چند اظهار نظر رسمی در مورد حمله به دو تانکر نفتی با محموله های متعلق به ژاپن در دریای عمان - ابراز نگرانی ها

Naftkesh-Mingozari-1 محمد جواد ظریف: مشکوک بودن برای گزارش حمله به تانکرهای مرتبط با ژاپن کفایت نمی‌ کند
 
 وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به حادثه آتش‌سوزی رخ داده در نفت‌کش‌های دریای عمان آن را مشکوک خوانده و بر طرح پیشنهادی ایران برای گفتمان منطقه‌ای تاکید کرد.
 
به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به حادثه آتش‌سوزی در نفت‌کش‌ های دریای عمان در صفحه توییترش نوشت: " حملات گزارش شده به تانکرهای مرتبط با ژاپن زمانی اتفاق افتاد که نخست‌وزیر آبه شینزو برای گفتگوهایی گسترده و دوستانه در حال دیدار با آیت‌ الله خامنه‌ ای بود. مشکوک بودن برای توصیف آنچه که احتمالاً امروز صبح اتفاق افتاده، کفایت نمی‌ کند. مجمع گفتگوی منطقه‌ ای پیشنهادی ایران، ضروری است."
 
به گزارش ایسنا، شبکه المیادین از حمله به دو نفتکش بزرگ حامل نفت خام در دریای عمان خبر داد. دو نفتکش سنگاپوری و نروژی صبح امروز (پنج‌شنبه) در آب‌ های خلیج عمان دچار حادثه شده و در پی آن انفجارها و آتش سوزی‌هایی در این دو نفتکش رخ داد. بعد از این حادثه کادر این دو نفتکش تخلیه شدند.
 
کادرهای دو نفتکش بعد از آتش‌سوزی در آنها تخلیه شدند.
 
***
 
عباس موسوی: مشکوک بودن حوادث برای نفتکش‌ ها نگران‌ کننده و هشدار آمیز است
 
 خبرگزاری مهر: سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: مشکوک بودن حوادث برای نفتکش‌ها نه تنها شوخی و خنده‌دار نیست بلکه نگران‌کننده و هشدارآمیز است.
 
به گزارش خبرگزاری مهر، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اتهام زنی بی اساس وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت: مسئولیت تأمین امنیت تنگه هرمز، بر عهده جمهوری اسلامی ایران است و نشان دادیم که در سریعترین زمان ممکن به کمک ملوانان کشتی های دچار سانحه رفتیم و آنها را نجات دادیم.
 
وی افزود: ظاهراً برای آقای پمپئو و سایر دولتمردان آمریکایی متهم کردن ایران در حادثه مشکوک و تاسف بار برای نفتکش ها راحت ترین و ساده انگارانه ترین کار است. در حالیکه نخست وزیر ژاپن برای کاهش تنش ها، با نفر اول جمهوری اسلامی ایران در حال دیدار است کدام دست های پنهان بدنبال اثرگذاری بر این تلاشها در منطقه است و چه کسانی از آن سود می برند؟!
 
موسوی ادامه داد: آقای پمپئو! این تشکیک نه تنها شوخی و خنده‌دار نیست، بلکه نگران‌کننده و هشدارآمیز است.
 
خبرنگار: جواد بخشی الموتی
 
***
 
هایکو ماس: حمله به کشتی‌های تجاری تهدیدی برای صلح است
 
دویچه وله فارسی: در واکنش به حمله به دو نفتکش تجاری در تنگه هرمز هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، ضمن ابراز تاسف شدید نگرانی خود را از افزایش این نوع حملات به کشتی‌های تجاری اعلام کرد. او این حادثه را "خطری برای صلح" خواند.
 
به گزارش خبرگزاری آلمان، هایکو ماس روز پنج‌شنبه ۲۳ خرداد (۱۳ ژوئن) در برلین نسبت به واقعه حمله به کشتی‌های نفتی در دریای عمان واکنش نشان داد. ماس این حمله را "بسیار ناراحت‌کننده" توصیف کرد. 
 
وزیر امور خارجه آلمان گفت: «این حملات درست در جهت خلاف آن چیزی است که ما در شرایط فعلی در این منطقه به آن نیازمندیم.»
 
ماس افزود: «این نوع حوادث می‌توانند تنش در منطقه را تشدید کنند.»
 
او همچنین گفت: «حمله به کشتی‌های تجاری نه تنها تهدیدی برای راه‌های باز بلکه در شرایط کنونی تهدیدی برای صلح محسوب می‌شود.»  
 
ماس روز دوشنبه ۲۰ خرداد (۱۰ ژوئن) در یک سفر چهار روزه به منطقه بحرانی خاورمیانه از کشورهای ایران، عراق، امارات متحده عربی و اردن بازدید به عمل آورده و با مقامات سیاسی این کشورها گفت‌وگو کرده بود. 
 
مسئولان خطوط دریایی نروژ روز پنج‌شنبه حمله به یک نفتکش این کشور "فرونت آلتیر" را مورد تایید قرار داده بودند. شرکت نروژی "فرونت‌لاین" از بروز یک انفجار در نفتکش این کشور خبر داده بود. 
 
شرکت حمل و نقل آلمانی برنهارد شولته (BSM) در سنگاپور نیز در این روز اعلام کرد که ۲۱ ملوان در این نفتکش "کوکوکا" با بار متانول بوده‌اند. یکی از ملوانان جراحاتی برداشته است. 
 
شرکت حمل و نقل دریایی "فرونت‌لاین" سپس اعلام کرد که ۲۳ تن از خدمه و همچنین تانکر نفت این کشتی صدمه ندیده‌اند. 
۱۱ نفر از خدمه این کشتی روس، یک نفر اهل گرجستان و ۱۱ نفر دیگر فیلیپینی بودند. 
 
تمام گزارش‌ها حاکی از آن هستند که این کشتی‌ها در هنگام عبور از تنگه هرمز به طور کامل مقررات ایمنی عبور را رعایت کرده‌اند. هیچ گزارشی نیز از آلودگی آب دریافت نشده است.
 
روزنامه نروژی "داگبلادت" (Dagbladet) از قول گارد ساحلی عمان نوشته است که انفجاری در عرشه کشتی نروژی روی داده است. به گفته آنان این انفجار در زمانی رخ داده که کشتی در آب‌های دریایی ایران به سر می‌برده است. به همین دلیل آن‌ها بلافاصله با مقام‌های ایران تماس گرفته‌اند. 
 
ارنا سولبرگ، نخست‌وزیر نروژ، در کنفرانس مطبوعاتی گفت که تا کنون اطلاعاتی در این باره دریافت نکرده است. 
 
نفتکش "فرونت آلتیر" در سال ۲۰۱۶ ساخته شده است و ۲۵۲ متر طول دارد و پهنای آن ۴۴ متر است. این نفتکش بزرگ‌ترین نفتکش جهان محسوب می‌شود و متعلق به جان فردریکسن، میلیاردر نروژی است. در نتیجه این واقعه قیمت نفت به سرعت افزایش یافت. 
 
***
 
مایک پمپئو: جمهوری اسلامی ایران در حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان مسئول است
 
صدای آمریکا: وزیر خارجه ایالات متحده جمهوری اسلامی ایران را مسئول حمله به نفتکش ها در دریای عمان دانست.
 
مایک پمپئو پنجشنبه عصر ۲۴ خرداد در یک کنفرانس خبری با حضور خبرنگاران، در رابطه با دو حمله صبح پنجشنبه به دو نفتکش در دریای عمان که از امارات و عربستان عازم سنگاپور و تایوان بودند گفت: «ارزیابی دولت ایالات متحده این است که جمهوری اسلامی ایران مسئول حملات امروز در خلیج عمان [دریای عمان] است. این ارزیابی بر مبنای اطلاعات امنیتی، جنگ‌افزارهای مورد استفاده، سطح تخصص مورد نیاز برای اجرای این عملیات،‌ حملات مشابه اخیر ایران به کشتیرانی، و نیز این واقعیت که هیچ گروه نیابتی فعال در منطقه از منابع و تخصص لازم برای اجرای چنین عملیاتی با این میزان بالای پیچیدگی برخوردار نیست، حاصل شده است.»
 
وزیر خارجه آمریکا گفت: «این تازه ترین اقدام از مجموعه حملاتی است که با تحریک جمهوری اسلامی ایران و نیروهای نیابتی‌اش علیه منافع آمریکا و متحدانش انجام شده است. این‌ها را باید در قالب چهل سال خصومت با آمریکا و ملت‌های دوست‌دار آزادی‌ دید.»
 
آقای پمپئو گفت که ایران در تاریخ ۲۲ آوریل جهان را تهدید کرد که روند انتقال نفت در تنگه هرمز را مختل می‌کند و اکنون در جهت عملی کردن آن تهدید، تلاش می کند. وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگر سخنانش، ایران را مسئول حمله ۱۲ ماه مه به چهار کشتی در تجاری نزدیکی تنگه هرمز، حمله پهپادی ۱۴ مه نیروهای مورد حمایت ایران به تجهیزات نفتی عربستان، و شلیک راکت به نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد در تاریخ ۱۹ ماه مه، انفجار در افغانستان، و حمله به فرودگاهی در عربستان که ۲۶ زخمی بر جای گذاشت، دانست.
 
آقای پمپئو گفت که این حملات «تهدیدی واضح برای امنیت و صلح بین‌المللی، حمله‌ای آشکار علیه آزادی کشتیرانی، و کارزاری غیرقابل قبول برای تشدید تنش از سوی ایران است.»
 
وی همچنین گفت: «ایالات متحده از نیروها و منافعش دفاع خواهد کرد و در کنار شرکا و متحدان خود می‌ماند تا از تجارت جهانی و امنیت منطقه‌ای محافظت کنند. ما از تمامی کشورهایی که از سوی رفتارهای تحریک‌آمیز ایران تهدید شده‌اند می‌خواهیم در این راه به ما بپیوندند.»
 
آقای پمپئو گفت که ایالات متحده پرونده ایران را به شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهد برد.
 
فشار حداکثری بر ایران:
 
ایالات متحده از یکسال پیش فشار بر جمهوری اسلامی ایران را برای یک توافق جدید آغاز کرد. دولت ترامپ می گوید خواستار براندازی رژیم ایران نیست اما انتظار دارد ایران مثل یک کشور عادی دیدار کند؛ دست از حمایت از تروریسم بردارد و برنامه موشکی خود را متوقف کند.
 
پرزیدنت ترامپ ابتدای خرداد ۹۸ پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط با ایران را مطرح کرد.
 
روز پنجشنبه ۲۴ خرداد، نخست وزیر ژاپن سعی در انتقال پیام رئیس جمهوری آمریکا را داشت اما آیت الله علی خامنه ای هرگونه مذاکره را دوباره رد کرد.
 
واکنش پرزیدنت ترامپ همزمان با نشست خبری وزیر خارجه آمریکا بود که گفت جمهوری اسلامی در ماجرای حمله روز پنجشنبه ۲۳ خرداد به دو نفتکش در دریای عمان مسئول است.
 
***
 
واکنش مسکو به حادثه نفتکش ها در دریای عمان
 
اسپوتنیک: وزارت امور خارجه روسیه خواستار عدم سوء استفاده از حادثه نفتکش ها در دریای عمان برای تشدید وضعیت علیه ایران شد
 
به گزارش اسپوتنیک، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز پنجشنبه در رابطه با حوادث دریای عمان گفت: مسکو خواستار عدم سوء استفاده از حادثه نفتکش ها در دریای عمان برای تشدید شرایط علیه ایران شد.
 
ریابکوف افزود: پیامدهای سیاسی و غیر سیاسی باید ارزیابی شوند. همه اینها باعث ایجاد تفکرات و برداشت های سنگینی خواهد شد. اخیرا شاهد روند رو به افزایش فشار های سیاسی، روانی و نظامی علیه ایران هستیم.
 
وی ادامه داد: نمی خواهیم که رویدادهای غم انگیز که به تازگی رخ دادند و بازار نفت را تکان دادند، برای تشدید بعدی شرایط علیه ایران استفاده شوند.
 
شایان ذکر است که​ صبح امروز دو نفتکش در دریای عمان مورد هدف قرار گرفتند که در پی آن صدای انفجار شنیده شده است.
 
***
 
واکنش های چند کشور نسبت به هدف قرار گرفتن دو نفتکش در دریای عمان/ هشدار روسیه: ایران را مقصر جلوه ندهید
 
خبرآنلاین: واکنش جهانی به حادثه امروز پنج شنبه در دریای عمان که طی آن دو کشتی محموله نفت مورد هدف قرار گرفت؛ کشورهای جهان را نگران کرده است.
 
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، قبل از ظهر امروز همزمان با دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر معظم انقلاب رسانه‌های محلی عمان از وقوع دو حادثه برای دو نفتکش در دریای عمان خبر دادند.
 
پس از انتشار این خبر، رسانه های خبری جهان با پوشش گسترده از هدف قرار گرفتن دو نفتکش بزرگ در دریای عمان خبر دادند. پیگیری‌ های بعدی نشان داد یکی از این دو نفتکش به نام «Front Altair» با پرجم جزایر مارشال متعلق به نروژ از قطر «اتانول»‌ بارگیری کرده و نفت‌کش دیگر به نام «Kokuka Courageous» با پرچم پاناما از «الجبیل» عربستان به مقصد سنگاپور، محموله «متانول» بارگیری کرده است.
 
دو نفتکش در این حادثه دچار حریق شدند. نفتکش «فرانت آلتر» (Front Altair) با پرچم جزایر مارشال متعلق به نروژ از قطر «اتانول»‌ بارگیری کرده و «کوکوکا کوریجس» (Kokuka Courageous) با پرچم پاناما از «الجبیل» عربستان به مقصد سنگاپور، محموله «متانول» بارگیری کرده بود.
 
وزارت تجارت ژاپن اعلام کرد دو نفتکش حادثه‌ دیده در دریای عمان حامل «محموله متعلق به ژاپن» بوده‌ اند. یکی از این دو نفتکش متعلق به شرکت سنگاپوری است که آن را اجاره کرده است.
 
در پی این حادثه، نفت خام برنت با افزیش بیش از ٢ درصد به ۶۲.۵۳ دلار در هر بشکه و نفت خام آمریکا با افزایش حدود ۱.۵ درصد به ۵۲.۵۸ دلار در هر بشکه رسید. واکنش بازارهای بورس ریاض، دبی و ابوظبی و مسقط به این حادثه منفی بود و منجر به کاهش شاخص این بازارها شد.
 
این حادثه با واکنش کشورهای جهان مواجه شد؛  وزیر امور خارجه آلمان و دولت فرانسه به حادثه انفجار دو نفتکش در دریای عمان واکنش نشان دادند. آلمان این حادثه را «نگران‌کننده» توصیف کرد.هایکو ماس در یک کنفرانس خبری با همتای آلبانیایی خود گفت: «اخباری که ما دریافت کرده‌ایم به شدت نگران‌کننده است.»
 
وزیر خارجه آلمان اضافه کرد: «تشدید تنش‌ها خطرناک است؛ اینها رویدادهایی هستند که می‌ توانند به تشدید تنش منجر شوند. نیازمند تنش‌زدایی هستیم و همه طرف‌ها باید به این کمک کنند.»
 
خبرگزاری رویترز هم به نقل از یک مقام دولت فرانسه نوشته پاریس بعد از این حادثه از همه طرف‌ها خواسته خویشتنداری نشان دهند.
 
روسیه درباره استفاده از این حادثه  برای تحت فشار قرار دادن ایران و دامن زدن به تنش‌ ها هشدار داده است.«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه گفت: «مایلم از این فرصت استفاده کرده و علیه هر گونه نتیجه‌گیری عجولانه و تلاش برای مقصر کردن کسانی که از آنها خوشمان نمی‌آید هشدار بدهم.»همچنین وزارت امور خارجه روسیه پنجشنبه (۲۳ خرداد) بعد از ساعاتی از وقوع حادثه برای کشتی‌های نفتکش در دریای عمان، به این حادثه واکنش نشان داد.
 
وزارت خارجه روسیه از زبان «سرگئی ریابکوف»، معاون وزیر خارجه این کشور همه کشورهای منطقه خلیج فارس را به کاهش تنش و خویشتن‌داری دعوت‌ کرد.
 
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، ریابکوف با بیان اینکه این حادثه اوضاع متشنج منطقه را نشان می‌دهد، خواستار اتخاذ اقدامات و قبل از همه چیز حل اوضاع پیرامون ایران شد.
 
شبکه سعودی العربیه نیز به نقل از وزارت خارجه روسیه گزارش داد که مسکو خواسته است که «حادثه» دریای عمان به ایران ربط داده نشود.
 
بنا بر گزارش العربیه، وزارت خارجه روسیه گفته است: «ما خواستار این هستیم که مسئولیت حادثه خلیج عمان بر ایران تحمیل نشود».
 
وزارت خارجه ایران از زبان «عباس موسوی»، سخنگوی این وزارتخانه از بروز این حادثه ابراز نگرانی کرد و محمد جواد ظریف نیز در توییتی این حادثه را مشکوک خواند.همچنین ظریف در واکنش به این حادثه گفت مشکوک بودن برای این حادثه کفایت نمی کند.
 
دبیر کل سازمان ملل، نیز حمله به دو نفتکش در دریای عمان را قویا محکوم کرد و خواستار روشن شدن ماجرا شد.
 
اتحادیه اروپا خطاب به کشورهای عربی منطقه در بیانیه ای اعلام کرد:  «منطقه بیش از این به عوامل تنش‌زا و ثبات‌زدا نیاز ندارد و به همین دلیل فدریکا موگرینی و اتحادیه اروپا از کشورهای منطقه می‌خواهند که به‌منظور جلوگیری از بروز هرگونه تنش، حداکثر خویشتن‌داری را از خود نشان دهند.»
 
«سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای گفت: «ما از گزارش‌های حمله به کشتی‌ها در خلیج عمان آگاه هستیم. دولت آمریکا در حال کمک‌رسانی بوده و به بررسی اوضاع ادامه می‌دهد».
 
سخنگوی دولت انگلیس نیز اعلام کرد: «عمیقاً از گزارش‌هایی که از انفجارها و آتش‌ گرفتن کشتی‌ها در تنگه هرمز نگران هستیم. با مقامات محلی و شرکای خود در منطقه در ارتباط هستیم».
 
کویت نیز بعد از حادثه برای دو نفتکش در خلیج عمان، اعلام آماده باش کرد و اعلام کرد که امور کشتی‌های خود را به دقت دنبال می‌کند».
 
همچنین اتحادیه عرب و کویت خواستار ورود شورای امنیت به حادثه عمان شدند.
 
این حادثه این سؤال را در اذهان عمومی مطرح می کند که چرا همزمان با دیدار تاریخی آبه از ایران حملات به نفتکش‌ها صورت گرفت؟