واکنش آمریکا نسبت به سفر نخست وزیر ژاپن به ایران

abe rouhaniروز گذشته شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن که به ایران سفر کرده، در یک نشست خبری با حسن روحانی، رئیس جمهوری، گفت که کشورش برای جلوگیری از بروز درگیری نظامی در منطقه تلاش می‌کند و هدف اصلی از سفر خود را کاهش تنش عنوان کرد. حسن روحانی نیز گفت که ایران آغازگر جنگ نخواهد بود اما در صورتی که هدف حمله قرار گیرد، "پاسخ قاطعی" به آن خواهد داد.

سفر آقای آبه در حالی صورت گرفته که تشدید تحریم ایران از سوی آمریکا باعث وخامت بیشتر روابط بین دو کشور شده و همچنین برخی از تحولات هفته‌های اخیر، از جمله تقویت حضور نظامی ایالات متحده در منطقه عمومی خلیج فارس و دریای عمان، انفجار در چند نفتکش و افزایش حملات پهپادی و موشکی حوثی‌های یمن به عربستان اوضاع منطقه را بحرانی‌تر کرده است.

مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در پاسخی در مورد احتمال بروز "اشتباه محاسبه" منجر به درگیری در منطقه گفت که اخیرا رئیس جمهوری آمریکا با نخست وزیر ژاپن در توکیو ملاقات کرده و در جریان نشست سران و رهبران گروه ۲۰ نیز، که کمتر از سه هفته دیگر در ژاپن برگزار می‌شود، دیدارهایی بین آنان صورت خواهد گرفت. خانم اورتاگوس همچنین از ارتباط مقامات آمریکایی با مقامات کشورهای دیگر در مورد ایران در هفته‌های اخیر خبر داد و از جمله به ملاقات وزیر امور خارجه آمریکا با هایکو ماس، همتای آلمانی اواشاره کرد. آقای ماس اخیرا به منظور تاکید بر حفظ برجام و تلاش برای جلوگیری از برخورد نظامی در خلیج فارس به تهران سفر کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با یادآوری اینکه در برخی از دیدارهای مایک پومپئو، وزیر خارجه، با مقامات خارجی حضور داشته گفت: "من به طور دست اول آگاهم که متحدان ما با ما هم‌نظر هستند که اقدامات نابهنجار ایران در منطقه باید متوقف شود." خانم اورتاگوس گفت که "در مورد هر گونه ابتکار نخست وزیر ژاپن در این مورد، ما همیشه و حتی چند هفته پیش در اوج تنش در منطقه هم گفته‌ایم که هر آنچه که جامعه بین‌المللی بتواند انجام دهد تا رژیم ایران را از تشدید بحران منصرف کند و به آنان این پیام را برساند که رویارویی نظامی از سوی آنان تحمل نخواهد شد از حمایت ما برخوردار است."

خانم اورتاگوس گفت که ایالات متحده از طریق متحدان خود "به ارسال این پیام ادامه می‌دهد" و افزود: "ما صد در صد مطمئن هستیم که وزیر خارجه آلمان این پیام را رساند و اطمینان داریم که نخست وزیر ژاپن هم همین کار را خواهد کرد."

در بخش دیگری از این مصاحبه، یکی از خبرنگاران یادآور شد که نماینده ایالات متحده در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اخیرا ایران را به نقض تعهداتش در این توافقنامه متهم کرده و از طرف‌های دیگر برجام خواسته است به این تخلف واکنش نشان دهند. این خبرنگار پرسید که آیا استناد به این توافقنامه به معنی آن نیست که آمریکا همچنان وجود آن را قبول دارد و آن را بهتر از هیچ می داند؟

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که "موضع ما در مورد برجام هیچ تغییری نکرده است" و افزود که ایالات متحده آگاه است که متحدان اروپایی این کشور از برجام حمایت می‌کنند "اما همه ما خواستار جلوگیری از اتمی شدن ایران هستیم." وی در عین حال گفت که ایالات متحده خواست‌های دیگری هم از ایران دارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با متهم کردن حکومت جمهوری اسلامی ایران به حمایت از "تروریسم" گفت که "ما از ایران انتظار دارم فعالیت‌های نابهنجار خود را متوقف کند." خانم اورتاگوس از جمله به موشک‌پرانی حوثی‌های یمن به فرودگاه ابها در عربستان اشاره کرد و ایران را به خاطر حمایت از این گروه، در مورد حمله نظامی به عربستان مسئول دانست.

مقامات آمریکایی جمهوری اسلامی را متهم می‌کنند که به طور مستقیم یا از طریق گروه‌های تحت حمایت خود از جمله حزب‌الله لبنان موشک و پهپاد در اختیار شبه‌نظامیان حوثی در یمن قرار داده تا علیه عربستان سعودی و امارات متحده عربی به کار ببرند. مقامات جمهوری اسلامی این اتهام را رد کرده و گفته‌اند که حوثی‌ها به طور مستقل به فناوری ساخت و پرتاب موشک‌های بالستیک و پهپاد دست یافته‌ و این تجهیزات را در مناطق تحت تسلط خود تولید می‌کنند.

مورگان اورتاگوس در بخش دیگری از نشست خبری خود، به تحریم‌های اخیر ایالات متحده در ا رتباط با ایران هم اشاره کرد و گفت که در جدیدترین مورد، وزارت خزانه‌داری آمریکا دو لبنانی را به خاطر انتقال نفت ایران به حکومت سوریه، و چند شرکت و شهروند عراقی را به اتهام ارتباط مالی با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحریم کرده است. وی هشدار داد که وضع چنین تحریم‌هایی ادامه خواهد یافت.

منبع: بی بی سی