عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان: ترامپ برای اقدام نظامی علیه ایران به تایید کنگره نیاز دارد

congres usa1
با بالا گرفتن تنش‌ها در خلیج فارس، جاستین اماش، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان ایالات متحده، روز جمعه به دمکرات‌هایی پیوست که می‌گویند دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، جهت اقدام نظامی احتمالی علیه ایران به تایید کنگره نیاز دارد.

وی ضمن استقبال از سخنان دونالد ترامپ که اعلام کرده در دقایق آخر از حمله تلافی‌جویانه به مواضع ایران منصرف شده است، تاکید کرد که اساسا رئیس جمهوری برای اقدام نظامی باید موافقت کنگره را داشته باشد.

آقای اماش در توییتر نوشت: «خوشحالم که رئیس جمهور از حمله به ایران منصرف شد، اما هنوز منتظریم که دولت مسئله را با کنگره در میان بگذارد.»

وی افزود: «اقدام نظامی تهاجمی به تایید کنگره نیاز دارد و ما نمی‌توانیم بدون اطلاعات بیشتر شرایط را ارزیابی کنیم. وقتی که حملات آغاز شود، دولت دیگر نمی‌تواند تضمین کند که مسائل از کنترل خارج نشود. ما باید هر آن‌چه می‌توانیم انجام دهیم تا مانع یک جنگ غیرمسئولانه دیگر شویم.»

ساعاتی قبل از آن نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، نیز تاکید کرده بود که ترامپ قبل از اقدام نظامی علیه ایران باید تایید کنگره را بگیرد.

خانم پلوسی در توییتر نوشت: «ما در شرایط به شدت خطرناک و حساسی در رابطه با ایران قرار داریم. باید واکنشی داشته باشیم که منافع آمریکا را تامین کند و پیش ببرد و روشن کنیم که این منافع چیست.»

رئیس مجلس نمایندگان سپس عنوان کرد: «آغاز جنگ بدون تایید کنگره نباید باشد.»

از سویی شماری از سناتورها از جمله الیزابت وارن، یکی از نامزدهای دمکرات برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا، با امضای لایحه‌ای در پی محدود ساختن اختیار ترامپ برای حمله به ایران هستند. این لایحه را اما کمیته روابط خارجی سنای آمریکا رد کرده است.

با این حال مجلس نمایندگان آمریکا هم با الحاق متممی به لایحه بودجه دفاعی سال ۲۰۱۹ اعلام کرده است که دولت آمریکا بدون مجوز کنگره نمی‌تواند علیه ایران دست به اقدام نظامی بزند.
منبع: رادیو فردا