تلاش آمریکا برای تامین امنیت کشتیرانی در آب‌های اطراف ایران و یمن

nave lincolneواشنگتن می گوید امیدوار است بتواند طی هفته های آینده ائتلافی نظامی برای حراست از آب های استراتژیک اطراف ایران و یمن تشکیل دهد.

ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز سه شنبه به خبرنگاران گفت که کشورش مشغول رایزنی با چند کشور برای تشکیل این ائتلاف است.

به گزارش رویترز او گفت هدف از این ائتلاف اطمینان از امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز و باب‌المندب است.

او پیش بینی کرد که آمریکا در هفته های آینده خواهد دانست کدام کشورها اراده سیاسی لازم برای حمایت از چنین ابتکاری را دارند. به گفته او نقش هر کشور در چنین عملیاتی بعد از آن مشخص خواهد شد.

آمریکا ایران را مسئول حملات هفته های اخیر به شش نفتکش در این منطقه در نزدیکی تنگه هرمز می داند، اتهامی که تهران رد می کند.

ژنرال دانفورد پس از دیداری در روز سه شنبه با مایک پومپئو وزیر خارجه و مارک اسپر وزیر موقت دفاع آمریکا اظهار نظر می کرد.

براساس این طرح که گفته می شود در روزهای اخیر نهایی شده آمریکا کشتی های فرماندهی عملیات را تامین خواهد کرد و وظیفه نظارت و تجسس را به عهده خواهد داشت.

در مقابل سایر اعضای بالقوه ائتلاف به گشتزنی در آب های اطراف کشتی های فرماندهی خواهند پرداخت. وظیفه دیگر این کشورها همراه کردن گشتی با کشتی های تجاری خود در آب های منطقه است.

آقای پومپئو اواخر ماه پیش در سفری به منطقه از کشورهای عربی خواسته بود به نصب دوربین در نفتکش ها و سایر کشتی ها در خلیج فارس کمک کنند.

مقام های آمریکایی در آن زمان هدف این برنامه موسوم به سنتینل را جلوگیری از حملات آینده ایران به کشتی های تجاری توصیف کردند. ایران هر گونه نقشی در حملات ماه مه و ژوئن به در مجموع شش نفتکش را رد می کند.

آقای پومپئو گفته بود لازم است تا عربستان سعودی، امارت متحده عربی و ۲۰ کشور دیگر به چنین عملیاتی کمک کنند.

ایران در یک سال اخیر در مواردی تهدید کرده است اگر نتواند نفت خود را صادر کند به سایر کشورهای منطقه هم اجازه چنین کاری نخواهد داد. این اظهارات تهدیدی برای بستن تنگه هرمز تلقی شده است.

اظهارات تازه ژنرال دانفورد نشان می دهد که طرح نظارت بر تردد کشتی ها همچنین به تنگه باب المندب هم تعمیم داده خواهد شد.

آمریکا، عربستان و امارات همواره از حملات شورشیان حوثی یمن در این تنگه ابراز سرخوردگی کرده اند. این تنگه دریای سرخ را به خلیج عدن متصل می کند و محل عبور تقریبا ۴ میلیون بشکه نفت در روز است.

منبع: بی بی سی