشیمی اروند، اطلس، بروجن، دهدشت، فجر، گچساران، همت، هرمز، ایلام، هنگام، کارون، خوزستان، نغمه، مدبران، پازارگاد، رهاوران، و ارومیه، از جملۀ این شرکت‌ ها هستند.
 
در فهرست جدید تحریم‌ های آمریکا، همچنین شرکت‌ های آب نیرو بندر امام، بسپاران بندر امام، فرآورش بندر امام، خوارزمی بندر امام، کیمیا بندر امام قرار دارند.
 
آمریکا در سال ۹۲ نیز ٨ شرکت پتروشیمی بندر امام خمینی، بو علی سینا، مبین، نوری، پارس، شهید تندگویان، شازند و تبریز را تحریم کرده بود.
 
***
 
خزانه‌ داری امریکا بخشی از صنعت پتروشیمی ایران را تحریم کرد
 
 خبرگزاری فارس: خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد بزرگترین شرکت هلدینگ پتروشیمی ایران و شبکه گسترده‌ای از شرکت‌های زیرمجموعه و عوامل فروش آن در خارج از کشور را در فهرست سیاه تحریم‌ها قرار داده است.
 
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا امروز جمعه (۱۷ خرداد/ ۷ ژوئن) تحریم‌های جدیدی علیه بخش پتروشیمی ایران اعلام کرد. 
 
این نهاد آمریکایی در بیانیه‌ای اعلام کرده بزرگترین شرکت هلدینگ پتروشیمی ایران و «شبکه گسترده‌ای از زیرمجموعه‌ها» و عوامل فروش آن را تحت تحریم قرار داده است. 
 
آمریکا با بیان اینکه «شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس» از قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا حمایت مالی کرده گفته ۳۹ زیرمجموعه این شرکت و نمایندگی‌های فروش آن در خارج از ایران در فهرست سیاه قرار داده شده‌اند.
 
«استیون منوشین»، وزیر خزانه‌داری آمریکا با متهم کردن این شرکت به همکاری با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته این اقدام «هشداری است مبنی بر اینکه ما آن دسته از هلدینگ‌ها و شرکت‌ها در بخش پتروشیمی و بخش‌های دیگری که به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در زمینه مالی کمک‌رسانی کنند را نشانه خواهیم گرفت.»
 
شرکت‌ های زیرمجموعه «صنایع پتروشیمی خلیج فارس که امروز تحریم شده‌ اند» به شرح زیر هستند:
 
شرکت پتروشیمی اروند
شرکت پتروشیمی  آب نیرو بندرامام
شرکت پتروشیمی بسپاران بندر امام
شرکت پتروشیمی فرآورش بندر امام
شرکت پتروشیمی خوارزمی بندر امام
شرکت پتروشیمی کیمیا بندر امام
شرکت پتروشیمی بندر امام
شرکت پتروشیمی بوعلی‌سینا
شرکت پتروشیمی فجر
شرکت پتروشیمی هنگام
شرکت کود شیمیایی اوره هرمز
شرکت سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی ایران
شرکت مدیریت توسعه سرمایه‌گذاری پتروشیمی ایران
شرکت پتروشیمی کارون
شرکت پتروشیمی خوزستان
شرکت کود شیمیایی اوره لردگان
شرکت پتروشیمی مبین
شرکت مدبران اقتصاد
شرکت پتروشیمی نوری
شرکت پتروشیمی پارس
شرکت عملیات غیرصنعتی پازارگاد
شرکت پتروشیمی آپادانا خلیج فارس
شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس
شرکت تجارت صنعت خلیج فارس
شرکت پالایش گاز یادآوران خلیج فارس
شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی
شرکت راه‌آوران فنون پتروشیمی
شرکت پتروشیمی شهید تندگویان
شرکت پتروشیمی ارومیه
شرکت پتروشیمی همت
شرکت عملیات غیرصنعتی و خدمات صنایع پتروشیمی 
شرکت پتروشیمی ایلام
صنایع پلیمر گچساران
صنایع پتروشیمی دهدشت
شرکت پتروشیمی بروجن
شرکت بین‌المللی NPC (مستقر در انگلیس)
NPC Alliance Corporation (مستقر در فیلیپین)
شرکت  Atlas Ocean (مستقر در امارات)
شرکت  Naghmeh FZE (مستقر در امارات)
 
Petrochimie-Tahrim-1
دولت آمریکا بعد از خروج از برجام در اردیبهشت‌ماه سال گذشته سیاستی موسوم به «کارزار فشار حداکثری» را علیه ایران در پیش گرفته است. واشنگتن ادعا می‌کند هدف از این سیاست رسیدن به توافقی جدید با ایران است که در آن به همه مسائل مورد اختلاف پرداخته می‌شود.
 
«برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام، تیرماه سال ۱۳۹۴ میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه ۱+۵) حاصل شد. 
 
دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی‌ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از آن را آغاز کرد. با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا این کارشکنی‌ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.
 
ترامپ سرانجام سه‌شنبه ۸ می (۱۸ اردیبهشت‌ماه) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه امضا کرد.
 
تصمیم ترامپ برای خروج از برجام و اعمال تحریم‌ها علیه ایران با مخالفت‌های گسترده در جهان رو به رو شده است. 
 
***
 
مایک پامپئو: فشار حداکثری علیه ایران را ادامه می‌ دهیم
 
خبرگزاری فارس: وزیر خارجه آمریکا جمعه بعد از اقدام دولت این کشور در اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران گفت سیاست موسوم به «فشار حداکثری علیه ایران» ادامه خواهد یافت.
 
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا امروز جمعه بعد از اقدام وزارت خزانه‌داری این کشور در اعمال تحریم‌های جدید علیه بخش پتروشیمی ایران گفت واشنگتن سیاست موسوم به «فشار حداکثری» علیه ایران را ادامه خواهد داد. 
 
وزیر خارجه آمریکا در توئیتر نوشت: «فشار حداکثری علیه ایران امروز ادامه یافت. خزانه‌داری آمریکا تحریم‌هایی علیه بخش پتروشیمی ایران اعلام کرد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تأمین مالی می‌کنند. آمریکا رژیم را از پول‌های مورد نیازش برای بی‌ثبات کردن خاورمیانه محروم خواهد کرد.»
 
وزارت خزانه‌داری آمریکا امروز جمعه (۱۷ خردادماه/۷ ژوئن) تحریم‌های جدیدی علیه بخش پتروشیمی ایران اعلام کرد.
 
طبق اعلام این نهاد آمریکایی، «شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس»، به عنوان بزرگترین شرکت هلدینگ پتروشیمی  و ۳۹ شرکت زیرمجموعه و نمایندگی‌های فروش آن در فهرست سیاه تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌ اند.
 
دولت آمریکا بعد از خروج از برجام در اردیبهشت‌ماه سال گذشته سیاستی موسوم به «کارزار فشار حداکثری» را علیه ایران در پیش گرفته است. واشنگتن ادعا می‌کند هدف از این سیاست رسیدن به توافقی جدید با ایران است که در آن به همه مسائل مورد اختلاف پرداخته می‌شود.
 
«برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام، تیرماه سال ۱۳۹۴ میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه ۱+۵) حاصل شد. 
 
دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی‌ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از آن را آغاز کرد. با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا این کارشکنی‌ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.
 
ترامپ سرانجام سه‌شنبه ۸ می (۱۸ اردیبهشت‌ماه) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه امضا کرد.
 
تصمیم ترامپ برای خروج از برجام و اعمال تحریم‌ها علیه ایران با مخالفت‌های گسترده در جهان رو به رو شده است. منتقدان ترامپ در آمریکا می‌گویند تصمیم او برای خروج از برجام بدون هیچ راهبرد خاصی اتحاذ شده و به منزوی شدن آمریکا در جهان منجر شده است.
 
***
 
دونالد ترامپ: دنبال جنگ با ایران نیستم، گفتگوی مستقیم می‌ خواهم
 
خبرگزاری فارس: رئیس‌ جمهور آمریکا در سفر به انگلیس به مقام‌های این کشور گفته به دنبال درگیری نظامی با ایران نیست، بلکه خواستار گفتگوی مستقیم با تهران بر سر توافق هسته‌ ای است.
 
به گزارش گروه بین‌ الملل خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ»، رئیس‌ جمهور آمریکا به مقام‌ های انگلیسی گفته به دنبال درگیری نظامی با ایران نیست و در عوض به دنبال گفتگوی مستقیم با تهران بر سر طرح خود جهت مذاکره بر سر توافق هسته‌ ای برجام و گسترش دادن آن است. 
 
روزنامه گاردین با گزارش این خبر افزود مقام‌ های آمریکایی در گفتگو با همتایان انگلیسی خود در حاشیه سفر سه روزه ترامپ به لندن هم به آنها اطمینان خاطر داده‌ اند آمریکا سر جنگ با ایران ندارد. مقام‌ های آمریکایی مدعی شده‌ اند اقدام آمریکا در اعزام یک ناو، بمب‌ افکن و نیروهای بیشتر به منطقه با هدف بازدارندگی صورت گرفته است.
 
روزنامه گاردین اشاره‌ ای به منابع مورد استناد خود برای گزارش این خبر نکرده است. 
 
دولت آمریکا بعد از خروج از برجام در اردیبهشت‌ ماه سال گذشته سیاستی موسوم به «کارزار فشار حداکثری» را علیه ایران در پیش گرفته است. واشنگتن می‌ گوید هدف از این سیاست رسیدن به توافقی جدید با ایران است که در آن به همه مسائل مورد اختلاف پرداخته می‌ شود. 
 
این سیاست تاکنون نتوانسته آمریکا را به هدفش برای آوردن ایران بر سر میز مذاکره بر سر توافقی جدید برساند؛ دولت آمریکا احتمالاً به همین سبب، صحنه‌ آرایی‌ های نظامی با هدف القای قریب‌ الوقوع بودن جنگ را هم در دستور کار قرار داده است.
 
 «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید چند هفته پیش اعلام کرد ارتش آمریکا برای «مقابله با تهدید ایران» ناو «یو اس اس آبراهام لینکلن» را به منطقه خلیج فارس اعزام کرده است. با این حال، اندکی بعد معلوم شد که این ناو طبق برنامه‌ ای از پیش تعیین‌ شده روانه منطقه شده است. 
 
دولت آمریکا در کنار این اقدامات تحریک‌ آمیز بارها گفته‌ اند که مایل به گفتگوی مستقیم با ایران هستند. 
 
«دونالد ترامپ»، رئیس‌ جمهور آمریکا روز دوشنبه ۶ خردادماه بعد از چندین هفته صحنه‌ آرایی نظامی و تهدید ایران، در یک کنفرانس خبری مشترک با نخست‌ وزیر ژاپن گفت که تمایل دارد با تهران وارد مذاکره شود. او مدعی شد قصد آسیب زدن به ایران را ندارد.
 
«مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا که اردیبهشت‌ ماه سال گذشته بعد از خروج آمریکا از برجام ۱۲ شرط را برای عقد توافق جدید با ایران مطرح کرده بود، یکشنبه هفته جاری (۱۲ خرداد/۲ جولای) گفت که دولت آمریکا حاضر است «بدون پیش‌ شرط» با ایران مذاکره کند. او در عین حال گفت «کمپین فشار» آمریکا علیه ایران ادامه خواهد یافت. 
 
مقام‌ های جمهوری اسلامی ایران تأکید کرده‌ اند قصد مذاکره با آمریکا را ندارند. حضرت آیت‌ الله خامنه‌ ای، مقام معظم رهبری روز چهارشنبه ۸ خرداد پیشنهاد مذاکره را تاکتیک آمریکا برای تکمیل راهبرد فشار علیه ایران توصیف کردند. 
 
ایشان فرمودند: « آمریکایی‌ ها وقتی می خواهند با فشار، چیزی را در کشوری هدف قرار بدهند و مقصود خود را بدست آورند، "فشار" در اینجا برایشان راهبرد است؛ یک تاکتیک هم دارند به اسم مذاکره.»
 
مقام معظم رهبری تأکید کردند: «فشار می‌ آورند تا طرف خسته شود و بعد می گویند حالا مذاکره کنیم. این مذاکره مکمل فشار است و برای آن است که محصول فشارها نقد شود. فشار می‌ آورند و بعد می گویند حالا مذاکره کنیم؛ مذاکره این است. راهبردشان مذاکره نیست؛ فشار است. مذاکره یک ذیلی است در راهبرد فشار.»