اتهام دست داشتن رژیم ولایت فقیه در حمله به نفتکش ها و انتشار یک ویدئوی با کیفیت بد توسط سنتکام - در اختیار رسانه‌ های امریکایی قرار نگرفتن این تصاویر

Tanker-Front Altair-1 نظامیان آمریکا ویدئویی را منتشر کردند که به روایت آنها در آن نظامیان ایرانی مین منفجر نشده ای را از نفتکش آسیب دیده در دریای عمان جدا می کنند.
   
به گزارش اسپوتنیک، در این ویدئوی سیاه و سفید دارای کیفیت بد یک قایق حامل چند سرنشین در کنار یک نفتکش دیده می شود اما نوشته ها و پرچم ها قابل تشخیص نیستند.
 
ویدئو به مدت یک دقیقه و ۳۹ ثانیه توسط فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا منتشر شده و از چند قطعه تهیه شده در زمان های گوناگون و با وسایل گوناگون تشکیل شده است.
 
پیشتر سخنگویان دولت آمریکا به سی ان ان گفته بودند که نظامیان ایرانی ضمن تلاش برای جدا کردن مین از نفتکش تلاش کرده بودند شواهد حاکی از دست داشتن خود در این حادثه را پنهان کنند.
 
بیل اربان، سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش امریکا اعلام کرد نیروی دریایی این کشور چند ساعت پس از دریافت درخواست کمک از کشتی ها متوجه وجود تعداد زیادی از شناورهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در محل حادثه شد. به گفته وی کشتی های ایرانی سرنشینان نفتکش Aلتایر را از محل خارج کرده و تلاش نمودند ملوانان نفتکش Kokuka Courageous را نیز با خود ببرند اما ناوشکن آمریکایی Bainbridge از آنها جلو زد.
 
به گفته وی، ویدئوی شناورسپاه پاسداران حامل نظامیان ایرانی که گویا دارند مین را از نفتکش Kokuka Courageous جدا می کنند، ساعت ۱۶ و ۴۰ دقیقه دیروز تهیه شده است.
 
شورای امنیت سازمان ملل متحد به پیشنهاد آمریکا برای بررسی حادثه آتش سوزی نفتکش ها در دریای عمان تشکیل جلسه داد. 
 
در پایان این نشست، جاناتان کوهن سفیر آمریکا در سازمان ملل با تکرار ادعای مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا ، ایران را در این ماجرا متهم کرد. 
 
پیشتر مایک پمپئو وزیرامورخارجه آمریکا، ایران را به تشدید اوضاع در رابطه با حمله به تانکرها در دریای عمان که ایالات متحده آن را به حساب ایران می گذارد، متهم کرده است.
 
پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت:«این نوع حملات غیرمنتظره و بی اساس، امنیت و صلح جهانی را تهدید می کند و حمله آشکار به آزادی شناوری است و نمایانگر کمپین غیرقابل قبول تشدید تشنج از سوی ایران است».
 
پمپئو خاطرنشان کرد که مقامات ایرانی تهدید خود جهت ممانعت از حمل و نقل نفت از خاورمیانه به بازارهای جهانی از طریق تنگه هرمز را به این شکل اجرایی می کنند.
 
وزیر امور خارجه آمریکا افزود:«ایران به خاطر حمله به دو تانکر در دریای عمان مسئول است. ۲۲ ماه آوریل ایران به جهانیان اعلام کرد که مانع از حمل ونقل نفت از طریق تنگه هرمز خواهد شد. حالا ایران روی اجرایی کردن وعده خود کار می کند».
 
به گزارش رسانه های ایرانی و عربی روز پنج شنبه ۱۳ ماه ژوئن، دو تانکر نفتی آلتر فرانت و کوکوکا کاریجیس در دریای عمان مورد حمله قرار گرفتند. بر اساس برخی اطلاعات، حمله یک اژدر موجب این انفجار و آتش سوزی شده است. با این حال، هیچ تایید رسمی در خصوص علت این حادثه وجود ندارد. تمام اعضای خدمه کشتی های آسیب دیده پس از نجات در ایران به سر می برند. به نقل از سخنان سفیر روسیه در ایران، ۱۱ روس از حادثه انفجار در یکی از نفتکش ها در دریای عمان نجات یافتند و هم اکنون در بندر جاسک ایران قرار دارند. 
 
                  
 
***
 
ویدئوی سنتكام: ایرانی‌ ها یک مین عمل نشده را از نفتکش جدا کرده‌ اند
 
یورونیوز: ستاد فرماندهی مركزی ارتش آمريكا، سنتكام تصاویری را منتشر کرده است که قایقی را در نزدیکی یکی از دو نفت‌کش آتش گرفته در دریای عمان بلافاصله پس از حملات روز پنج‌شنبه نشان می‌دهد.
 
به ادعای سنتکام این سرنشینان این قایق ایرانی بودند و تلاش می‌کردند تا یک مین عمل نشده را از بدنۀ یکی از نفت‌کش‌ها جدا کنند.
 
ین تصاویر ساعاتی پس از آن منتشر شد که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا ایران را در حادثۀ حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان مسئول دانست.
 
بنا بر اعلام بیل اوربن، سخنگوی اصلی سنتکام این ویدئو مردانی را در یک قایق گشت «متعلق به سپاه پاسداران» نشان می‌دهد که به تانکر رها شدۀ کوکوکا کوریجوس نزدیک می‌شوند و یک مین عمل نشده را از بدنۀ آن جدا می‌کنند.
 
آقای پمپئو در سخنان کوتاهی که روز پنج‌شنبه ایراد کرد، در زمان متهم کردن ایران به دست داشتن در این حادثه، هیچ مدرکی برای اثبات ادعای خود ارائه نداد و تنها تاکید کرد که بر اساس «اطلاعات، نوع مهمات استفاده شده، سطح تخصص مورد نیاز برای اجرای چنین عملیاتی، حملۀ مشابهی که به تازگی توسط ایرانیان به دیگر کشتی‌ها انجام شده و این واقعیت که هیچ گروه نظامی فعال دیگری در منطقه [که به نمایندگی از قدرتی در جنگ است] چنین منابع و مهارتی با این درجۀ بالا از پیچیدگی را در اختیار ندارد» ایران، عامل حمله به دو تانکر نفتی در دریای عمان است.
 
در آن زمان بسیاری از منتقدان دولت آمریکا به سخنان آقای پمپئو با شک و تردید نگریستند اما حدود هفت ساعت بعد تصاویر سنتکام منتشر شد.
 
در بیانیه سنتکام آمده است: «سیگنال‌های خطر از نفت‌کش فرانت آلتر در ساعت ۶:۱۲ بامداد به وقت محلی و از نفتکش کوکوکا کوریجوس حدود ساعت ۷ بامداد دریافت شده است. در ساعت ۸:۰۹ نیز یکی از هواپیماهای گشت آمریکا، یک قایق گشت دریایی سپاه پاسداران با چند سرنشین را می‌بیند که به نزدیکی آلتر فرانت، یکی از دو تانکر آسیب دیده می‌آید و در حوالی ساعت ۹:۱۲ هواپیمای نظارتی همان قایق سپاه را می بیند که پس از حمله، قایقی را از آب می‌کشند.»
 
به گفته سخنگوی سنتکام، خدمۀ نفت‌کش فرانت آلتر پس از حمله به کمک یک کشتی باری نجات داده می‌شوند و در ساعت ۹:۲۶ ایرانی‌ها از کارکنان این کشتی باری که «هیوندای دوبی» نام داشت می‌خواهند که ملوانان فرانک آلتر را به آنها تحویل دهند؛ آنها نیز قبول می کنند.
 
ملوانان دیگر نفت‌کش آسیب دیده یعنی کوکوکا کوریجوس نیز به کمک یک یدک‌کش که در آن نزدیکی بوده، نجات می‌یابند. ایرانیان در تلاش بودند تا به این یدک‌کش نزدیک شوند اما قبل از آنها ناوشکن USS Bainbridge متعلق به نیروی دریایی آمریکا این ملوانان را تحویل می‌گیرد.
 
سنتکام می‌افزاید که چهار ساعت پس از این رفت و آمدها «یک قایق گشت سپاه پاسداران به تانکر کوکوکا کوریجوس نزدیک می‌شود و یک بمب عمل نشده را از بدنه این تانکر جدا می‌کند که تصاویر مربوط به آن ضبط می‌ شود.»
 
***
 
 ضبط تلاش قایق‌ های ایرانی برای از بین بردن شواهد انفجار؟
 
بی بی سی: سنتکام ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا ویدیویی را منتشر کرده است و می‌گوید این ویدیو یک قایق گشتی ایرانی را نشان می‌دهد که تلاش می‌کند مینی عمل نکرده را از بدنه نفتکش‌ کوکوئا جدا کند. این نفت‌کش پیشتر‌در دریای عمان ابتدا منفجر و بعد دچار آتش سوزی شد. آمریکا ایران را عامل این انفجار خوانده و ایران اتهامات را رد کرده است.
 
پیشتر رسانه‌های آمریکایی از قول مقام‌های این کشور گزارش داده‌ بودند فیلمی از یک قایق تندروی ایرانی وجود دارد که در حال حرکت در کنار نفت‌کش منفجر شده کوکوئا و جدا کردن یکی از مین‌های منفجر نشده از بدنه آن است.
 
به گفته مقام‌ های آمریکایی که نامشان در این رسانه‌ ها عنوان نشده بعد از انفجار یک مین بر بدنه نفت‌کش کوکوئا، خدمه کشتی هنگام بازرسی کشتی یک مین هشت اینچی منفجر نشده را بر بدنه شناسایی کرده‌اند. خدمه کشتی بین بریج و هواپیمای شناسایی آمریکایی نیز وجود این مین را تایید کرده‌اند. براساس این گزارش‌ها کمی بعد همین هواپیمای شناسایی متوجه می‌شود خدمه چند قایق کوچک ایرانی تلاش می‌کنند این مین منفجر نشده را از بدنه کشتی جدا کنند تا به ادعای آنها مدرکی برای ارتباط مستقیم ایران به این حملات وجود نداشته باشد.
 
به گفته مقام‌ های آمریکایی هواپیمای شناسایی نیروی دریایی آمریکا فیلم کاملی از تحرکات این قایق ایرانی ضبط کرده است.
 
رسانه‌های آمریکایی گفته‌اند این تصاویر در اختیار آنها قرار داده نشده است.
 
شبکه خبری سی‌ ان‌ ان به نقل از یک مقام دیگر آمریکایی گفته است چندین قایق کوچک ایرانی حتی بعد از حضور کشتی برینبیج آمریکا در صحنه انفجار به تردد در نزدیکی این محل مشغولند تا جایی که ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا هشدار داد هیچ دخالتی را در حوزه ماموریت و فرماندهی این کشتی تحمل نخواهد کرد.
 
روز پنجشنبه دو نفتکش در نزدیکی آب‌های ایران در دریای عمان هدف حمله قرار گرفتند. منابع ژاپنی گفتند این کشتی‌ها حامل "محموله‌های مرتبط با ژاپن" بوده‌اند. سخنگویان دولتی ایران این حادثه را "مشکوک" توصیف کردند و آمریکا ایران را عامل این حملات خواند.
 
بر اساس این گزارش‌ ها، کشتی‌ها پس از وقوع انفجار، آتش گرفتند.
 
این دومین بار ظرفش یک ماه گذشته است که نفت‌کش‌ها در این منطقه با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند. در جریان آتش‌سوزی‌های روز ۱۲ می که در نزدیکی بندر فجیره (متعلق به امارات) رخ دادند نیز آمریکا، ایران را مسئول "خرابکاری" نامید. ایران آن اتهام را نیز رد کرده بود.
 
حملات روز پنجشنبه، واکنش‌ های گسترده بین‌المللی نیز به دنبال داشت و از جمله آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل آن را محکوم کرد. آقای گوترش گفت که منطقه تاب یک درگیری بزرگ را ندارد.
 
در پی اتفاقات روز پنجشنبه در خلیج فارس و دریای عمان، قیمت نفت دو و دو دهم درصد در بازارهای جهانی افزایش یافت.